Prorektor za strateške projekte prof. dr. sc. Saša Zelenika i voditeljica Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije Nataša Jakominić Marot, sudjelovali su tijekom proteklog tjedna na nizu sastanaka i događanja pod domaćinstvom ciparskog sveučilišta (UCY), na temu otvorene znanosti i reforme procjene istraživanja i istraživača u istraživačkim organizacijama (Research Performing Organisations – RPOs) i organizacijama za financiranje istraživanja (Research Funding Organisations – RFOs) prema sustavu koji potiče i nagrađuje istraživače koji prakticiraju otvorenu znanost.
Između ostalih događanja, tijekom jučerašnjeg je dana održana završna radionica međusobnog učenja (eng. Final Mutual Learning Session) projekta OPUS – Open and Universal Science, financiranog iz programa Obzor Europa. Radionica je okupila predstavnike europskih sveučilišta i istraživačkih institucija kako bi razmijenili iskustva iz pilot-faza projekta i oblikovali preporuke za daljnji razvoj sustava vrednovanja istraživača temeljenog na otvorenoj znanosti. Program radionice uključivao je prezentacije svih pilot-partnera, među njima i predstavnika Sveučilišta u Rijeci, kao i diskusije o budućnosti i održivosti Okvira za procjenu istraživača. Održana su i izlaganja o povezanosti otvorene znanosti i sustava procjene, rodnoj ravnopravnosti i povjerenju u znanost, te je budući da projekt završava u rujnu ove godine najavljena završna OPUS konferencija u Parizu koju organiziraju UNESCO i ICoRSA.
Tijekom istoga tjedna, predstavnici UNIRI-ja sudjelovali su i na radionicama te projektnim sastancima u sklopu projekta OSCAR – Open Science Collaboration for Research Career Advancement and Policy Innovation at UNIRI and UCY, također financiranog iz programa Obzor Europa. Riječ je o projektu koji koordinira Sveučilište u Rijeci, a provodi se u partnerstvu sa Sveučilištem na Cipru. Cilj projekta OSCAR je unaprijediti sustave vrednovanja znanstvene djelatnosti kroz integraciju otvorene znanosti, razvoj institucionalnih politika, podršku sveučilišnih knjižnica te primjenu principa znanosti o znanosti (research-on-research). Naglasak je stavljen na kvalitativne aspekte procjene, uz odgovornu upotrebu kvantitativnih pokazatelja. Iskustvo UNIRI-ja u tom kontekstu poslužilo je kao temelj za izradu CoARA Akcijskog plana na UCY, čime se dodatno potiče razvoj održive, odgovorne i napredne istraživačke kulture.




