U srijedu, 20. 11. 2024. u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci u učionici 232, održat će se predavanje umirovljene redovite profesorice dr. sc. Nede Vitezić Srebrna ekonomija – motor ekonomije budućnosti u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob. Sudjelovanje je besplatno i nisu potrebne prijave.
U okviru predavanja biti će riječ o relativnom novom pojmu i konceptu srebrne ekonomije koji je rezultat starenja stanovništva u svijetu. Hrvatska je po udjelu stanovništva starijeg od 65 godina jedna od deset najstarijih zemalja u svijetu, što je rezultat niske stope nataliteta, visoke emigracije mladih te dijelom i povećanog životnog vijeka. Ovakva demografska slika potiče razvoj tzv. srebrne ekonomije, koja obuhvaća proizvode, usluge i inovacije prilagođene osobama starijim od 50 godina. To je čitav sustav proizvodnje, distribucije i potrošnje dobara i usluga s ciljem zadovoljenja zdravstvenih, potrošačkih i općenito životnih problema starijih osoba.
Srebrna ekonomija u Evropi predstavlja treću najveću ekonomiju u svijetu, odmah iza ekonomija Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Gdje je tu Hrvatska i koje se šanse pružaju hrvatskom gospodarstvu?
Na predavanju će se pokušati dati odgovor da li za gospodarstvo Hrvatske srebrna ekonomija predstavlja priliku i izazov. Naime, srebrna ekonomija omogućava s jedne strane razvoj sektora poput zdravstva, nekretnina, saobraćaja, turizma i drugih usluga za starije. S druge strane, zahtijeva prilagodbu u smislu financiranja zdravstva, prilagodbe tržišta rada i razvoja infrastrukture. S obzirom na starosnu strukturu Hrvatska bi održivom i inkluzivnom gospodarskom politikom mogla iskoristiti potencijal srebrne ekonomije, osigurati kvalitetniji život starije populacije i istovremeno potaknuti ekonomski rast. Ekonomiju budućnosti voditi će stariji ljudi.
O predavačici
Neda Vitezić umirovljena je redovita profesorica u trajnom izboru Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Rođena je u Rijeci 1954. godine gdje je pohađala osnovnu i srednju školu te Ekonomski fakultet na kojem je magistrirala i doktorirala. Usavršavala se u SAD-u, Austriji, Mađarskoj i Italiji. Područje njezinog znanstveno istraživačkog interesa je ekonomka poduzetništva tj. discipline analiza poslovanja poduzeća, kontroling i revizija. Predavala je čitav niz kolegija na prijediplomskom, diplomskom, poslijediplomskom i doktorskom studiju na svojem matičnom fakultetu ali i drugima u zemlji i inozemstvu. Imenovana je kao gostujući profesor u Americi, Velikoj Britaniji, Sloveniji i Crnoj Gori. Obnašala je dužnosti rukovoditelja, prodekana, prorektora, pročelnika katedre, predsjednika raznih povjerenstava i dr. Osmislila je i vodila dugi niz godina poslijediplomski specijalistički studij Kontroling te osnovala Udrugu hrvatskih kontrolera čija je predsjednica. Bila je voditeljica više znanstveno istraživačkih projekata, te suradnica na domaćim i europskim projektima, objavila je preko 150 znanstvenih i stručnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima, znanstvenim monografijama, 3 udžbenika i velik broj priručnika i studija, sudjelovala na 79 znanstvenih i stručnih konferencija i kongresa u zemlji i inozemstvu. Nacionalni je i međunarodni recenzent raznih programa i projekata, znanstvenih članaka, knjiga i udžbenika, član raznih instituta i udruženja, programskih i organizacijskih odbora, uredničkih odbora časopisa. Dobitnica je više međunarodnih i domaćih nagrada i priznanja. U mirovini je i dalje aktivna kao vanjski suradnik te član Izvršnog odbora kluba Academicus.