KATEGORIJE

Predsjednik Milanović otvorio 1. CroScience

28.09.2024. / vijesti / znanstvenici

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović prisustvovao je danas, 27. rujna 2024. otvaranju 1. međunarodnog dvodnevnog Simpozija CroScience. Simpozij je organiziralo Sveučilište u Rijeci i Organizacijski odbor sastavljen od uglednih znanstvenika, a to su: : prof. dr. sc. Nenad Ban, prof. dr. sc. Ivan Đikić, akademik Stipan Jonjić, prof. dr. sc. Ivana Novak Nakir, prof. dr. sc. Igor Rudan, prof. dr. sc. Igor Štagljar, prof. dr. sc. Iva Tolić i dr. sc. Adrijana Vinter.

Uvodno se na otvaranju Simpozija obratila rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija: Želim uputiti veliku zahvalu članovima Organizacijskog odbora, jer bez njihovog entuzijazma i ustrajnog promoviranja, održavanje ovog Simpozija ne bi bilo moguće. Iznimno smo zadovoljni odzivom; prijavilo se gotovo 300 sudionika. Želimo ovdje raspraviti o tome kako osnažiti hrvatski zdravstveni sustav i kako prenijeti javnost da znanost shvati ozbiljno. Hrvatska se znanost mora snažnije povezati sa europskom i svjetskom znanošću, a to neće moći biti moguće ako su ugrožene akademske slobode. Ne možemo prihvatiti tezu da su napadu na znanost vrhunac iskazivanja slobodnog mišljenja. Nadamo se da će ovaj skup postati tradicionalan.

Uvodno obraćanje rektorice prof. dr. sc. Snježane Prijić Samaržije, integralno

Zahvaljujem predsjedniku Republike na dolasku i visokom pokroviteljstvu. Također, hvala Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih i ministru prof. dr. sc. Radovanu Fuchsu na pokroviteljstvu, koji je nažalost spriječen i nije danas s nama. Važna su nam vaša pokroviteljstva koja vidimo kao aktivnu podršku našem cilju, a to je raspravljanje o budućnosti znanosti u Hrvatskoj u europskim i globalnim kontekstima.  Hvala i Organizacijskom odboru, sjajnim hrvatskim znanstvenicima koji rade na inozemnim sveučilištima, ali i jednako tako i snažnoj podršci izvrsnih domaćih istraživačkih snaga – u koncipiranju i pomoći pri okupljanju gotovo 300 sudionika. Želimo stvoriti platformu za raspravu istraživača, kolega iz inovativnog poslovnog sektora, novinara i članova tijela u kojima se donose odluke radi razmjene iskustava i ideja te dijeljenja dobrih praksi. Bez velikog angažmana članica i članova Organizacijskog odbora i njihove intrinzične motivacije, ne bismo na Sveučilištu u Rijeci imali priliku biti domaćin prvog CroSciencea.

Ovaj je Simpozij platforma koja teži uspostaviti kontinuirani autentični dijalog kao preduvjet povećanja kvalitete i kvantitete naše znanstvene produkcije, mogućnosti boljeg pozicioniranja u Europi i u svjetskim razmjerima. Bolje razumijevanje i komparacija naših znanstvenih politika i praksi s inozemnima, razumijevanja konteksta i institucijskih kultura koje stoje u njihovoj pozadini, vjerujem, ključno je oruđe razumijevanja i naših izazova kao i njihovog učinkovitijeg nadilaženja. Naša je motivacija demonstrirati intelektualnu odgovornost pa i istinski patriotizam i želimo da znanstvenici i znanost u Hrvatskoj imaju uvjete za razvoj koji su usporedivi s onima u inozemstvu, a kako bismo postizali bolje rezultate na European Innovation Scoreboardu, u prijavama i dobivenim kompetitivnim EU programima pa i na ljestvicama rangiranja. Želimo osnažiti nacionalni sustav politika u znanosti na način na koji to rade svi mudri sustavi na svijetu:  dijeljenjem iskustva zainteresiranih i dobronamjernih stručnjaka.

Vidim ovo naše okupljanje kao svojevrsni  Brain gain, ne baš u doslovnom smislu, ali se može podvesti pod značenje. Nema alternative dobroj i strukturiranoj komunikaciji, razmjeni mišljenja u brainstorm procesu. Hvala kolegama s inozemnih institucija koji su svojom energijom i ekspertizom zainteresirani doprinijeti razvoju znanosti u Hrvatskoj. Naše iskustvo na Sveučilištu u Rijeci jest da su vaše perspektive iznimno dragocjene. Od kada smo osnovali Međunarodni znanstveni savjet prije 8 godina, na istom konceptu okupljanja hrvatskih znanstvenika koji su postigli iznimne znanstvene karijere na inozemnim institucijama, Sveučilište u Rijeci je, bez sumnje, postalo bolje mjesto za znanost. Neki od članova našeg MZS-a i sudjeluju na konferenciji  (kolege Štagljar, Ban, Prelec, Žutić, Ivezić), a neki su postali i članovi najvišeg nadzornog tijela – Sveučilišnog vijeća – Ivan Đikić i Danica Kragić Jensfelt. U tom smo periodu ušli na 10 svjetskih ljestvica rangiranja, postali sveučilište s najviše inozemnih istraživača u Hrvatskoj, Sveučilište koje bilježi dolazak više od 100 poslijedoktoranta iz cijelog svijeta, a došlo nam je od 2018. godine (ili su u postupku dolaska) više od 30 znanstvenika povratnika iz cijelog svijeta. Postali smo članovi YERUN-a (Young European Research University Network), jedne od 3 najutjecajnije mreže istraživačkih intenzivnih sveučilišta u Europi.  Postali smo i član YUFE Europskog sveučilišta, u dva ciklusa najbolje evaluirane alijanse sastavljene od 10 sveučilišta Europe, a prošli smo tjedan u Bruxellesu proslavili i osnivanja YUFE-a kao pravnog transnacionalnog sveučilišnog entiteta.  Nemam nikakve dvojbe da je MZS, svojim savjetima, ali i poticanjem samopouzdanja i ambicije, pomogao da postignemo te rezultate pa ništa manje ne očekujemo niti od CroSciencea na nacionalnoj razini.

Od iznimne je važnosti da javnost znanstvenike shvati vrlo ozbiljno u trenutku kada reputacija naših znanstvenih institucija pati zbog različitih razloga.  Kad kažem ozbiljno, mislim da je važno da svojim raspravama pokažemo da nismo ovdje zbog akademskog PR-a u vremenu kada smo preplavljeni različitim konferencijama, koje su postale samo oruđe javne promocije. Važno je se odmaknemo i od populističke znanosti i pokažemo da smo spremni otvoreno, bez cenzure i autocenzure, kritički razmišljati, kako o izazovima tako i o rješenjima. Draghijevo je izvješće odjeknulo Europom i svima je jasno da bez ozbiljne promjene, koja je nemoguća bez autentične znanosti i znanstvenika, neće biti moguće razvijati kapacitete za inovacije i konkurentnu Europu i Europske vrijednosti. Nije nam cilj kreirati percepciju i reputaciju bez supstance, jer je to kratkoročno i kratkovidno; već nam je cilj pomoći kapacitirati se za sudjelovanje u zahtjevnom europskom i svjetskom istraživačkom prostoru, sa svim našim partnerima iz poslovnog sektora.

Zbog toga želim naglasiti i kako to neće biti moguće bez očuvanja akademskih sloboda. Vlada nepodijeljeno slaganje da živimo u doba krize akademskih sloboda, od velike recesije 2007.-2009. Europa je priznala da nema konceptualnog niti legalnog okvira za sankcioniranje kršenja akademskih sloboda, uplitanje politike – odozgo i odozdo, izvana i iznutra – u sveučilišta. Inicijativa Europskog parlamenta za modificiranje temeljenog ugovora Europske unije iz 2007. godine, kako bi uključili i vrijednost akademske slobode, nije provedena zbog političkih i pravnih razloga. Ujedinjeni narodi ili UNESCO prošle su godine ipak uspjeli uključiti zaštitu akademskih sloboda u svoje dokumente. 47 zemalja članica Europskog prostora visokog obrazovanja definirale su popis od 6 fundamentalnih vrijednosti visokog obrazovanja. To su akademska sloboda, integritet, institucijska autonomija, participacija studenata i osoblja u upravljanju te javna odgovornost države za visoko obrazovanje i javna odgovornost samih institucija visokog obrazovanja. Dok Europska komisija još raspravlja odgovarajući pravni okvir, finalizira se neobvezujući dokument, odnosno, neka vrsta smjernica za zaštitu i promociju ovih fundamentalnih vrijednosti. Moramo biti svjesni da ova kriza nije zaobišla ni nas.

Neće biti moguće postići naš cilj ako sami ne demonstriramo vrlinu intelektualne odgovornosti i skromnosti. Srž ovih vrlina jest prepoznavanje da bi naša uvjerenja i mišljenja mogla biti netočna. Nažalost, vrlina intelektualne odgovornosti i skromnosti povlači se pred kulturom pretjerane samopouzdanosti. Kultura pretjerane samopouzdanosti je simptom  kulture neznanja koja je iznjedrila polarizacije, radikalizam, ali i opasni skepticizam prema znanosti, utjecajne pseudoznanstvene pokrete i društveni vrijednosni kaos u kojem se napadi na znanost smatraju vrhuncem slobodnog mišljenja. Zato je važno da oni koji najviše znaju –  znanstvenici –  budu odvažni i pokažu da razumiju svoju pogrešivost, da znaju slušati i povući se pred boljim argumentima, da uvažavaju neslaganje i epistemičku različitost kao sastavni dio znanstvenog ethosa. To nije slabost, to je hrabrost! Također, važno je da pokažu kako mogu izaći izvan zona sigurnosti, inercije i komfora u obrani fundamentalnih vrijednosti!

Snježana Prijić Samaržija

Otvorenju je prisustvovao i riječki gradonačelnik Marko Filipović koji je u pozdravnom obraćanju istaknuo: Riječko je Sveučilište otvoreno, kao što je i Rijeka oduvijek otvoren grad, a naše su razvojne strategije komplementarne. Spremni smo zajedno zaroniti u ‘more ideja’, koje i jedan od slogana našeg Sveučilišta. Sveučilište u Rijeci jedno je od najdinamičnijih sveučilišta u Hrvatskoj jedna od okosnica Saveza YUFE. U današnje vrlo složeno vrijeme kriza, kada nas tehnologija više nego ikada spaja, ali i više no ikada udaljava, a svijet doveden na rub 3. svjetskog rata, smatram da znanstvenici imaju veliku ulogu u tome novim otkrićima, istraživanjem, inovacijama… svijet čine boljim mjestom.

Pozdravnim riječima obratili su se i zamjenik primorskog goranskog župana Vojko Braut, koji je pozdravio skup u ime Primorsko goranske županije i župana Zlatka Komadine. U ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andreja Plenkovića i ministra prof. dr. sc. Radovana Fuchsa, skup je pozdravio ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih dr. sc. Hrvoje Meštrić.

Simpozij je službeno otvorio predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović te kazao: Čast mi je biti pokrovitelj ovog Simpozija. Vi, znanstvenici koji ste ga organizirali, nalazite se u rezervoaru elite! Dobra stvar je i ta što dolazite iz javnih škola. Vaša izvrsnost i ustrajnost dovela vas je na pozicije na kojima jeste i to nije slučajnost. Varaju se oni koji misle da se diplomu danas može kupit ili steći nekom kraticom i da će to rezultirati bilo čim dobrim. Ne može svatko biti dobar znanstvenik, dobar profesor, dobar liječnik, dobar sudac…, a kamo li vrhunski i ovo nije elitističko stajalište. Lijepo je rektorica Prijić Samaržija prije nekoliko dana na dodjeli počasnog doktorata Rajku Grliću kazala da treba biti patriot, ali etički patriot i voljeti svoju zemlju radom, trudom, znanjem… Ovo je sjajan koncept, želim vam još mnoge godine uspješnog rada!

Ovaj se dvodnevni međunarodni simpozij sastoji od niza panela s ciljem poticanja konstruktivne rasprave o ključnim izazovima s kojima se znanstvena zajednica suočava te obuhvaća širok spektar tema poput:

  • Poticanje i mentoriranje sljedeće generacije znanstvenika u njihovim karijerama
  • Diseminacija i popularizacija znanosti
  • Razvijanje i jačanje suradničkih mreža među znanstvenicima u Hrvatskoj i inozemstvu
  • Analiza i izrada strategija za prevladavanje prepreka u znanstvenoj komunikaciji
  • Razvoj karijernih i financijskih prilika
  • Politike zapošljavanja mladih znanstvenika
  • Promocija popularne znanosti kroz znanstvenu literaturu
  • Znanstvena komunikacija

PROGRAM

Više o članicama i članovima Organizacijskog odbora Simpozija možete saznati OVDJE.

Skip to content