Izvrsni izvrsnima

16.05.2019. / vijesti / studenti

Prof. dr. sc. Igor Mezić i prof. dr. Vladimir Parpura u ležernoj su se atmosferi danas družili sa studentima u ”Akvariju” na Kampusu. Motivacijsko predavanje nazvano ”Izvrsni izvrsnima” započelo je tako što je rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija uvodno predstavila govornike – prve počasne profesore (professor honoris), koji će biti promovirani na 46. Diesu Academicusu Sveučilišta u Rijeci. Rektorica je i moderirala raspravu.

Igor Mezić uvodno je rekao kako je njegov životni put upravo započeo na 100 metara od Kampusa, gdje su njegovi roditelji imali kuću, i da je bio zacrtan riječkim otvorenim mentalitetom. Ljubav prema matematici rodila se još u gimnaziji, a i dok je studirao strojarstvo, a tek kasnije se, na poslijediplomskom studiju bavio ozbiljno matematikom. ”Nikada nisam o znanosti razmišljao kao o karijeri nego kao o pozivu”, kazao je Mezić. Danas se bavi umjetnom inteligencijom na Kalifornijskom Sveučilištu, a njegov laboratoriji ima 10-15 ljudi.

Vladimir Parpura naglasio je kako je rodom Splićanin, ali se oženio na sušačke Pećine. Završio je medicinu, a bavi se proučavanjem glia-stanica. Od 2007. godine radi u Birminghamu na Sveučilištu u Alabami. ”Akademik Daniel Rukavina doveo me davne 1998. na jedno pozvano predavanje i od tada nadgleda moj rad”, kazao je Parpura.

Na rektoričino pitanje o tome da li bavljenje znanošću, posebice na ovako uspješan način, nosi i odricanja u privatnome životu, oba su govornika odgovorila da zapravo i nije tako. ”Da biste se bavili znanošću morate biti pomalo opsesivni, a takva je i moga supruga. To nam je zajedničko”, kazao je u polu-šali Mezić. Dapače, znanost može dovesti do lijepog živote gdje imate prilike razgovarati s vrsnim ljudima iz svih krajeva svijeta, družiti se i razmjenjivati mišljenja, ideje…

”Jedino da dva puta proživim život mogao bih znati kako bi mi bilo bez znanosti”. Ne mislim da sam nešto izgubio, iako bi moja supruge rekla da jesmo, jer nikad ne idemo na dopust, rekao je iskreno Parpura.

”Lijepa je ovo poruka mladima”, naglasila je rektorica i postavila sljedeće pitanje: ”Kako ste se u znanosti nosili s kompeticijom?”

”Nikada kompeticiju u svojem području nisam gledao drukčije od drugih struka i područja, no ljudi svugdje mogu biti zločesti, ako to žele”, rekao je Mezić.

”Biznis je tržište novca, a znanost tržište ideja”, naglasio je Mezić. ”Kompeticija je zapravo interesantan, a često nije ni objektivna. To nije nešto što me vodilo”, dodao je.

Na pitanje rektorice o umjetnoj inteligenciji kao vrućoj temi i prijeporima oko nje, prof. Mezić je odgovorio kako tu tehnologiju ne možemo zaustaviti, ali da ju moramo pametno koristiti i kontrolirati. ”U Americi je nedavno oko 50 % ljudi koji se bave organizacijom putovanja izgubilo svoja radna mjesta. Međutim, svaka tehnologija gasi neka mjesta, ali neka i stvara i to obično bolja radna mjesta!”, istaknuo je Mezić.

O relativizaciji znanosti prof. Parpura je kazao kako ”fake facts” treba nazvati otvoreno lažima, a prof. Meziuć naglasio bitnu ulogu znanstvenika i promocije znanstvenih, provjerenih činjenica.

O temi budućnosti obrazovanja, obojica su se profesora složila kako je teško odabrati pravi omjer teorije i prakse u obrazovnom sustavu, a Parpura naglasio kako bi doktorandi trebali stvarati, producirati nova znanja.

Na pitanje iz publike o inspiraciji i motivaciji, Mezić je odgovorio kako ga je uvijek vodila želja za novim znanjima i svojevrsna opsesija znanošću, a Parpura rekao kako ga danas motivira kad vidi kako njegovi studenti rade i napreduju.

Obojica su se profesora složila i oko toga da je individualan doprinos važan, ali u kombinaciji s timskim radom u znanosti.

Prof. Parpura je naglasio kako ne podnosi internu kompeticiju, npr. Unutar njegovog laboratorija, gdje svi moraju djelovati pošteno i kao tim.

Kao poruku studentima Parpora je rekao: ”Morate naći nešto što volite i to raditi!”

Mezićeva poruka bila je: ”Probavajte, okušajte se, bez straha i vjerujte u sebe.”

Rektorica Prijić Samaržija iskoristila je ovaj susret kako bi studentima dobitnicima naših stipendija za izvrsnost (koji je bilo ukupno 100 za ovu akademsku godinu), uručila potvrdnice.