Sveučilište u Rijeci, u suradnji s Gradom Rijekom, zainteresiranim građankama i građanima s prebivalištem u PGŽ, starijim od 55 godina, sa završenom srednjom školom i više, nudi novi jesenski ciklus predavanja u sklopu projekta Sveučilište za 3. dob.
Sveučilište u Rijeci, u suradnji s Gradom Rijekom, zainteresiranim građankama i građanima s prebivalištem u PGŽ, starijim od 55 godina, sa završenom srednjom školom i više, nudi novi jesenski ciklus predavanja u sklopu projekta Sveučilište za 3. dob.
U jesenskom ciklusu zainteresirane osobe starije od 55. godina s minimalno srednjoškolskim obrazovanjem moći će upisati cikluse predavanja „Praktična informatika“, „Suočavanje sa stresom, zdravlje i starenje“ i „Povijest Rijeke – različite teme“. Zainteresirani će također moći upisati i početne odnosno napredne radionice slikarstva. Početne radionice slikarstva su namijenjene onima koji se do sad nisu susreli sa slikarstvom, a napredne onima koji su već pohađali barem jednu razinu naših radionica slikarstva i imaju iskustva u slikanju.
Upisi u jesenske cikluse predavanja i radionica započinju u ponedjeljak, 2. listopada 2023. i traju do 8. listopada 2023. Upisi se vrše putem e-maila 3dob@uniri.hr, a informacije je moguće dobiti i telefonom (051 584 862).
Kotizacija u ciklus predavanja iznosi 20,00 EUR (150,69 HRK), a u ciklus radionica 40,00 EUR (301,38 HRK). fiksni tečaj konverzije 1 EUR= 7,53450 HRK
______________________________________________________________________________________________________________________________
Novost je da se u ovom ciklusu održavaju i kratka besplatna predavanja srijedom!
Prvo predavanje „Ugroženosti ranjivih naselja Primorsko-goranske županije od obalnog plavljenja“, održat će izv. prof. dr. sc. Igor Ružić s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, u srijedu 11. listopada 2023. u palači Moise na Cresu. Uz predavanje planiran je i obilazak same palače.
Sudjelovanje na terenskoj nastavi na Cresu se ne naplaćuje, no s obzirom na ograničen broj mjesta, potrebna je rezervacija. (Rezervacije primamo do popunjenja mjesta.)
Ostali termini i teme srijedom od 17 do 18:30 sati:
- 18. 10. 2023. – Terenska nastava: Posjet Kabinetu vještina Medicinskog fakulteta u Rijeci – Postupci osnovnog održavanja života (zgrada sveučilišnih odjela, Radmile Matejčić 2)
- 25. 10. 2023. – Terenska nastava: Navigacijski simulator i izložbe Pomorskog fakulteta u Rijeci, Predavač: mag. ing Marko Strabić (Pomorski fakultet u Rijeci, (ulaz kroz dvorište s južne strane))
- 8. 11. 2023. Bilingualism matters
Predavačica: izv. prof. dr. sc. Tihana Kraš, FFRI (Filozofski fakultet u Rijeci, učionica 138) - 22. 11. 2023. Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama
Predavačica: Iva Davorija, doktorandica na studiju Filozofija i suvremenost na FFRI (Filozofski fakultet u Rijeci, učionica 138) - 29. 11. 2023. Predavanje Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci
Predavačica: izv. prof. dr. sc. Nina Pereza, MEDRI (Filozofski fakultet u Rijeci, učionica 138)
______________________________________________________________________________________________________________________________
Jesenski ciklus predavanja iz informatike – Praktična informatika
- Utorkom i četvrtkom, od 10. do 24. listopada 2023., 17:30-19.00 na Učiteljskom fakultetu (učionica 222) 10 sati predavanja iz informatike.
- Predavač: Dejan Ljubobratović mag. educ. math. et inf. (FIDIT)
- U ponuđenom će ciklusu biti obrađene teme poput internetske zaštite, zoom platforme, e-građanina i slično.
- Predavanja su namijenjena osobama koje posjeduju osnovne vještine služenja računalom.
Ukratko o temama koje će se obraditi:
Kratki program rada (5 blokova po 2 školska sata):
1. Osnove rada na računalu (windows, rad s datotekama, korištenje prijenosnih medija, sučelje, …)
2. Pretraživanje interneta (internet, web adrese, tražilice, pretraživači, spremanje favorita, …)
3. Komunikacija putem interneta (mail, forumi, chat, skype, …)
4. Pametni mobiteli (android) i osnove rada s njima (android, Google račun, trgovina, aplikacije, fotografije, pohrana, …)
5. Usluge e-građani (kako se prijaviti, koje su usluge dostupne i kako ih koristiti)
O predavaču:
DEJAN LJUBOBRATOVIĆ mag. educ. math. et inf., predavač pri Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija, Sveučilišta u Rijeci. Godine 2003. završio je Filozofski fakultet u Rijeci te stekao zvanje profesora matematike i informatike. Nakon završetka školovanja (2004 – 2006) radi kao voditelj Ustanove za obrazovanje odraslih Ivora u Rijeci, nakon čega kao ravnatelj i osnivač vodi Ustanovu za obrazovanje odraslih Azura u Puli (2006-2013), paralelno radi kao asistent iz informatike na Učiteljskom fakultetu Rijeci, odsjek Gospić (2008-2011) koji 2011. godine prelazi pod upravljanje Sveučilišta u Zadru te slijedeće tri godine radi kao asistent na Odjelu za nastavničke studije Sveučilišta u Zadru (2011-2014.). Godine 2014. počinje raditi kao nastavnik informatike u osnovnoj školi sve do 2017. godine kada postaje zamjenik općinske načelnice Općine Čavle. Funkciju zamjenika općinske načelnice profesionalno obnaša do prosinca 2019. kada počinje raditi kao asistent na Odjelu za informatiku, Sveučilišta Rijeci, gdje je trenutno zaposlen na radnom mjestu predavača.
Poslijediplomski doktorski studij informatike, modul Inteligentni računalni sustavi upisuje 2018. godine na Odjelu za Informatiku Sveučilišta u Rijeci, te ga trenutno pohađa.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Jesenji ciklus predavanja iz povijesti – Novovjekovna i suvremena povijest Rijeke i okolice
- Utorkom i četvrtkom, od 26. listopada 14. studenog 2023., (i jedno predavanje u siječnju 2024.), 17-18.30 na Filozofskom fakultetu (prostorija 138, 1. kat) 10 sati predavanja.
- Predavači: skupina predavača s Filozofskog fakulteta, Odsjek za povijest i Odsjek za talijanistiku
- U ponuđenom će ciklusu biti obrađene različite teme. Predavanja su namijenjena svim zainteresiranim osobama
Ukratko o temama:
Ciklus obuhvaća seriju predavanja posvećenih novovjekovnoj i suvremenoj povijesti Rijeke i okolice. S Odsjeka za povijest izlaganja će održati izv. prof. dr. sc. Mila Orlić, doc. dr. sc. Andrea Roknić Bežanić, doc. dr. sc. Maja Ćutić Gorup i dr. sc. Lovro Kralj, a s Odsjeka za talijanistiku doc. dr. sc. Ivan Jeličić.
O burnoj i turbulentnoj povijesti Rijeke i sjevernojadranskog prostora predavači će prezentirati najnovija istraživanja i interpretacije hrvatske i svjetske historiografije.
Odabir ponuđenih tema zainteresirati će sve sudionike te će tako steći nove spoznaje i proširiti postojeća znanja o prošlosti svoga grada i njegove šire okolice.
Naslovi predavanja i termini:
- 26.10.2023., doc. dr. sc. Maja Ćutić Gorup, St. Veit am Flaum pod habsburškom vlašću
- 7. 11. 2023., doc. dr. sc. Ivan Jeličić, Rijeka nakon Prvog svjetskog rata i sjećanje na Veliki rat”
- 9. 11. 2023., doc. dr. sc. Andrea Roknić Bežanić, Riječke studentske godine 1968. – 1971.
- 14. 11. 2023., iznimno od 16 h do 17:30. izv. prof dr. sc. Mila Orlić, Povijest i pamćenje Drugog svjetskog rata i poraća na sjevernojadranskom prostoru: kritički osvrt i historiografske interpretacije
- siječanj, 2024., dr. sc. Lovro Kralj, Holokaust u Rijeci između lokalne i globalne perspektive
______________________________________________________________________________________________________________________________
Jesenski ciklus predavanja – Suočavanje sa stresom, zdravlje i starenje
- Utorkom i četvrtkom, od 21. studenog do 5. prosinca 2023., 17-18.30 na Filozofskom fakultetu (prostorija 139, 1. kat) 10 sati predavanja.
- Predavačica: redovita profesorica u trajnom zvanju u mirovini dr. sc. Jasna Hudek-Knežević (FFRI)
- Uz predavanja, demonstracije i međusobnu raspravu na ovom će se ciklusu sudionici bolje upoznati s čestom temom psiholoških teorija i istraživanja koja se odnosi na stres i suočavanje sa stresom s posebnim naglaskom na proces starenja.
Ukratko o temama:
Što je stres i na koji je sve načine on povezan s tjelesnim i mentalnim zdravljem.
Koje su razlike u doživljavanju stresa s obzirom na spol i životnu dob.
Kako se suočavamo sa stresnim situacijama i o kojim faktorima ovisi naše suočavanje?
Što je to učinkovito suočavanje sa stresom? Koje su sve posljedice različitih načina suočavanja?
Možemo li poboljšati načine s kojima se uobičajeno suočavamo sa stresom?
Upoznat ćemo se s različitim treninzima i programima poboljšanja načina suočavanja sa stresom koji se ispituju istraživanjima i primjenjuju u praksi na različitim populacijama vezano za različite stresne situacije.
O predavačici:
PROF. DR. SC. JASNA HUDEK KNEŽEVIĆ, umirovljena profesorica Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci bila je nositeljica nekoliko kolegija iz područja socijalne i zdravstvene psihologije.
U svojim se istraživanjima bavila stresom i suočavanjem sa stresom, efektima različitih osobina ličnosti, stresa i socijalnih procesa na subjektivne i objektivne zdravstvene ishode (npr. tjelesni simptomi, kronične bolesti, aspekti ma mentalnog zdravlja) te mehanizmima djelovanja stresa na zdravlje. Tema njezinih istraživanja je i područje sličnosti i različitosti romantičnih partnera te efektima sličnosti i različitosti na zadovoljstvo vezom, a za ovaj ciklus predavanja iz psihologije pripremila je sve o važnoj temi samopoštovanja.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Jesenski ciklus radionica početnog i naprednog slikarstva
- Srijedom, od 10. listopada do 6. prosinca 2023., 17.00-19.00 na Akademiji primijenjenih umjetnosti
- Predavači: Omar Lović, mag. art. (APURI) i Toni Živković mag. art. (APURI).
- Početna radionica slikarstva je namijenjena onim polaznicima bez likovnog predznanja ili za one koji hoće obogatiti svoje znanje likovnih osnova.
- Napredna radionica slikarstva je namijenjena onima koji su već pohađali barem jednu razinu naših radionica slikarstva i imaju iskustva u slikanju.
Ukratko o ciklusu radionica početnog slikarstva (Osnove slikarstva, crtež, ton, modelacija):
Ovaj tečaj slikarstva osmišljen je kao uvod u slikarsku disciplinu i tehniku te je namijenjen za polaznike bez likovnog predznanja ili za one koji hoće obogatiti svoje znanje likovnih osnova. Program obuhvaća slikarski crtež, tonsku obradu u tehnici ugljena na papiru i monokromatski pristup u mokroj tehnici akrila. Polaznici će imati priliku upoznati se sa osnovnim postupkom postavljanja crteža po promatranju, tehnikama određivanja omjera i proporcija, te uspostavljanjem tonske skale i modelacije.
Ciklus se održava u strukturi od 7 tjedana po 3 školska (blok) sata te sadrži predavanja, praktične demonstracije i sate mentoriranih vježbi.
Program je namijenjen za 10 kandidata te se prvi sat održava 18. listopada od 17 do 19 sati te se nastavlja svaku sljedeću srijedu u isto vrijeme do 6. prosinca 2023.
O voditelju radionice:
OMAR LOVIĆ, asistent rođen je 1995. godine u Rijeci. Na Akademiji primijenih umjetnosti u Rijeci diplomirao je 2021. godine, smjer Primijenjene umjetnosti, modul Primijenjenog slikarstva.
Djeluje u polju vizualnih umjetnosti u domeni slikarstva i ilustracije. Spektar interesa obuhvaća mu reinterpretaciju tradicionalnog slikarstva kroz suvremene tehnike, tehnologije i pristupe mediju slikarstva. Sudjelovao je na brojnim interdisciplinarnim projektima, te izlagao na više skupnih izložbi. Surađuje kao asistent na katedri slikarstva Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Član je HDLU Rijeka.
Ukratko o ciklusu radionica naprednog slikarstva (Boja, svijetlo, modulacija):
Ovaj tečaj slikarstva koncipiran je za polaznike s postojećim likovnim predznanjem i iskustvom te obuhvaća osnovne i napredne metode slikanja u boji. Tokom sedam radionica, u trajanju od tri školska blok sata, polaznicima će biti omogućena predavanja, mentorske vježbe i praktične demonstracije. Program radionice objediniti će poznavanje osnovnih vrijednosti klasičnog akromatskog slikarstva s naprednim metodama teorije i prakse primjene boja u slikarstvu. Ovaj program prilagodljivog je tipa te može služiti kao proširivanje postojećih slikarskih sposobnosti za iskusne polaznike, ali i kao uvod u slikanje u boji za one bez takvog predznanja.
Program je namijenjen za 10 kandidata te se prvi sat održava 18. listopada od 17 do 19 sati te se nastavlja svaku sljedeću srijedu u isto vrijeme do 6. prosinca 2023.
Predviđeno je i postavljanje izložbe nastalih radova, u prostorima Akademije u naknadno dogovorenom terminu.
O voditelju radionice:
TONI ŽIVKOVIĆ, asistent rođen je 1996. godine u Zagrebu. Diplomirao je Primijenjenu umjetnost 2021. godine na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci u području slikarstva. Djeluje u polju likovnih i primijenjenih umjetnosti, uz slikarstvo bavi se i disciplinama mozaika, ilustracije, zidnog slikarstva, te interpretacijom slikarske prakse kroz suvremene digitalne tehnike i tehnologije. Od 2022. surađuje kao asistent na katedri slikarstva Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.
*Napomena: Zadržavamo pravo izmjene planiranog programa.
Hvala na razumijevanju!