KATEGORIJE

Održan INFCON24

15.11.2024. / vijesti / znanstvenici

Na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija na kampusu Sveučilišta u Rijeci 8. i 9. studenoga 2024. održan je znanstveni skup doktorskih studenata informatike INFCON24. Skup je otvorio prorektor za znanost prof. dr. sc. Gordan Jelenić, nakon čega su uvodne riječi uputile dekanica FIDIT-a prof. dr. sc. Patrizia Poščić i voditeljica Doktorskog studija Informatika prof. dr. sc. Ana Meštrović. Potom je predstojnik Doktorske škole Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Igor Prpić predstavio aktivnosti Doktorske škole.

Ovo je treća godina održavanja INFCON-a, a ovogodišnje izdanje bilježi najveći broj prijavljenih radova do sada. Skup je okupio doktorande ne samo s FIDIT-a, već i s drugih institucija poput Tehničkog fakulteta i Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te s Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

Središnja aktivnost skupa bila su izlaganja znanstvenoistraživačkih radova doktorandica i doktoranada, podijeljenih u 6 tematskih sekcija. Naglasak je bio na istraživanja vezana uz primjenu umjetne inteligencije, posebno velike jezične modele, računalnu analizu prirodnog jezika, računalni vid i strojno učenje, potom na digitalne inovacije u obrazovanju i umjetnu inteligenciju. Visokoučinkovito računarstvo i kvantno računarstvo, sigurnost informacija i privatnost, pametni transportni sustavi i održivi razvoj, baze podataka i prikaz znanja također su bile teme koje su se prezentirale. Predstavljeni su i radovi koji su prikazali zanimljivu primjenu informatike u agronomiji, numeričke metode i simulacije u kemiji kao i primjena kompleksnim mreža u istraživanjima iz područja biotehnologije. Uz izlaganja radova, doktorandi su imali priliku sudjelovati u panel raspravama, družiti se i razmijeniti iskustva te informirati se o mogućnostima koje Sveučilište u Rijeci nudi svojim doktorandima.

Posebno treba istaknuti i dva pozvana predavanja o primjeni generativne umjetne inteligencije u znanstvenoistraživačkom radu koja su održali izv. prof. dr. sc. Dijana Oreški s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i doc. dr. sc. Marko Horvata s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

Skip to content