Dr. sc. Boro Dropulić održao predavanje na Biotehnologiji

26.09.2023. / vijesti / znanstvenici

Na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci predavanje o genski modificiranim staničnim terapijama održao je dr. sc. Boro Dropulić, svjetski priznat znanstvenik. Predavanje je održano na engleskom jeziku, a nosilo je naslov: Enabling affordable and accessible car-t cell and other gene-modified cell therapies. Dr. Dropulić nalazi se na poziciji Executive Director of Caring Cross and CEO of Vector BioMed, Gaithersburg, MD, USA. Govorio je o o poboljšanju pristupa CAR-T stanicama i drugim genski modificiranim staničnim terapijama proizvodnjom konačnog proizvoda na mjestu skrbi. Trenutna cijena za jednokratnu komercijalnu terapiju CAR-T stanicama, ne uključujući bolničke troškove, iznosi najmanje 350.000 USD po dozi. Takvo određivanje cijena nije održivo ni u zemljama s visokim dohotkom, a kamoli u zemljama s niskim i srednjim dohotkom, ostavljajući mnoge bez pristupa ovim transformativnim terapijama. Centralizirani model koji se trenutno koristi za proizvodnju i distribuciju komercijalnih CAR-T ćelija povećava njihovu cijenu zbog logističkih i infrastrukturnih potreba ovog modela. Troškovno učinkovitiji način je proizvodnja konačnog proizvoda CAR-T stanica lokalno na mjestu skrbi. Dr. sc. Boro Dropulić doktorirao je na Sveučilištu Zapadne Australije. Na području genske terapije ima preko 30 godina iskustva u vođenju, dizajnu, razvoju, proizvodnji regulaciji, kliničkoj implementaciji i komercijalizaciji Lentiviral vektorske tehnologije. Nakon 4 godine provedene u akademskoj zajednici, osnovao je svoju prvu tvrtku ViRxSys i vodio tim koji je prvi pokazao sigurnost vektora lentivirala kod ljudi. Kasnije je osnovao Lentigen, koji je prvi razvio Lentiviral vektor koji se koristi za proizvodnju Kymriah™, prvog proizvoda za gensku terapiju odobrenog od strane FDA. Uspješno je vodio multidisciplinarni tim koji je započeo i dovršio prvo kliničko ispitivanje lentivirusnog vektora na ljudima. Dr. Dropulić predavao je i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Johns Hopkins, gdje je prvi razvio vektor temeljen na HIV-u, čiji je cilj inhibicija replikacije virusa HIV/AIDS-a.