KATEGORIJE

Uz izložbu, mindfulness i druženje uspješno završen jesenki program Sveučilišta za 3. dob

19.12.2024. / vijesti / treća dob

U utorak, 17. prosinca 2024. u 17 sati u Rijeci održano je završno događanje jesenskog programa Sveučilišta za 3. dob.  Na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci otvorena je izložba polaznika i polaznica naprednog slikarstva, a nakon izložbe, događaj se nastavio u prostoru Akvarija na Kampusu gdje su dodijeljene potvrde za završene cikluse uz prigodno druženje.

Voditelji ciklusa radionica naprednog slikarstva, Omar Lović, mag. art. Toni Živković mag. art. prigodnim riječima otvorili su izložbu koja je obuhvaćala radove polaznika i polaznica. Nakon izložbe, voditeljica programa Sveučilišta za 3. dob, prof. dr. sc. Sanja Smojver-Ažić predstavila je cikluse jesenskog programa i njihove specifičnosti, zavalila se polaznicima, suradnicima i donatorima te najavila nastavak programa u sljedećoj godini. Uslijedilo je nekoliko minuta mindfullnesa uz vodstvo Silvije Šikić, djelatnice Psihološkog savjetovališta Sveučilišnog savjetovališnog centra, podjela potvrda za završene cikluse predavanja i radionica te druženje uz zakusku.

Dr. sc. Gordana Kenđel Jovanović i prof. dr. sc. Greta Krešić održale su ciklus predavanja Prehrambena pismenost čiji je cilj bio ojačati zdravstvenu komunikaciju vezanu uz hranu, unaprijediti znanje o hrani i prehrani, ostvariti pozitivan odnos prema hrani te razumjeti sigurnost i održivost hrane kako bi se donosile dobro informirane odluke o tome koju hranu kupiti, jesti i uživati ​​u njoj na siguran, zdrav i održivi način. Ciklus predavanja Samopoštovanje i zdravlje umirovljene profesorice dr. sc. Jasne Hudek Knežević ponudio je odgovore na mnoga pitanja, primjerice što je samopoštovanje, kako se razvija i mijenja li se tijekom života, je li visoko samopoštovanje uvijek poželjno, a nisko nepoželjno te su polaznici mogli naučiti više o mehanizmima djelovanja samopoštovanja na zdravlje.

Ove godine nastavili su se i Konverzacijski susreti na engleskom jeziku koji su još u tijeku, a obuhvaćaju razvijanje konverzacijskih vještina kroz različite tematske okvire. Susrete vodi studentica anglistike pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Tihane Kraš.

Osim tematskih ciklusa predavanja i slikarskih radionica, program je obuhvatio osam kratkih predavanja s različitim temama koja su držali predavači i predavačice Sveučilišta u Rijeci te terensku nastavu i posjet muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju.

U jesenskom programu ove akademske godine sudjelovalo je oko 140 polaznika i polaznica, a neki od njih sudjeluju u već duži niz godina. Podsjećamo, program i novosti Sveučilišta za 3. dob moguće je pratiti zaprimanjem obavijesti e-poštom 3dob@uniri.hr i na službenim mrežnim stranicama.

Sveučilište za 3. dob projekt je Sveučilišta u Rijeci koji se provodi uz financijsku potporu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke te Primorsko-goranske županije, a namijenjen je osobama treće životne dobi iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom.

Skip to content