KATEGORIJE

Dodijeljen počasni doktorat i počasna profesura

18.05.2021. / vijesti / Dies Academicus

”Počašćen sam i zahvaljujem Sveučilištu u Rijeci i rektorici Prijić Samaržiji. Želim istaknuti da su Sveučilište u Maastrichtu s kojeg dolazim i Sveučilište u Rijeci mlada sveučilišta, koja rastu i mogu se adaptirati na promjene. Veže nas taj duh mladih sveučilišta i uvjeren sam kako ćemo stvarati nove saveze za budućnost. Kako imamo utjecaj u našim zemljama, tako ga možemo imati i u Europi, a ako želimo istinski ujedinjenu Europu, moramo se boriti protiv nejednakosti među građanima Europe, ali i među zemljama. Danas sveučilišta nisu samo znanstvene i obrazovne ustanove, nego brinu i za razvoj društva u cjelini. Možemo u svojim neposrednim okruženjima, ali i na širem europskom području doprinijeti razvoju društva i biti podrška industrijskom i poduzetničkom razvitku. Kroz mreže poput YUFE-a i YERUN-a možemo surađivati, ali i zajednički lobirati za financiranje putem fondova. Europska komisija izjavila je da će se takvi projekti nastaviti financirati, štoviše da će takva financiranja biti povećana. Suradnja je nova kompeticija i zato sam uvjeren da ćemo zajedno graditi bolju Europu”. Izjava je to prof. dr. sc. Martina Paulua, dr. med., rektora Sveučilišta u Maastrichtu, na dodjeli počasnog doktorata (gradus Doctoris Honoris Causa), koje mu je dodijelio Senat Sveučilišta u Rijeci na svojoj 55. sjednici. Promotorica dodjele bila je prof. dr. sc. Martu Žuvić, prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete.

Počasni doktorat najviše je priznanje koje Sveučilište u Rijeci dodjeljuje od 1995. godine istaknutim znanstvenicima i uglednim javnim osobama za poseban doprinos od trajnog značenja kako Sveučilištu tako i široj društvenoj zajednici u pojedinim područjima znanstvenog, kulturnog i umjetničkog stvaralaštva, a na temelju Statuta i Pravilnika o nagradama i priznanjima Sveučilišta u Rijeci. Do sada je ovo najviše počasno priznanje dodijeljeno osmorici uglednih znanstvenika iz Hrvatske i inozemstva. 

U skladu s propisanom procedurom imenovano je stručno povjerenstvo za ocjenu prijedloga za dodjelu počasnog doktorata, izabran promotor, a konačno izvješće prihvatio je Senat Sveučilišta u Rijeci. Počasno se zvanje ceremonijalno dodjeljuje za Dies Academicus, Dan Sveučilišta, u prisutnosti Senata i gostiju uz čitano izvješće promotora, a laureat ga svojim potpisom u Knjigu počasnih doktora znanosti Sveučilišta u Rijeci i potvrđuje.

Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija zahvalila je ovome, kao je naglasila, prirodno nadarenom vođi, na podršci Sveučilištu u Rijeci pri ulasku u saveze YUFE i YERUN te zakazala sastanak uživo, čim dopuste protuepidemijske mjere, a prilikom kojeg bi se naš novi počasni doktor i potpisao u Knjigu počasnih doktora Sveučilišta u Rijeci.

Potom je uslijedila procedura dodjele tzv. počasne profesure (professor honoris) dr. sc. Erhardu Buseku, predsjedniku Instituta za Dunavsku regiju i središnju Europu, bivšem potpredsjedniku Vlade Austrije, čiji se doprinos riječkome sveučilištu mjeri iznimno aktivnom suradnjom i njegovom stalnom međunarodnom promocijom.

Honoris professor počasna je titula koju Sveučilište u Rijeci dodjeljuje od 2019. godine, temeljem odredbi Pravilnika o nagradama i priznanjima Sveučilišta. Postupak pokreće i provodi Savjet za znanost Sveučilišta u Rijeci, a konačnu potvrdu donosi Senat Sveučilišta u Rijeci.

”Počašćen sam što postajem simboličnim dijelom vašeg Sveučilišta. Rijeka je napredna sredina i dobar, sveučilišni grad s potencijalom. Hrvatska je ušla u EU, ali ostale zemlje regije nisu i na tome treba jače, brže i sustavnije raditi”, kazao je zahvalivši se na dodjeli ovog priznanja dr. Busek. Rektorica Prijić Samaržija dodala je kako se također nada skorom susretu uživo.

VIŠE O MARTINU PAULU

VIŠE O ERHARDU BUSEKU

Skip to content