U četvrtak, 24. listopada u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob, započeo je ciklus predavanja Prehrambena pismenost dr. sc. Gordane Kenđel Jovanović i prof. dr.sc. Grete Krešić.
Polaznici i polaznice sveučilišta za 3. dob kroz 5 susreta učiti će i ovoj temi. Prehrambena pismenost je sposobnost korištenja znanja i razumijevanja informacija o hrani unutar složenog prehrambenog sustava te stavova i vještina vezanih uz hranu što utječe na izbor hrane, a potom i na zdravlje. Odabir hrane zbog neodgovarajuće prehrambene pismenosti ima ozbiljne zdravstvene posljedice poput razvoja debljine, šećerne bolesti, srčano-žilnih bolesti, visokog krvnog tlaka, nekih oblika raka, osteoporoze, depresije, autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa, bolesti štitnjače, psorijaze, poremećaja prehrane te bolesti vezane uz sigurnost hrane. Ciklus se bavi razumijevanjem prehrambenih smjernica pravilne prehrane i sastava hrane te utjecajem hrane na zdravlje, složenostima prehrambenog sustava i prerade hrane te spoznajama o sigurnosti i održivosti hrane. Cilj ciklusa je ojačati zdravstvenu komunikaciju vezanu uz hranu, unaprijediti znanje o hrani i prehrani, ostvariti pozitivan odnos prema hrani te razumjeti sigurnost i održivost hrane kako bi se donosile dobro informirane odluke o tome koju hranu kupiti, jesti i uživati u njoj na siguran, zdrav i održivi način.
Sveučilište za 3. dob projekt je Sveučilišta u Rijeci koji se provodi uz financijsku potporu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke te Primorsko-goranske županije, a namijenjen je osobama treće životne dobi iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom.