PREGLEDAJ
_predavanje
Predavanje Što je nepravedno u strukturalnoj nepravdi? Davida Estlunda
Rektorat

Pozivamo vas na predavanje Što je nepravedno u strukturalnoj nepravdi? Davida Estlunda.

27/5/2024
11:00 H
Aula Magna, Rektorat
Trg braće Mažuranića 10

O autoru: David Estlund profesor je filozofije na Odjelu za filozofiju na Sveučilištu Brown. Predavao je na Sveučilištu California, a kao gostujući profesor boravio je na Australskom nacionalnom sveučilištu te sveučilištima Harvard i Stanford. Njegovi istraživački interesi usmjereni su na pitanja kao što su demokracija, društvena pravednost, politički autoriteti i njihovo opravdanje, kao i na rasprave o (ne)idealnoj teoriji. Urednik je knjige The Oxford Handbook in Political Philosophy (2012), a autor je knjiga Democratic Authority: A Philosophical Framework (Princeton, 2008) i Utopophobia: On the Limits (If Any) of Political Philosophy (Princeton, 2020). Estlund predaje o demokraciji, političkom autoritetu, strukturalnoj nepravdi, protestu i neslaganju, o filozofiji G. A. Cohena, kao i o Rawlsovoj Teoriji pravednosti.

Sažetak predavanja: Strukturalna nepravda odnosi se na nepravdu koja je ukorijenjena u društvenim, političkim i ekonomskim strukturama i institucijama, a ne samo u postupcima ili namjerama pojedinaca. Deontički pogled, prema kojem ne postoji nepravda osim u krivom postupanju pojedinaca, može imati problema sa zahvaćanjem i evaluacijom intuitivno nepravednih slučajeva kao što su strukturalni seksizam i strukturalna klasna nejednakost. Alternativni telički pristup, prema kojem je nepravda loša, ali ne i pogrešna, može obuhvatiti te slučajeve. No, nepravda u tom teličkom smislu ne može opravdati (a trebala bi!) ogorčenost ili pravedni bijes koji građani osjećaju kada su zahvaćeni strukturalnom nepravdom. U predavanju se preispituju različiti pristupi strukturalnoj nepravdi, zahvaćaju se šire teme vezane uz društvenu pravednost i nude rješenja kako opravdati ogorčenost ili pravedni bijes koji građani osjećaju prema strukturalnoj nepravdi.

Predavanje će se održati na engleskom jeziku.

Kopiraj link

Link kopiran