KATEGORIJE

Obilježen Dan svjesnosti o mucanju

22.10.2024. / vijesti / logopedija

Dizalice na riječkom Molo Longu, popularne riječke ”žirafe”, noćas će svijetliti tirkizno, najavljeno na na obilježavanju Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju. Plava je tradicionalno boja koja asocira na mirnoću, dok zelena predstavlja slobodu i pravdu. Kombinacija tih dviju boja za osobe koje mucaju simbol je veze između mira i oslobođenja u potrazi za osloncem i ljudima koji razumiju i dijele njihova iskustva.

Studij Logopedija Sveučilišta u Rijeci, koji je nedavno prerastao u fakultet, obilježio je ovaj dan konferencijom za medije, koja je održana u utorak, 22. listopada 2024. na Molo Longu. Ovogodišnji je moto Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju ”Moć slušanja”.

Doc. dr. sc. Karolina Lice, predsjednica Hrvatskog logopedskog društva i vanjska suradnica na Studiju Logopedija Sveučilišta u Rijeci, poručila je kako pažljivim slušanjem osoba koje mucaju možemo pružiti potporu, koja im može mnogo značiti. Mucanje je kompleksan poremećaj i ne javlja se samo kod djece. Može utjecati negativno na samopouzdanje osobe koja muca, na obrazovanje, na pronalaženje posla, na privatni život… Novi zakon o logopedskoj djelatnosti koji je u primjeni također bi trebao doprinijeti tome da širi broj korisnika dobije adekvatnu logopedsku uslugu, naglasila je Lice.

Izv. prof. dr. sc. Ana Leko Krhen s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu najavila je i da će noćas tirkizno svijetliti i Meštrovićev paviljon u Zagrebu. U suradnji s riječkom Logopedijom pokušavamo podići svjesnost javnosti i problemu mucanja i pobliže upoznati javnost s fenomenom mucanja. Logopedi na raznim ustanovama obilježavaju današnji datum na razne načine, a meni je posebno dragu da je glavno događanje ovdje u Rijeci, gdje će uskoro stasati prva generacija za sada toliko deficitarnih magistara logopedije, kazala je Leko Krhen.

Doc. dr. sc. Suzana Jelčić Jakšić, dipl. log., Certified European Fluency Specialist, nastavnica na riječkoj Logopediji Si, dugogodišnja predsjednica Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju ”Hinko Freund”, inače i osoba koja muca istaknula je: Mladi smo, kao sastavnica riječkog Sveučilišta, ali se trudimo! Trudimo se javnosti približiti, kako specifičnosti mucanja, tako i drugih poremećaja iz logopedske domene. Nedavno sam zamolila studente da provedu kratku anketu među studentima na Kampusu i pokazalo se da predrasude o mucanju ipak, iako su zadnjih godina veliki pomaci učinjeni, ipak još postoje. Moramo biti svjesni da mucanje nije psihički, nego neurorazvojni poremećaj, a osobama koje mucaju poručujemo: Govorite o tome!

Jelena Hauser, studentica Logopedije, predsjednica Udruge studenata logopedije UNIRI ”Logokaz” predstavila je rad Udruge i poručila kako žele već u studentskim danima pomoći djeci i odraslima koji imaju potrebu za logopedskim uslugama, a posebno studentskoj populaciji.

Lorena Šebelić, studentica Logopedije, predstavila je radionice za učitelje i učenike pod nazivom ”Govor koji teče” te pozvala zainteresirane osnovne škole da se prijave.

Dora Biloš, studentica Logopedije, osoba koja muca predstavila je rad Grupe za samopomoć osoba koje mucaju, koja se održava na sveučilišnom Kampusu.

__________

U Hrvatskoj ovaj dan obilježavamo u Rijeci i Zagrebu obasjavanjem gradskih simbola tirkiznom bojom. U dogovoru s Lučkom upravom Rijeka, dizalice na Molo Longu, poznate ”riječke žirafe”, u noći s utorka na srijedu, 22. na 23. listopada 2024. zasvijetlit će u tirkiznoj boji, koja je zaštitni znak toga Dana, a Grad Zagreb će tirkiznom bojom prigodno osvijetliti Meštrovićev paviljon. Ovime se simbolično povezuju Rijeka i Zagreb, dva grada i dva sveučilišta na kojima se školuju budući logopedi, stručnjaci koji će pomagati i ljudima koji mucaju.

Mucanje je jedan od najpoznatijih govornih poremećaja, koji se javlja najčešće u ranom djetinjstvu. Zahvaća i do 11 % populacije djece do četvrte godine života, a oko 1 % odraslih osoba. Već od rane dobi može ga pratiti visoka razina socijalne anksioznosti te tako ostaviti negativne posljedice na mentalno zdravlje ove populacije. Zato se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day – ISAD) počeo obilježavati 1998. godine na inicijativu Amerikanca Michaela Sugermana, koji je želio da se neznanje o ovom govornom poremećaju i nerijetka diskriminacija osoba koje mucaju zamijeni znanjem, prihvaćanjem i poštovanjem ljudskih različitosti. U Hrvatskoj se obilježava od 2000., a 2009. godine na inicijativu Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju ”Hinko Freund”, Hrvatski sabor proglašava 22. listopada Danom svjesnosti o mucanju u Hrvatskoj.

Skip to content