Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci u ponedjeljak, 24. ožujka 2025. održana je cjelodnevna međunarodna konferencija – 3. Europski forum s temom ”Gradovi budućnosti”. Uvodnim riječima i pozdravnim govorima obratili su se: rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, Peter Lürssen, izvršni direktor Grupacije Lürssen, riječki gradonačelnik Marko Filipović te ravnatelj Regionalne razvojne agencije PGŽ-a g. Vedran Kružić. Video-porukom obratila se i doc. dr. sc. Nikolina Brnjac, zastupnica u Europskom parlamentu, ranija ministrica turizma i sporta.
U vremenu kada gradovi postaju ključni globalni akteri – dom više od polovice svjetskog stanovništva i pokretači ekonomskog razvoja – sve se više suočavaju s rastućim društvenim nejednakostima. Gentrifikacija, rast troškova stanovanja i isključivanje ranjivih skupina postaju gorući izazovi urbane budućnosti. Rasprava ovogodišnjeg Europskog foruma usmjerena je na formiranje prijedloga i preporuka, odnosno otkrivanje odgovora na sljedeće pitanje: Kako grad može osigurati osjećaj pripadnosti svim svojim stanovnicima unatoč ekonomskim razlikama? Tema ”Grad budućnosti” istražuje kako gradovi oblikuju ekonomske i kulturne prilike, ali i kako stvaraju inkluzivne zajednice u kojima se svaki stanovnik osjeća ravnopravnim dijelom društva, a ne samo članom usko definiranih lokalnih skupina.
Nakon što je prošle godine i službeno pokrenuta Zaklada Lürssen, tijekom foruma svečano su dodijeljene stipendije ovogodišnjim stipendistima. Počevši već od sutra, Zakladini stipendisti sljedećih će šest mjeseci učiti, razvijati svoje istraživanje i raditi na vođenom projektu pod stručnim mentorstvom u trima različitim zemljama. Iako je to intenzivan program koji traje gotovo do kraja rujna 2025., osmišljen je kao nadopuna postojećeg studija.
Tijekom ovogodišnjeg foruma održana su čak dva plenarna izlaganja. O gradovima jednakih govorio je Jonathan Wolff, britanski filozof, profesor na Sveučilištu Oxford te jedan od autora knjige ”Grad jednakih” (City of Equals), koja je i poslužila kao motivacija i misao vodilja za rasprave. Knjiga nudi jedinstveni prikaz grada jednakih koji se temelji na ideji da bi grad svakom od svojih stanovnika trebao pružiti siguran osjećaj mjesta ili pripadnosti. Kako tvrde autori De-Shalit i Wolff, kada razmišljamo o jednakosti u gradu, vrlo je vjerojatno da ćemo prvo pomisliti na široku i rastuću podjelu između bogatih i siromašnih u materijalnom smislu. Ipak, kada više razmišljamo o ”gradu jednakih”, postaje očito da je mnogo važnije kako se ljudi osjećaju u gradu i s onima koji ih okružuju te mogu li živjeti u skladu sa svojim vrijednostima.
Drugo plenarno izlaganje održao je Carsten Beck, poznati danski predavač, futurolog i govornik koji je u 30 godina rada u Institutu za studije budućnosti u Kopenhagenu održao više od 1000 prezentacija diljem svijeta. U fokusu njegovih interesa nalaze se analiza trendova i mogući scenariji za budućnost, a sve teme koje obrađuje odnose se na to kako globalni i lokalni trendovi oblikuju budućnost za organizacije, tvrtke i društva.
Forum je završio raspravom o izazovima urbanog života i socijalnoj pravdi, a o modernim izazovima i zadovoljstvu svojih (su)građana govorili su gradonačelnici Ivica Puljak (Split) i Marko Filipović (Rijeka).
Program konferencije dostupan je na poveznici.
















































