Od 28. do 29. listopada 2024. u Beogradu je održan projektni sastanak na projektu FASIH – Future Art and Science Industrial Heritage na kojemu je jedan od partnera Sveučilište u Rijeci. Sastanak, u organizaciji Muzeja nauke i tehnike iz Beograda, osim razgovora o projektnim temama, uključivao je posjet novomedijsku izložbu Du Bist Wow u izložbenom prostoru Muzeja te vođenu šetnju art+science izložbe Centra za promociju nauke koja je bila postavljena u Botaničkom vrtu u Beogradu. Predstavnici Centra za popularizaciju i promociju znanosti Sveučilišta u Rijeci, Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci i Prirodoslovnog muzeja Rijeka sudjelovali su i na pratećem programu art+science festivala kao panelisti na panelu: The Defense (and Last Days) of Nature in a (Post)industrial Environment.
Projekt FASIH fokusira se na interdisciplinarno umjetničko-znanstveno istraživanje industrijske i kulturne baštine kroz otkrivanje, istraživanje i vrednovanje onih arhitektonskih dostignuća i nematerijalnih procesa koji su obilježili modernu povijest triju gradova: Beograd, Rijeka i Trbovlje. Fokus projektnih aktivnosti u Rijeci je na Harteri. U okviru projekta izrađen je i 3d model Hartere dostupan na sljedećoj poveznici: https://kroscloud.com/hartera-factory/ffos/sc te su svi podaci u otvorenom pristupu dostupni kroz repozitoriju Dabar. Model su izradili Dario Jakovljević i Dragan Valković iz tvrtke Propylon d. o .o, u suradnji s Centrom za popularizaciju i promociju znanosti i Centrom za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci.
Projekt FASIH trenutno je završnoj fazi, koja uključuje izrade umjetničkih produkcija koje će biti predstavljene na izložbama u sva 3 grada u svibnju 2025. godine te na završnoj konferenciji u lipnju 2025. godine na Sveučilištu u Rijeci. Umjetničke produkcije provodit će interdisciplinarni timovi koju su pobjednici objavljenih javnih poziva u trima gradovima.
Umjetničke radove na temu Harter na završnoj FASIH izložbi prezentirat će sljedeći timovi: rad ”Hartera priča” (autori: Mihaela Sladović, Andrea Stanić, Ana Komadina, Vili Rakita i Lea Mioković); rad ”Digitalna Hartera” (autori: Marija Konfić, Enia Kozarić i Ana Marija Lončar) i rad From Me Flows What You Call Time (autorica: Gaia Radić).
Koordinator projekta je Centar za promociju nauke iz Srbije. Uz Sveučilište u Rijeci i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, kao partneri na projektu uključeni su i Prirodoslovni muzej iz Rijeke, Muzej nauke i tehnike iz Beograda (Srbija) te Zavod za kulturo Delavski dom iz Trbovlje (Slovenija). Projekt je financiran kroz program Kreativna Europa Europske unije.
Više informacija o projektu i projektnim aktivnostima dostupno je na: https://socri.uniri.hr/projekti/fasih