Katedra za estetiku Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci objavljuje Natječaj za najbolji književni izraz na temu krize izazvane virusom Covid-19. U obzir dolaze sve književne forme i žanrovi (pripovijetke, kratke priče, dramski tekstovi, poezija, pisma, dnevnički zapisi, igrokazi), do maksimalno 4000 riječi, koje se tematski bave korona krizom u svim njezinim segmentima: pojava, otkriće i mutacije virusa; izolacija i samoizolacija; izostanak društvenih, kulturnih i sportskih aktivnosti; usamljenost, strah i neizvjesnost; pitanje ljudskih prava i epidemiološke mjere; korona kriza, ekologija i klimatske promjene; solidarnost i zajedništvo, društvo poslije korona krize, i slično.
Propozicije natječaja:
- na natječaj se mogu prijaviti svi studenti Sveučilišta u Rijeci, neovisno o razini studija
- svaki autor/autorica na natječaju može sudjelovati samo s jednom radom
- jedan rad može imati najviše 2 autor/ica
- radovi koji se prijavljuju na natječaj ne smiju biti prethodno objavljeni
- radovi moraju biti napisani na hrvatskome jeziku
- natječaj je otvoren do 10. siječnja 2022. godine
- radovi koji su poslani poslije navedenoga roka, kao i oni koji ne udovoljavaju ostalim propozicijama natječaja, neće ući u razmatranje za nagradu
- prijave se šalju u formatu .doc na adresu ividmar@ffri.uniri.hr s naznakom ‘Natječaj za književni izraz’
Evaluaciju prijavljenih prijedloga razmatrat će žiri u sastavu Davor Grgurić, književnik i predsjednik riječkog ogranka Društva hrvatskih književnika i Ana Cerovac, književnica i urednica. U sklopu proglašenja pobjednika bit će organizirana radionica na kojoj će autori dobiti kritičke komentare na svoje radove. Tri najbolje ocjenjena prijedloga bit će nagrađena jednokratnom novčanom nagradom, u iznosu od 1500,00 kuna neto za prvu nagradu, 1000,00 kuna neto za drugu nagradu i 500,00 kuna neto za treću. Tri najbolje ocijenjena rada bit će objavljena na portalu Kišobran (https://kisobran.uniri.hr/), uz razgovor s autorima. Promocija radova i autora održat će se i u suradnji s Radio Sovom.
Ova se aktivnost provodi u sklopu UNIRI projekta Društveni i tehnološki aspekti umjetnosti: izazovi „novog normalnog“ potporom broj umjpo-20-2.