KATEGORIJE

Naši stariji su bogatstvo

26.03.2025. / vijesti / zaključivanje / concluding

U sklopu programa ”Zaključivanje/Concluding” na Kampusu Sveučilišta u Rijeci održana je panel-rasprava pod nazivom Novo poglavlje u Age-Friendly University Global Network: Izazovi i mogućnosti. Sveučilište u Rijeci prvo je i jedino hrvatsko sveučilište sa službenom oznakom Age-Friendly University (AFU), a organizacijom ove panel-rasprave željelo je ukazati na vrijednost srebrne i zlatne generacije u kreiranju dobno inkluzivnih politika i inovativnih pristupa. Panel-rasprava bila je prigoda za razgovor o strategijama i ključnim smjernicama za provedbu 10 načela mreže Age-Friendly University Global Network temeljenih na znanstvenim istraživanjima o starenju, postulatima cjeloživotnog učenja i međugeneracijske suradnje.

Pozdravnim riječima obratili su se:

  • prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci
  • izv. prof. dr. sc. Aleksandar Maršalevski, predsjednik Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu
  • Dragica Marač, mag. psych., pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije
  • Karla Mušković, dr. med., pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Grada Rijeke

Zahvaljujem profesorici Krstović na njenom pozitivnom duhu i na angažmanu, kao i svim njenim suradnicima iz Academicusa. Oni su zaslužni da je Sveučilište u Rijeci primljeno u globalnu mrežu AFU. Također zahvaljujem ovdje prisutnim kolegama iz Slovenije i njihovim suradnicima na svesrdnoj pomoći i savjetovanju pri podnošenju prijave za članstvo. Zahvaljujem i radnoj skupni koju je vodila prorektorica prof. dr. sc. Marta Žuvić. Zahvaljujem i prof. dr. sc. Sanji Smojver Ažić s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta sveučilišta u Rijeci, koja je još 2009. godine utemeljila ”Sveučilište za 3. dob”, edukaciju za građane starije dobi, koje i danas uspješno funkcionira, rekla je uvodno rektorica Prijić Samaržija.

Prikazana je video-poruka dr. sc. Aarona Guesta, asistenta na Arizona State University, gerontologa, člana izvršnog vijeća globalne mreže Age-Friendly University, koji je dao potporu naporima s riječkog Sveučilišta i čestitao Sveučilištu ulaz u tu organizaciju.

U raspravi su sudjelovali:

  • prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci
  • prof. emerit. dr. sc. Bruno Grbac, član AFU radne skupine i član izvršnog odbora kluba Academcus
  • prof. emerit. dr. sc. Peter Glavič, Center za zaslužne profesorje in visokošolske učitelje Univerze v Mariboru
  • izv. prof. dr. sc. Lučka Lorber, zamjenica voditelja Centra za zaslužne profesorje in visokošolske učitelje Univerze v Mariboru
  • doc. dr. sc. Anamarija Kejžar, ”Modra fakulteta” / Fakulteta za socialno delo, Univerza v Ljubljani
  • prof. dr. sc. Sanja Smojver Ažić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, voditeljica ”Sveučilišta za 3. dob”
  • Ela Novosel, v. d. predsjednice Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci

Moderirala je prof. dr. sc. Jasna Krstović, savjetnica rektorice, predsjednica Kluba umirovljenih profesora Sveučilišta u Rijeci Academicus.

U raspravi je konstatirano da je u doba tzv. ‘srebrne’ ekonomije potrebno više vrednovati doprinos starijih osoba i umirovljenika, posebno onih koji mogu i žele raditi, a najviše zbog njihova velikog iskustva, koje je često ne moguće nadomjestiti. Sveučilište u Rijeci kroz tri točke djeluje u tome području: Sveučilište za treću dob, Klub Academicus te Vijeće professora emeritusa, koje je svoje mjesto dobilo i u Statutu Sveučilišta. Od uvaženih gostiju iz Slovenije moglo se čuti o njihovim primjerima dobre prakse, gdje kroz Modru fakultetu Univerze v Ljubljani i Center za zaslužne profesorje in visokošolske učitelje Univerze v Mariboru unaprjeđuju brigu o starijim članovima zajednice. Starije osobe već danas u mnogim zemljama i gradovima u Europi čini oko 30 % stanovništva i zato njihov potencijal ne smije i ne može biti zanemaren. Sveučilište u Rijeci uskoro će preuzeti upravljanje programima inkluzivnosti saveza YUFE pa se tu otvara prostor za snažniju borbu protiv ageizma, odnosno diskriminacije osoba starije životne dobi i povećanje njihove uključenosti u društvo. Zaključeno je i kako Sveučilište u Rijeci nije ovu titulu, odnosno oznaku dobilo trajno, već na određeni period u kojem mora donijeti i kvalitetno ispuniti akcijski plan. Neki od prijedloga bili su usmjereni da se s regulacijskim prijedlozima primjerice rada umirovljenih osoba ide i prema Rektorskom zboru RH.

Skip to content