Na Pomorskom kampusu u Antwerpenu 12. rujna 2024. partneri projekta INNO2MARE – Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Ljubljani i Sveučilište u Antwerpenu – organizirali su događaj o rodnoj ravnopravnosti u pomorskom sektoru. Rasprava je okupila stručnjake iz industrije i istraživanja s ciljem dijeljenja perspektiva i rasprave o inkluzivnijem pomorskom sektoru.
Događaj je započeo inspirativnim predavanjem dr. Ghazaleh Kie, voditeljice istraživačkih i razvojnih projekata u tvrtki Seafar i članice Inovacijskog vijeća projekta INNO2MARE. Dr. Kia je podijelila svoje obrazovno i znanstveno putovanje, istaknuvši životne okolnosti koje su oblikovale njezinu karijeru u području koje je dugotrajno obilježeno rodnim nejednakostima.
Središnji dio događaja bila je panel-rasprava u kojoj su sudjelovale istaknute stručnjakinje:
kapetanica Kathy Speelman, docenticom na Pomorskoj akademiji u Antwerpenu
Celine Audenaert, Udruženja belgijskih brodovlasnika
Tina Matovina Trbojević, Maritime Center of Excellence, Lürssen Design Center Kvarner, Rijeka
dr. Ghazaleh Kie, voditeljica istraživačkih i razvojnih projekata u tvrtki Seafar
Raspravu je moderirala Daria Glavan Šćulac sa Sveučilišta u Rijeci u funkciji predsjednice Odbora za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti projekta INNO2MARE. Tijekom rasprave u koju su se uključili i prof. dr. Geert Potters s Pomorske akademije u Antwerpenu, dr. Marko Šimić sa Sveučilišta u Ljubljani i drugi sudionici, istraživali su se aktualni izazovi i napredak u promicanju rodne različitosti u pomorskim karijerama. Panelistice su raspravljale o karijerama žena u pomorstvu, osobnim perspektivama, participativnosti i inkuluzivnost radnih mjesta, ravnoteži zastupljenosti žena i očekivanjima te preprekama s kojima se suočavaju.
Razgovor je također obuhvatio načine na koje rodna raznolikost doprinosi otpornosti i održivosti pomorskog sektora.
Celine Audenaert istaknula je kako rodni stereotipi često postaju izraženiji nakon što žene preuzmu obiteljske obveze, naglašavajući doprinose koje žene u sektoru donose kroz vještine koje se razvijaju u ulogama pružanja skrbi.
Kapetanica Speelman podijelila je svoje iskustvo i kazala kako se na početku karijere morala prilagođavati normama i ponašanjima muških kolega, ali je doživjela promjenu ove dinamike nakon što se pridružila finskoj tvrtki poznatoj po svojoj inkluzivnoj kulturi. Sada se zalaže za autentičnost među svojim studentima, ističući da raznolike perspektive i individualne snage poboljšavaju radnu učinkovitost. Također je naglasila podršku svih članova industrije, neophodnu za postizanje rodne ravnopravnosti.
Tina Matovina Trbojević podijelila je postignuća svoje organizacije koja bilježi 30 % zastupljenosti žena te rodno uravnotežen upravni odbor. Dotaknula se zahtjevne prirode sektora i izazova usklađivanja poslovnog i privatnog života, naglašavajući važnost kontinuiranog razumijevanja i posvećenosti menadžmenta u stvaranju pravednijeg radnog mjesta.
Dr. Kia istaknula je kako se ekspertiza žena u tehnologijama često podcjenjuje te podijelila uvide o prevladavanju predrasuda u području s naglašenom rodnom neravnotežom. Naglasila je da je mnogo talentiranih žena napustilo to područje zbog percipiranih prepreka za napredovanje i istaknula važnost podržavajućih okruženja, poput obiteljske podrške, koja omogućuju pojedincima da nesputano ostvaruju svoje karijere.
Panelistice su istaknule da unatoč napretku i dalje postoje praktične prepreke poput neodgovarajućoj zaštitne opreme za žene. Rasprava je također obuhvatila potencijal tehnologija poput umjetne inteligencije za poticanje rodno uravnoteženije pomorske industrije.
Diskusija je, kako se i očekivalo, potaknula više pitanja nego odgovora, ali i stvorila prostor za buduće djelovanje. Unatoč izazovima, primijećeni su pozitivni pomaci unutar sektora, a kroz kontinuirani dijalog, raznolike inicijative i perspektive otvorit će se putevi budućim suradnjama i rješenjima.
Iskreno zahvaljujemo svim sudionicima koji su pridonijeli ovom važnom dijalogu i radu na izgradnji inkluzivnijeg i pravednijeg pomorskog sektora.
INNO2MARE (Jačanje kapaciteta za izvrsnost slovenskih i hrvatskih inovacijskih ekosustava za potporu digitalnim i zelenim tranzicijama pomorskih regija) je projekt Horizon Europe koji je započeo 1. siječnja 2023. i završava 31. prosinca 2026. U projektnom konzorciju sudjeluje 19 organizacija iz Slovenije, Hrvatske i Belgije, kao i stručnjaci iz akademske zajednice, privatnog sektora i nevladinih organizacija. Više o projektu možete saznati na https://www.inno2mare.eu/.