U utorak, 17. prosinca 2024. u 17 sati u Rijeci održano je završno događanje jesenskog programa Sveučilišta za 3. dob. Na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci otvorena je izložba polaznika i polaznica naprednog slikarstva, a nakon izložbe, događaj se nastavio u prostoru Akvarija na Kampusu gdje su dodijeljene potvrde za završene cikluse uz prigodno druženje.
Voditelji ciklusa radionica naprednog slikarstva, Omar Lović, mag. art. i Toni Živković mag. art. prigodnim riječima otvorili su izložbu koja je obuhvaćala radove polaznika i polaznica. Nakon izložbe, voditeljica programa Sveučilišta za 3. dob, prof. dr. sc. Sanja Smojver-Ažić predstavila je cikluse jesenskog programa i njihove specifičnosti, zavalila se polaznicima, suradnicima i donatorima te najavila nastavak programa u sljedećoj godini. Uslijedilo je nekoliko minuta mindfullnesa uz vodstvo Silvije Šikić, djelatnice Psihološkog savjetovališta Sveučilišnog savjetovališnog centra, podjela potvrda za završene cikluse predavanja i radionica te druženje uz zakusku.
Dr. sc. Gordana Kenđel Jovanović i prof. dr. sc. Greta Krešić održale su ciklus predavanja Prehrambena pismenost čiji je cilj bio ojačati zdravstvenu komunikaciju vezanu uz hranu, unaprijediti znanje o hrani i prehrani, ostvariti pozitivan odnos prema hrani te razumjeti sigurnost i održivost hrane kako bi se donosile dobro informirane odluke o tome koju hranu kupiti, jesti i uživati u njoj na siguran, zdrav i održivi način. Ciklus predavanja Samopoštovanje i zdravlje umirovljene profesorice dr. sc. Jasne Hudek Knežević ponudio je odgovore na mnoga pitanja, primjerice što je samopoštovanje, kako se razvija i mijenja li se tijekom života, je li visoko samopoštovanje uvijek poželjno, a nisko nepoželjno te su polaznici mogli naučiti više o mehanizmima djelovanja samopoštovanja na zdravlje.
Ove godine nastavili su se i Konverzacijski susreti na engleskom jeziku koji su još u tijeku, a obuhvaćaju razvijanje konverzacijskih vještina kroz različite tematske okvire. Susrete vodi studentica anglistike pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Tihane Kraš.
Osim tematskih ciklusa predavanja i slikarskih radionica, program je obuhvatio osam kratkih predavanja s različitim temama koja su držali predavači i predavačice Sveučilišta u Rijeci te terensku nastavu i posjet muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju.
U jesenskom programu ove akademske godine sudjelovalo je oko 140 polaznika i polaznica, a neki od njih sudjeluju u već duži niz godina. Podsjećamo, program i novosti Sveučilišta za 3. dob moguće je pratiti zaprimanjem obavijesti e-poštom 3dob@uniri.hr i na službenim mrežnim stranicama.
Sveučilište za 3. dob projekt je Sveučilišta u Rijeci koji se provodi uz financijsku potporu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke te Primorsko-goranske županije, a namijenjen je osobama treće životne dobi iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom.