Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci (SSC) uspješno je priveo kraju prvi ciklus projekta “UNIRI brine – Stručna i vršnjačka potpora osiguravanju dobrobiti studenata i studentica na Sveučilištu u Rijeci“, koji za cilj ima razvoj integrirane institucijske podrške studentima i studenticama, posebno tijekom prijelaznih razdoblja – na početku i na kraju studiranja.
Vršnjačka podrška usmjerena je na osnaživanje osobnog i profesionalnog razvoja studenata_ica, očuvanju mentalnog zdravlja te na podizanje svijesti o uključivosti i poštivanju različitosti tijekom i nakon obrazovanja.
Od travnja do lipnja 2024. godine, uz stručno vođenje SSC-a, vršnjačku podršku pružalo je ukupno 66 studenata i studentica kojima je sudjelovanje u projektnim aktivnostima bila prilika za stjecanje odgovarajućeg praktičnog iskustva. Svaka od aktivnosti uključivala je pripremne edukacije za studente_ice edukatore_ice, s ciljem njihova osnaživanja te razvoja praktičnih vještina.
Projekt je tijekom 4 mjeseca provedbe obuhvatio ukupno 513 krajnjih korisnika – studenata_ica Sveučilišta u Rijeci, a održano je ukupno 58 različitih projektnih aktivnosti na većini fakulteta.
Uz SSC, u provedbi projekta sudjeluju i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci, Studentski zbor Medicinskog fakulteta te Udruga studenata psihologije PSIRIUS. Glavni partneri projekta su Sveučilišni Centar za sport, Alumni UNIRI mreža, Fakultet zdravstvenih studija, Medicinski fakultet i Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci.
Kakvo je iskustvo biti vršnjak pomagač?
“Jako je lijepo iskustvo. Pošto smo svi u istoj poziciji, smatram da nam takvo okruženje omogućuje razvoj posebne vrste vršnjačke empatije. Na kraju semestra svi smo zatrpani obvezama, ispitima, pisanjem diplomskog rada, ali i dalje pronalazimo malo slobodnog vremena za sudjelovanjem u radionicama koje će nam pomoći da postanemo malo bolja verzija sebe nego što smo bili prije same radionice. ”
(Ena, studentica edukatorica UNIRI brine)
Koje su aktivnosti projekta UNIRI brine?
Startaj osnaženo
Ideja ove aktivnosti jest pružanje podrške studentima_icama prvih godina od strane studenata_ica starijih godina – prepoznavanje izazova, problema, kao i mogućih načina suočavanja i rješavanja, a sve s ciljem njihova osnaživanja. Radionica ”Startaj osnaženo” obuhvaćala je aktivnosti upoznavanja i povezivanja, osvrt na ideal uspješnog_ studenta_ice, osvještavanje očekivanja od okoline i samih sebe, kao i vlastitih snaga i resursa za nošenje s izazovima studiranja. Pritom su studenti_ce edukatori_ce s viših godina studija imali_e priliku ”brucošima_icama” podijeliti svoja iskustva s početka studiranja. Tijekom cijele akademske godine održano je 28 radionica na 10 sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Sudionici i sudionice su s radionica odlazili s osjećajem da nisu sami_e, sa spoznajom da i drugi imaju slične probleme, s povjerenjem da će biti sve u redu, da ne moraju biti savršeni_e te neki i s većom motivacijom za studiranje.
“Sudjelovanje u UNIRI Brine je meni osobno donijelo priliku da unaprijedim komunikacijske vještine i vještine vođenja radionica te sam kroz aktivnosti imala i sama prilike razbiti predrasude o tome kakva savršena studentica treba biti. Upoznala sam prekrasne ljude te me sudjelovanje u ovom programu neizmjerno ispunilo! ”
(Antonia, studentica edukatorica UNIRI brine)
Nauči kako učiti
“Nauči kako učiti” je aktivnost pružanja stručne i vršnjačke podrške tijekom procesa učenja i savladavanja gradiva od strane studenata_ica starijih godina studija. Cilj ovih aktivnosti je poučiti studente_ice ključnim vještinama učenja potrebnim za uspješnije studiranje. Tijekom ljetnog semestra održane su radionice ”Nauči kako učiti” na 13 sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Ukupno 25 vrijednih edukatora i edukatorica podijelili su znanja o tehnikama učenja, koncentraciji, o tome kako se motivirati i smanjiti prokrastinaciju. Sudionici_e su stečena znanja procijenili iznimno korisnima.
Koju poruku nastojiš prenijeti drugim studentima_icama?
“Sve se može naučiti, samo treba odnekud krenuti. ” (Stella, studentica edukatorica UNIRI brine)
Pripremi se za tržište rada
Aktivnosti u sklopu kategorije ”Pripremi se za tržište rada” usmjerene su na uspješnu prilagodbu studenata_ica tijekom prijelaznog razdoblja iz svijeta obrazovanja na tržište rada te na povećanje konkurentnosti i zapošljivosti. Aktivnosti uključuju interaktivna predavanja „Zablistaj pred poslodavcem“ kojima se razvijaju vještine pismenog i usmenog predstavljanja poslodavcima te tribine ”Practice Café” na kojima gostuju alumni te sadašnjim studentima_icama prenose svoja prva radna iskustva, zahtjeve i karakteristike pojedinih radnih mjesta te stanje i zahtjeve tržišta rada općenito.
U ovu aktivnost uključilo se 23 studenata_ica edukatora_ica, provedeno je 6 radionica “Zablistaj pred poslodavcem” s 42 sudionika_ica. Posebno ističemo 2 uspješno provedene tribine ”Practice Café” s ukupno 10 panelista_ica – alumna koji su predstavili svoja radna iskustva na kojima je prisustvovalo čak 86 sudionika_ica. Prema povratnim informacijama, studenti_ce su saznali_e više o mnogobrojnim mogućnostima profesionalnog razvoja nakon stjecanja diplome te su izrazili oduševljenje organizacijom i gostima.
“Pripremi se za tržište rada, konkretnije edukacija, a kasnije i realizacija Practice Café tribine bio je moj izbor s obzirom na to da sam prošle godine bila posjetiteljica jedne takve tribine koja mi se iznimno svidjela. Tada sam osjetila da takva aktivnost ima smisla, da je tako dobro i nadahnjujuće čuti starije kolege o tome kako su se oni snašli u svojim prvim radnim iskustvima. S obzirom na to da se otvorila prilika da se i mi studentice i studenti osnažimo putem edukacije i steknemo vještine i znanje kako organizirati jednu takvu tribinu – nije bilo potrebe ni trenutka dvojiti, jedva sam čekala da sve krene!”
(Ivona, studentica edukatorica UNIRI brine)
Budi aktivan/na
Unaprjeđenje mentalnog zdravlja odvijalo se i kroz tjelesnu aktivnost studenata i studentica, koji su sudjelovali_e na ukupno 9 treninga tijekom ljetnog semestra u sklopu programske aktivnosti ”Budi aktivan/na”. Iako se radi o grupnim treninzima, vježbe su prilagođene individualnim potrebama vježbačica bez obzira na prethodno iskustvo u treninzima. Sami treninzi kombinacija su elemenata joge, pilatesa, vježbi disanja i mindfulnessa. Uz psihologinju i kondicijsku trenericu koja je vodila program, 4 studenta_ice fizioterapije pružali su podršku ostalim studentima_icama u pravilnoj izvedbi vježbi. Svi zajedno iskazuju veliko zadovoljstvo programom i vesele se novom ciklusu u zimskom semestru.
“Projekt “Budi aktivan/na” je spojio moje dvije omiljene stvari u jednu, mindfulness i vježbanje. Na prvu se činio kao super ideja, a kroz treninge sam uvidio da je SUPER super ideja! Mogućnost vođenja treninga kao edukatoru/pomagaču je bila korisna i zanimljiva, natjerala me da više razmišljam o vježbama koje inače vodim na drugim treninzima i pojačalo mi se zanimanje za mindfulness. ”
(Nino, student edukator UNIRI brine)