KATEGORIJE

UNIRI dobilo oznaku ”Age Friendly University”

05.02.2025. / vijesti / treća dob

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljeno dobivanje prestižne oznake Age Friendly University, odnosno primanje u međunarodnu asocijaciju dobno osjetljivih sveučilišta Age-Friendly University Global Network (AFU-GN). To je mreža koja spaja sveučilišta diljem svijeta koja su u svojem redovitom djelovanju i poslovanju posvećena stvaranju inkluzivnih i poticajnih okruženja tijekom cijeloga životnog vijeka. AFU-GN služi kao kolektivna platforma za visokoobrazovne institucije koje pokazuju predanost i rad na promicanju politika, istraživanja, usluga i inicijativa prilagođenih osobama starije životne dobi. 

Projekt su predstavili rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija i uključeni u rad na prijavi:

  • prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica za studije i studente Sveučilišta u Rijeci,
  • prof. dr. sc. Sanja Smojver Ažić, redovita profesorica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci,
  • prof. dr. sc. Jasna Krstović, predsjednica Kluba umirovljenih profesora Sveučilišta u Rijeci Academicus, savjetnica rektorice i
  • prof. emerit. dr. sc. Bruno Grbac, član Vijeća professora emeritusa Sveučilišta u Rijeci.

Sveučilište u Rijeci promišlja o temi starenja populacije već dugi niz godina, posebno nakon 2020. godine, kad smo se suočili s podatkom da preko 20 % stanovnika Hrvatske ima preko 60 godina, no to je i globalni problem. Nase srebrne i zlatne generacije danas žive dulje i trebaju imati ispunjen život u poznijim godinama. Ova mreža dobno uključivih sveučilišta nastala je u Irskoj, a danas joj je sjedište u SAD-u. Prestižna je ova oznaka koju smo dobili, jer je prijava bila vrlo zahtjevna, a sada imamo tu oznaku na 5 godina, nakon čega ju moramo ponovno opravdati, uvodno se obratila je rektorica.

Ponosni smo što smo primljeni u ovo prestižno članstvo. Proširujemo uključivost i na dobno područje. Željeli bismo privući i starije studente, jer će i to postati uskoro vrlo važna tema. Kolege iz Kluba Academicus potaknuli su tu inicijativu, sjeli smo u lipnju za stol i za 5 mjeseci napravili dubinsku analizu, sastavili prijavu i izradili akcijski plan. Sada nosimo i veliku odgovornost da radimo u tome smjeru, kazala je prorektorica Žuvić.

Jedini smo u Hrvatskoj koji već 15 godina održavamo program “Sveučilište za 3. dob.” To su ciklusi od 5 -10 susreta, ali i jednokratna predavanja i edukacije. Imamo različite programe a predavači su sveučilišni profesori ili suradnici. Polaznici su izrazito zadovoljni, a ovo priznanje je snažan vjetar u leđa, naglasila je prof. Smojver Ažić.

Okosnica prijave se temelji na 10 načela AFU-a i trebalo je izlučiti posebne doprinose koje ustanova može dati. Pristup je bio takav da prijavitelj sam procjenjuje svoje prednosti i nedostatke i oko njih gradi i propitkuje taj koncept. Napravili smo strateški plan, koji će sada trebati detaljno razraditi i planirati aktivnosti po godinama. Sveučilište u Mariboru pomoglo nam je pri prijavi, jer i ono je član ove prestižne mreže. U ovim krajevima su Maribor i Rijeka jedini članovi, a Rijeka je 11. zemlja u Europi, kao član, rekla je prof. Krstović.

Pristupanje ovoj mreži ne znači samo jamstvo uvažavanja svih generacija, nego promjenu percepcije javnosti o starijim osobama. Želimo poslati poruku kako umirovljeni profesori i dalje mogu i dalje djelovati na sastavnicama i poticati pozitivne promjene u obrazovanju. Za institucije to znači poštivanje načela inkuzije i jednakosti, ali može predstavljati i rasterećenje budžeta, zaključio je prof. emer. Grbac.

_____

Rad Mreže razvijen je na temelju međunarodne suradnje triju partnera osnivača: Arizona State University (SAD), University of Strathclyde (UK) i Dublin City University (Irska). Prema odrednicama Svjetske zdravstvene organizacije, sveučilišta članovi podijeljeni su u 5 regija: Azija, Europa, Sjeverna i Južna Amerika te Oceanija. U europskoj regiji samo se 10 zemalja može pohvaliti sveučilištima s oznakom Age-Friendly, a Sveučilište u Rijeci pridružuje se kao predstavnik 11. europske zemlje, kao prvo i jedino hrvatsko sveučilište s tom oznakom. 

Uključivanjem u ovu mrežu Sveučilište se obvezuje slijediti i poštovati temeljnih 10 AFU načela utemeljenih s namjerom identifikacije posebnih doprinosa koje bi institucije visokog obrazovanja mogle dati kao odgovore na potrebe svojih starijih građana.

Sveučilište u Rijeci tako će, u suradnji s Klubom umirovljenih profesora Sveučilišta u Rijeci – Academicus, i dalje poticati sudjelovanje starijih osoba u svim temeljnim aktivnostima Sveučilišta, uključujući obrazovne, istraživačke i kulturne programe, promicati osobni razvoj i razvoj karijere u drugoj polovici života i pružati podršku svima onima koji žele nastaviti karijeru.

Sveučilište još od 2009. provodi projekt ”Sveučilište za treću dob”, nastao u suradnji s Gradom Rijekom, s ciljem podizanja razine opće motivacije i mentalnoga zdravlja te poboljšanja socijalne inkluzije i kvalitete života. Sveučilište želi brinuti o svojim građanima i omogućiti im uključenost u sveučilišnu zajednicu, a uključivanje u ovu mrežu potvrđuje Sveučilište u Rijeci kao angažirano i društveno odgovorno sveučilište.

Skip to content