Studij Politehnika Sveučilišta u Rijeci organizirao je STEM dan na Politehnici, u sklopu kojeg je održana otvorena vrata STEM laboratorija te tribina pod nazivom ”Prošlost, sadašnjost i budućnost tehničke kulture u Hrvatskoj”. Zamjenica voditelja Studija Politehnika prof. dr. sc. Lidija Runko Luttenberger održala je izlaganje o temi ”70 godina Studija politehnike”. Doc. dr. sc. Ivica Ančić održao je završnu konferenciju projekta RASTEM, a temu ”Izazovi razvoja tehničke kulture u Hrvatskoj” obradio je izv. prof. dr. sc. Damir Purković, voditelj Studija Politehnika. Događanje je održano 17. travnja 2023. na Kampusu Sveučilišta u Rijeci.
Izlaganje prof. Runko Luttenberger obuhvatilo je povijest Politehnike u Rijeci:
Studij ove godine obilježava 70. godina postojanja i kako je drugi najstariji na ovim prostorima, nakon studija pomorstva. Rezultat njegova postojanja i rada je više tisuća završenih studenata, a nastavnici koji su predavali i predaju na studiju su autori brojnih sveučilišnih udžbenika i znanstvenih knjiga. Studij je prvotno osmišljen s ciljem edukacije profesora proizvodno-tehničkog obrazovanja te je djelovao u okvirima Više stručne pedagoške škole, Visoke industrijsko-pedagoške škole te Fakulteta industrijske pedagogije Godine 1973. godine je upravo Fakultet industrijske pedagogije zajedno sa Medicinskim i Strojarskim (danas Tehničkim fakultetom) osnovao riječko Sveučilište, koje ove godine obilježava 50. godišnjicu postojanja. Potom je studij djelovao u okviru Pedagoškog fakulteta pa Filozofskog fakulteta, a danas studij Politehnike djeluje kao studij Sveučilišta u Rijeci. Kada je u sklopu reforme visokog školstva u Republici Hrvatskoj, Odsjek za politehniku prateći najnovije svjetske trendove predložio pokretanje sveučilišnog preddiplomskog studija politehnike te diplomskog studija politehnike i informatike, ti su studiji među prvima na Sveučilištu u Rijeci dobili pozitivne recenzije domaćih i stranih recenzenata, što je potvrdilo njihovu kvalitetu i prilagođenost Europskim standardima u obrazovanju. Studij je stekao i širi suradnju s cijelim nizom institucija – tvrtke, druga sveučilišta u zemlji i inozemstvu, instituti, agencije, škole, udruge…
Danas studij ima 6 vlastitih sveučilišnih nastavnika i 2 mlada predavača, kao i niz vanjskih suradnika. Od 2017. godine kontinuirano izlazi znanstveni časopis ”Politehnika”, a 2019. osnovan je Alumni-klub Studija, koji okuplja veliki raspon generacija studenata čiji su članovi aktivno uključeni i u projekte Studija Politehnika. Tijekom 70 godina mijenjao se sadržaj programa studija, s time da su se promjene uvijek odvijale u skladu s iskazanim potrebama društva. Studij je oduvijek bio suvremen i inovativan te stalno uvodi nove kolegije, shodno potrebama za specifičnim znanjima koja nedostaju u društvu, u tvrtkama i u državnoj upravi. Studij odgaja inženjere koji stječu široko obrazovanje o različitim granama tehnike, čime se osposobljavaju za kvalitetno razumijevanje složenih tehničkih sustava i njihovog utjecaja na okoliš. Studij politehnike je interdisciplinaran i upravo zbog toga primjeren današnjem dobu koje pred društvo postavlja zahtjevne probleme koji se mogu rješavati samo interdisciplinarnim znanstvenim i holističkim pristupom.
Više o projektu RASTEM možete saznati OVDJE.