KATEGORIJE

Ministar Habijan posjetio Pravni fakultet

15.11.2024. / vijesti / sveučilište i društvo

Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, dipl. iur. posjetio je u petak, 15. studenog 2024. Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci i otvorio novouređene prostore ”Pravne klinike” – Centra za besplatnu primarnu pravnu pomoć Pravnog fakulteta. Ministra su ugostili dekan Fakulteta prof. dr. sc. Dario Đerđa, prodekanica za znanost prof. dr. sc. Ivana Kunda i voditelj ”Pravne klinike” izv. prof. dr. sc. Dean Bodul.

”Pravna klinika” – Centar za besplatnu primarnu pravnu pomoć Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć građanima, ujedno omogućujući studentima stjecanje praktičnih znanja, vještina i kompetencija. Uređenjem novih prostorija Klinici je omogućen kvalitetniji rad i pružanje boljih usluga korisnicima. Aktivnostima Klinike Pravni fakultet odgovara na rastuću potrebu za besplatnom primarnom pravnom pomoći, ne samo u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, već i šire. Iskustva korisnika Klinike potvrđuju da je ovaj vid pružanja pravne pomoći prijeko potreban i koristan mnogima. Studenti Pravnog fakulteta, uz nadzor nastavnika, nesebično volontiraju u cilju rješavanja pravnih predmeta ugroženim i marginaliziranim skupinama u društvu. Njihova predanost i trud čine značajnu razliku u životima mnogih.

Klinika, kao ustrojstvena jedinica Fakulteta pruža studentima priliku za praktičan rad koji je prijeko potreban i tijekom studiranja. Izrazito je važno da studenti već tijekom studija stječu iskustvo rada sa strankama. Drago mi je što je Pravni fakultet u Rijeci dobio značajna sredstva od Ministarstva za provođenje ovog projekta i svakako vas potičem da se i dalje prijavljujete na slične natječaje. Važno je i to što osjetljive skupine – građani slabijeg imovinskog statusa, koji si ne mogu priuštiti adekvatnu pravnu pomoć, mogu koristiti usluge Klinike. Besplatna pravna pomoć u skladu je s načelom jednakosti svih pred zakonom i zato se još 2009. godine krenulo s otvaranje pravnih klinika u Hrvatskoj, rekao je ministar Habijan. S nazočnim studentima podijelio je vlastita iskustva tijekom studiranja prava te im poručio da što prije diplomiraju i izađu na tržište rada.

Do sada tijekom rada Klinike imamo preko 250 službeno riješenih slučajeva, dok je broj svih slučajeva oko 1.000. Imamo i rekordera, koji nam je postavio čak preko 100 pitanja! Studenti uče kako izgleda direktan rad sa strankama, dok ujedno pomažemo zajednici. No, pomažemo i sustavu, jer velik broj osoba koje ‘nemaj slučaj’ odvraćamo od podnošenja tužbi ili kaznenih prijava te ih upućujemo na druge načine rješavanja njihovih problema. Građani nam postavljaju pitanja i slučajeve ih svih domena prava, a u posljednjih su nekoliko mjeseci česti upiti o stambenim pitanjima, pojasnio je prof. Bodul.

Ministar je odgovarao i na pitanja nazočnih te se u razgovoru s nazočnima dotakao tema poput: digitalne transformacije, uvođenje umjetne inteligencije u pravosuđe, pitanja problematičnih pravosudnih ispita, prijedloga anonimizacije sudskih odluka itd.

Prostor ”Pravne klinike” ima poseban ulaz i odvojen je od same zgrade Fakulteta te djelatnicima i korisnicima pruža mogućnost rada u primjerenom, izdvojenom prostoru. U Klinici trenutno djeluje 25 ljudi, a detalji o radu Klinike mogu se pronaći OVDJE.

Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci zahvaljuje Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, koje je osiguralo sredstva za uređenje ovih prostorija te Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, koje financira izvođenje ove iznimno bitne aktivnosti.

Skip to content