KATEGORIJE

Predstavljen prvi spin-off SyntAgent

25.03.2025. / vijesti / inovacije

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci održano je predstavljanje prvog spin-offa, nastalog kroz projekt Edih Adria, koji se provodi pri Sveučilištu u Rijeci. Radi se o poduzeću SyntAgent d. o. o., koje je osnovao tim sveučilišnih stručnjaka i znanstvenika, a koje se bavi primjenom najnovijih postignuća umjetne inteligencije, fokusira na razvoj sustava AI agenata za napredne analize podataka u svrhu generiranja novih znanja te automatizaciju i optimizaciju poslovnih procesa. Nastala je kao odgovor na rastuće zahtjeve tržišta za umjetnom inteligencijom i naprednim analitičkim rješenjima te za realizaciju razmjene znanja, iskustava i novih ideja između akademske zajednice i gospodarstva. Tvrtka će omogućiti i studentima Sveučilišta stjecanje praktičnih znanja i vještina, što će potaknuti mlade talente na iskorištavanje potencijala istraživanja i tehnologija na Sveučilištu i pružiti im prednost na tržištu rada.

Uvodno su se obratili: rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, prorektor za strateške projekte prof. dr. sc. Saša Zelenika i ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije – Prigoda Vedran Kružić. Potom su izlaganja održali: direktor projekta EDIH Adria mr. sc. Davor Medved i doc. dr. sc. Benedikt Perak s Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, član društva i uprave društva. Nazočili su i Mirko Korotaj, mag. iur, član društva i uprave društva te prof. dr. sc. Ana Meštrović, redovita profesorica na Fakultetu informatike digitalnih tehnologija, članica društva.

Ovaj je spin-off još jedan pokazatelj kojim nadilazimo stereotipove o tome što sveučilišta rade. Iako transfera znanja sa znanstvenih institucija u zajednicu i poslovni sektor još nema dovoljno, ovo je korak u pravom smjeru i ovj spin-off zaslužuje našu punu pažnju. Nema sastanka na državnoj ni europskoj razini na kojem se ne raspravlja o umjetnoj inteligenciji pa je jasno da se ovaj spin-off bavi vrlo aktualnom, ‘vrućom’ temom. Raduje me što se ne radi o čistom STEM području, nego kombinaciji naših kolega iz društvenih i humanističkih područja, Čestitam našim stručnjacima i želim puno uspjeha u radu, kazala je uvodno rektorica.

U Strategiji Sveučilišta naveli smo da su nam inovacijski centri i hubovi važni. Imali smo znanja i ponešto sreće i dobili smo projekt EDIH. Gospodarski sektor dobro je reagirao. Možda ponekad mi sa sveučilišta nismo dovoljno hrabri predstaviti svoja znanja i vještine zajednici i gospodarstvu ali ovaj će spin-off, nadam se prvi od spin-offova, to promijeniti. Čestitam osnivačima!, istaknuo je prorektor Zelenika.

Mnoge se ustanove i poduzeća žele transformirati i digitalno unaprijediti. Otkad postoji Agencija okrupljen je i povećan regionalni inovacijski eko sustav. Agencija će sigurno biti jedan o klijenata SyntAgenta, dodao je ravnatelj Kružić.

Projekt EDIH Adria bavi se područjem jadranske Hrvatske. Kada smo obavljali istraživanja, utvrdili smo da je samo 24 % organizacija spremno za prihvat novih tehnologija. Veliki broj ljudi nije niti znao što je umjetna inteligencija. A onda smo napravili edukacije i educirali više od 3.000 osoba. Do sada 121 organizaciji dajemo potporu, a u Hrvatskoj općenito postoji vrlo mali broj poduzeća koje mogu pružiti usluge malim obratima i primjerice malim općinama i gradovima. Zato smo osnovali SyntAgent koji će mogu raditi upravo to. Otvoreni smo i za to da studenti kod nas obavljaju stručnu praksu i možda jednog dana postanu naši zaposlenici, istaknuo je u prezentaciji mr. Medved.

Doc. dr. Perak prezentirao je mogućnosti usluga SyntAgenta: Svaka tehnologija unaprjeđuje naš život pa će tako i sinteza vise agenata. Primjerice, čitanje i pisanje velika su stvar, ali danas tome jako lako naučimo program. LLM (Large Language Model) u određenim su aspektima već nadmašili ljude. Dodavanjem memorije u njih moći ćemo primjerice napraviti automatizaciju mailova. SyntAgent bavi se razvojem aplikacija u komunikaciji vezanih uz umjetnu inteligenciju, primjerice razgovornih agenata za korisnike. Širok je raspon implementacije naših rješenja, od najjednostavnijih pa do vrlo složenih koji na temelju algoritama, primjerice unaprijediti repetitivne radnje i procese, ali i kognitivno zahtjevne procese i tako olakšati i/ili unaprijediti poslovanje. Ova će tehnologija promijeniti naš način razmišljanja o komunikacijskim procesima, koje će uskoro moći obavljati umjetna inteligencija, pojasnio je Perak.

Skip to content