14 srednjih škola s novom školskom godinom uvodi ŠiZ

31.08.2022. / vijesti / sveučilište i društvo

Primorsko-goranska županija prva u Hrvatskoj uvodi građanski odgoj. S početkom nove školske godine u 14 srednjih škola starta „Škola i zajednica“ (ŠiZ), inovativni kurikul građanskog odgoja i obrazovanja u kojem učenici sami biraju problem kojim se bave, nakon toga ga istražuju, potom imaju prilike djelovati i biti na mjestu gdje se problem odvija, steći iskustvo te predložiti rješenje. Radi se o potpunoj promjeni u pristupu, nema fiksnog sadržaja, niti pismenog i usmenog ispitivanja, a prati se i vrednuje komunikacija i suradnja, odgovornost i samostalnost te samoinicijativnost učenika.

”Prvi u Hrvatskoj ćemo pošiziti”, rekao je župan Komadina na predstavljanju kurikul u sjedištu PGŽ-a ustvrdivši kako promjene u Hrvatskoj kreću iz Rijeke i Zagreba. Naime, nakon uvođenja predmeta u primorsko-goranske škole, slijede zagrebačke, a veliki interes iskazale su i škole Krapinsko-zagorske županije.

Predmet ŠiZ namijenjen učenicima 2. i 3. razreda i realizira se kao jednogodišnji predmet sa satnicom od 70 nastavnih sati, a dio sati će se odvijati i izvan škole. Provodit će se u trogodišnjim, četverogodišnjim i petogodišnjim strukovnim školama te gimnazijama, a za sada su minimalno 332 učenika iz PGŽ-a iskazala interes dok je 31 nastavnik završio višemjesečnu edukaciju.

Na konferenciji za novinare u sjedištu PGŽ-a sudjelovali su i rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu dr. sc. Boris Jokić i pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a mr. sc. Edita Stilin. Svi su izrazili veliko zadovoljstvo interesom škola te zahvalili svim suradnicima na projektu.

Prema riječima ravnatelja Jokića, ”ŠiZ” je velika inovacija za hrvatsko školstvo, a na novinarsko pitanje koja je zemlja bila uzor pri osmišljavanju predmeta, poručio je kako niti jedna zemlja u Europskoj Uniji nema ovakav kurikulum.

”Škola pokušava izbrisati tvrde zidove između škole i zajednice i daje jedno novo iskustvo učenicima, čak i emotivno, da vide da škola nije samo knjiga već i puno više”, rekao je ravnatelj Jokić pojasnivši kako ”ŠiZ” ne kreće od zadanih tema već interesa učenika, a teme mog biti iz područja sporta, zdravlja, demokracije, ekologije, medija, ali i gorući problemi poput korupcije, nepotizma i iseljavanja mladih mladih.

”Bavljenjem tim problemima učenici će imati priliku, i tu prepoznajem otvorenost Primorsko-goranske županije, da razgovaraju i čuju perspektivu vlasti i ljudi koji pokušavaju riješiti te probleme i vidjeti na koji način je moguće bolje adresirati određene nedostatke koje Hrvatska ima”, rekao je ravnatelj Jokić i pozvao sve druge županije da ”pošize” u sljedećoj školskoj godini.

Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija istaknula je kako je u timu za osmišljavanje kurikuluma bilo 6 sveučilišnih profesora, od kojih dvoje stručnjaka s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu.

”Važno je izaći izvan visokoobrazovnog, znanstvenog prostora u zajednicu. Želimo doprinijeti znanjem i stručnosti u onim prostorima gdje vidimo da deficiti postoje, a to su demokratski deficiti kod mladih ljudi kod kojih primjećujemo da ne prepoznaju svoju ulogu aktivnih građana.” U ovom predmetu učenici će sami definirati probleme koje vide u zajednici pa to neće biti klasičan ex katedra predmet”, zaključila je rektorica Prijić Samaržija.

Da je ovo velik dan za Primorsko-goransku županiju i učenike smatra resorna pročelnica Stilin, koja je podsjetila kako je PGŽ izdvojila i 100 tisuća kuna za financijsko praćenje projekta. Kurikul su zajednički osmislili Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci, Prva riječka hrvatska gimnazija i Institut za društvena istraživanja u Zagrebu. Kao pilot-projekt prošle se školske godine provodio u Riječkoj gimnaziji, a učenici su se bavili problemom zelenih površina.