Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima (SPEAR)
Sveučilište u Rijeci je početkom siječnja 2019. godine započelo s provedbom projekta pod nazivom „Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima“, akronim SPEAR (engl. Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research).
Konzorcij projekta vrijednog ukupno 3 milijuna eura čini 11 partnera iz devet europskih zemalja koje koordinira Sveučilište južne Danske i to: Sveučilište u Uppsali (Švedska), Tehničko sveučilište u Aachenu (Njemačka), neprofitna organizacija Europa Media Ltd. (Mađarska), Istraživački institut Joanneum Research (Austrija), Sveučilište Jugozapad „Neofit Rilski” (Bugarska), Sveučilište „Paisii Hilendarski” u Plovdivu (Bugarska), Sveučilište u Vilniusu (Litva), Sveučilište Vitolda Velikog (Litva), Novo Sveučilište u Lisabonu (Portugal) te Sveučilište u Rijeci (Hrvatska). Konzorciju je pridružena i savjetodavna skupina ključnih dionika za rodnu ravnopravnost.
Projekt traje četiri godine, a financiran je sredstvima programa Europske unije Obzor 2020., strateškog prioriteta „Znanost s društvom i za društvo“.
Više informacija o projektu može se pronaći na poveznici.
European Researchers’ Night: Techno-Past Techno-Future
Europska noć istraživača vratila se u Rijeku nakon 5 godina. Sveučilište u Rijeci sudjeluje u provedbi projekta European Researchers’ Night: Techno-Past Techno-Future odobrenog u sklopu programa Obzor 2020. Marie Sklodowska-Curie aktivnosti.
Glavni cilj ovog događanja je promocija znanosti te približavanje znanosti društvu i društva znanosti. Ovim projektom potiče se zanimanje šire javnosti za nacionalne i europske politike u području znanosti, osviješćuje se širu javnost o važnosti znanosti za društvo te važnosti ulaganja u znanost i znanstveni rad.
Noć istraživača u 2019. godini održala se 27. rujna, a događanje u Rijeci održalo se u Tower centru Rijeka od 17 do 22 sata.
Dodatne informacije o projektu možete pronaći na poveznici, a više o ovogodišnjim istraživačkim postajama znanstvenika sa Sveučilišta u Rijeci možete saznati u prilogu Vox academiae Novog Lista za kolovoz i rujan 2019. godine.
HERItage conference: “The Role of Cultural Heritage in Socio-Economic Development and Preservation of Democratic Values”
U okviru predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU, Sveučilište u Rijeci, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, organizira konferenciju „The Role of Cultural Heritage in Socio-Economic Development and Preservation of Democratic Values – HERItage”. Konferencija se financira sredstvima Europske unije iz programa „Obzor 2020.: Europa u promjenjivom svijetu – uključiva, inovativna i promišljena društva”. Sve dodatne informacije u vezi s konferencijom možete pronaći na poveznici.
Developing and implementing hands-on training on Open Science and Open Innovation for Early Career Researchers – DIOSI
Sveučilište u Rijeci sudjeluje u provedbi Obzor 2020. projekta naziva Developing and implementing hands-on training on Open Science and Open Innovation for Early Career Researchers – DIOSI. Projekt je započeo 1. siječnja 2021. godine i traje 24 mjeseca, a financiran je sredstvima programa Europske unije Obzor 2020., strateškog prioriteta „Znanost s društvom i za društvo“. Koordinator projekta je Sveučilište u Antwerpenu.
DIOSI projekt je komplementaran s aktivnostima YUFE saveza te produbljuje suradnju partnera u području razvoja poslijediplomskih studija, a obuhvaća razvoj i provedbu treninga za doktorande u području otvorenih inovacija, poduzetništva i otvorene znanosti. Cilj je navedene treninge, osmišljene u suradnji s privatnim sektorom, u budućnosti integrirati u doktorske studije partnerskih sveučilišta. U tu svrhu, u sklopu projekta će se razviti model doktorskih studija u kojem se stečene prenosive vještine formalno vrednuju na jednak način kao i one znanstvene te će se za svako partnersko sveučilište razviti i tzv. implementation roadmap odnosno uputa kako ostvariti tranziciju iz postojećih modela doktorskih studija u DIOSI model.
Svrha projekta jest povećati inovacijski potencijal i povećati konkurentnost mladih istraživača, bilo da oni karijeru nastavljaju unutar akademske zajednice ili izvan nje.
U provedbu projekta, kao povezane treće strane Sveučilišta, uključeni su Filozofski fakultet u Rijeci te Znanstveno-tehnologijski park – STEP RI d.o.o.
YUFE Transforming Research and Innovation through Europe-wide Knowledge Transfer – YUFERING
Sveučilište u Rijeci sudjeluje u Obzor 2020. projektu YUFE Transforming Research and Innovation through Europe-wide Knowledge Transfer – YUFERING. Projekt je započeo 1. ožujka 2021. godine i trajat će 36 mjeseci, a financiran je sredstvima programa Europske unije Obzor 2020., strateškog prioriteta „Znanost s društvom i za društvo“. Koordinator projekta je Sveučilište u Cipru, a uz Sveučilište u Rijeci kao partneri uključeni su svi ostali članovi YUFE mreže. Projekt doprinosi ostvarenju vizije Europske komisije o povećavanju međunarodne konkurentnosti sveučilišta u Europi kroz stvaranje sveučilišnih saveza, tzv. “Europskih sveučilišta”. Cilj natječaja je omogućiti postojećim savezima, osnovanima kroz Erasmus+ pilot natječaj, povezivanje i razvoj u području znanosti i inovacija.
Kroz projekt će se analizirati postojeće stanje na partnerskim sveučilištima YUFE saveza u područjima poput društveno odgovorne znanosti i inovacija, transfera znanja, planova razvoja znanosti i inovacija, istraživačkih infrastruktura, otvorene znanosti i razvoja karijera znanstvenika te stvoriti zajedničke razvojne strategije u navedenim područjima. Namjera je ostvariti dodatno umrežavanje sveučilišta – članica YUFE saveza, a koje je usklađeno s već započetim povezivanjem u području obrazovanja (kroz Erasmus+ projekt koji je trenutno u provedbi).
U provedbu projekta, kao povezana treća strana Sveučilišta, uključen je Tehnički fakultet u Rijeci.