Implementacijom inovativnih i održivih planova rodne ravnopravnosti u devet istraživačkih intitucija završen je četverogodišnji projekt „Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima“ akronima SPEAR (engl. Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research).
Partneri na projektu SPEAR razvili su brojne korisne resurse i materijale za učenje u svrhu implementacije dugotrajnih strukturalnih promjena, jačanja inkluzivnosti i rodne ravnopravnosti u europskoj akademskoj zajednici te promocije inkluzivnih demokratskih načela. U tu svrhu izrađene su i preporuke za promišljanja javnih politika koje pokrivaju četiri međusobno povezane teme:
- Tema Karijere u akademskoj zajednici: zapošljavanje, promaknuće i razvoj karijere potiče reviziju koncepta akademske zajednice u svrhu usklađivanja s rodnom ravnopravnosti i inkluzivnosti. U tu se svrhu savjetuju sljedeća djelovanja:
- podupiranje reforme procjene istraživanja,
- podupiranje, implementiracija i promoviranje revizije zapošljavanja, promaknuća i procesa procjene,
- pridonošenje uklanjanju rodne razlike u plaćama i mirovinama,
- rad na povećanju privlačnosti akademskih pozicija,
- integriranje principa rodne ravnopravnosti i intersekcionalnosti u nadnacionalne sheme te sheme napredovanja,
- uspostavljanje i razvijanje stalnog foruma na razini EU u svrhu razmjene novih informacija o važnim razvojima u pogledu javnih politika te rasprave i kvalificiranja primjena dobrih praksi i praćenja.
2. U tematskoj cjelini Okolina rada i učenja i seksizam u akademskoj zajednici SPEAR se zalaže za legislativu, javne politike i resurse koji teže sigurnoj, inkluzivnoj i akademskoj zajednici punoj poštovanja. Stoga se potiče:
- stvaranje, promoviranje i implementacija etičkog koda u koordinaciji s ovlaštenim tijelima i mrežama za ravnopravnost na razini EU,
- stvaranje radne skupine na razini EU koja će definirati šire mjere za suprotstavljanje uvjetima koji stvaraju seksitičke okoline,
- razvitak stalnog sustava za praćenje nacionalnih podataka o seksizmu u akademskoj zajednici,
- razvitak i financijska potpora nadnacionalnih resursa.
3. Tema Rodno osviještena politika i planovi rodne ravnopravnosti ističe važnost inkluzivne rodne ravnopravnosti za razumljivo, kompetitivno, pošteno, odgovorno i etičko adresiranje trenutnih i budućih izazova u području visokog obrazovanja i drugih istraživačkih institucija. U tu je svrhu nužno:
- osigurati kritične infrastrukture na EU razini,
- promovirati suradnju i koordinaciju između institucija i inicijativa koji se zalažu za rodnu ravnopravnost, jednake prilike, antidiskriminaciju, etiku, odgovorno istraživanje, održivost i ostalo,
- razviti uvjete za provedbu planova rodne ravnopravnosti,
- implementirati revizije i mehanizme nadzora (plana) rodne ravnopravnosti.
4. U temi Integracija dimenzije roda u istraživanje, inovacije i poučavanje potiče se uključivanje širokog opsega perspektivi u svrhu inovativnih, visoko kvalitetnih rezultata. Kako bi se ovo postiglo, SPEAR savjetuje sljedeća djelovanja na EU razini:
- razvitak i promocija okvira, smjernica i alata za integraciju dimenzije roda u istraživanje i kurikulum,
- uspostavljanje EU funkcije podrške kako bi se omogućilo učenje temeljeno na istraživanju o načinima uključivanja dimenzije roda u podučavanje i istraživanje,
- jačanje i promoviranje istraživanja koje uspješno integrira dimenziju roda,
- koordinacija standarda, alata, praksi evaluacije i smjernica s odgovornim tijelima za politike i prakse na EU razini.
Detaljne preporuke za promišljanje javnih politika dostupne su na poveznici, a na mrežnoj stranici projekta SPEAR možete pronaći brojne druge korisne materijale.