Sveučilište u Rijeci uključeno je u niz europskih projekata iz područja inovacija, valorizacije i transfera znanja i tehnologije te kontinuirano radi na jačanju institucijskih kapaciteta u navedenim područjima.
Središnja točka za pitanja iz područja inovacija i transfera znanja na Sveučilištu u Rijeci je Odjel za inovacije i valorizaciju znanja (ex. Centar za inovacijske inicijative – CII) koji djeluje u okviru Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije.
Aktivnosti Odjela usmjerene su na poticanje inovacijske kulture i poduzetništva temeljenog na znanju te komercijalizaciju znanja i rezultata znanstvenih istraživanja. Više informacija dostupno je u izborniku „Aktivnosti Odjela“.
U svome djelovanju, Odjel za inovacije i valorizaciju znanja slijedi aktualne nacionalne (Nacionalne smjernice za razvoj tehnologije i znanja) i europske politike i smjernice u području inovacija i valorizacije znanja (Novi europski program za inovacije, Preporuke Vijeća EU o vodećim načelima za vrednovanje znanja, Preporuke Komisije EU o Kodeksu dobre prakse u upravljanju intelektualnom imovinom za vrednovanje znanja u europskom istraživačkom prostoru).
Također, u okviru YUFE mreže, Odjel za inovacije i valorizaciju znanja uključen je u djelovanje YUFE mreže stručnjaka za obrnuti transfer znanja (YUFE Flipped Knowledge Transfer Network) te tim putem sudjeluje u razmjeni iskustava i primjera dobre prakse s nizom ureda za transfer znanja i tehnologije diljem Europe.
Nastavno na stupanje na snagu novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/22, na snazi od 22.10.2022.) i Statuta Sveučilišta u Rijeci (od 31. ožujka 2023.), Sveučilište je pokrenulo postupak prilagodbe/izrade novih pravilnika i sveučilišnih dokumenata koji će regulirati područje inovacija i transfera znanja, sukladno važećim nacionalnim i EU politikama. Do njihova usvajanja, na snazi ostaju pravilnici i obrasci dostupni u izborniku „Dokumenti“.
Aktivnosti Odjela za inovacije i valorizaciju znanja
Odjel za inovacije i valorizaciju znanja usmjeren je na poticanje inovacijske kulture i poduzetništva temeljenog na znanju te komercijalizaciju znanja i rezultata znanstvenih istraživanja, a neke od njegovih aktivnosti, ovisno o raspoloživim resursima, uključuju:
- praćenje i vrednovanje inovacijskih kapaciteta i produkcije Sveučilišta i njegovih sastavnica, predlaganje i razvijanje novih ideja/alata u pogledu poboljšanja inovacijskog kapaciteta Sveučilišta,
- unaprjeđenje vidljivosti Sveučilišta u području istraživanja i inovacija te popularizaciju znanosti,
- poticanje dvostranog transfera znanja,
- savjetovanje u području zaštite intelektualnog vlasništva,
- informiranje Sveučilišta i sastavnica o mogućnostima financiranja i sudjelovanja u inovacijskim projektima,
- provođenje aktivnosti u sklopu postojećih EU projekata iz područja inovacija i transfera znanja,
- praćenje inovacijskih aktivnosti na razini YUFE i YERUN mreža.
U djelokrugu rada Centra jest i provođenje Natječaja za institucijsko financiranje interdisciplinarnih znanstveno-razvojnih projekata koji uključuju dionike iz gospodarstva i/ili zajednice „UNIRI-INOVA“, kojim se potiče transfer znanja između akademske zajednice i gospodarstva. Više informacija o Natječaju dostupno je lijevo u izborniku pod stavkom “Natječaji”.
Usluge koje nudimo
Usluge koje Odjel za inovacije i valorizaciju znanja pruža znanstvenicima pri prijenosu rezultata istraživačkog i stručnog rada Sveučilišta u gospodarstvo jesu:
- Edukacija znanstvenika i studenata Sveučilišta o važnosti transfera tehnologije i intelektualnog vlasništva
- Predstavljanje i promoviranje rezultata znanstveno-istraživačkog i stručnog rada znanstvenoj, stručnoj i široj javnosti
- Savjetovanje o mogućnostima zaštite intelektualnog vlasništva i načina komercijalizacije
- Poticanje suradnje akademske zajednice i gospodarstva, kroz RIMAP bazu ili direktno traženje odgovarajućih partnera za komercijalizaciju
- Provođenje osnovne analize tržišta
- Pronalaženje izvora financiranja
Regionalna digitalna inovacijska platforma – RIMAP
U suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko-goranske županije (PRIGODA), Sveučilište u Rijeci razvilo je RIMAP – regionalnu digitalnu inovacijsku platformu za prijenos znanja između akademske zajednice i gospodarstva u Primorsko-goranskoj županiji i šire s ciljem razvoja inovacijskog ekosustava u regiji.
Platforma omogućuje umrežavanje gospodarskih subjekata, poduzetnika, istraživača, znanstvenika, javnog i nevladinog sektora te ostalih zainteresiranih sudionika s ciljem transfera znanja temeljenog na rezultatima istraživanja i razvojnih djelatnosti.
U RIMAP bazi mogu se pronaći neki od sveučilišnih projekata koji imaju potencijal za daljnju komercijalizaciju. U slučaju interesa, zainteresirane strane pozivaju se kontaktirati Centar za inovacijske inicijative koji nudi uslugu procjene potencijala intelektualnog vlasništva. Uvjeti pružanja usluge dogovaraju se izravno s Centrom.
Dokumenti
EU dokumenti:
Novi europski program za inovacije
Preporuke Vijeća EU o vodećim načelima za vrednovanje znanja
Preporuke Komisije EU o Kodeksu dobre prakse u upravljanju intelektualnom imovinom za vrednovanje znanja u europskom istraživačkom prostoru
Preporuke Komisije EU o Kodeksu dobre prakse za zajedničko stvaranje znanja u industriji i akademskoj zajednici radi njegova vrednovanja
Nacionalni dokumenti:
Nacionalne smjernice za razvoj tehnologije i znanja
Strategija pametne specijalizacije do 2029.
UNIRI dokumenti:
Strategija Sveučilišta u Rijeci 2021.-2025.
Inovacijska strategija Sveučilišta u Rijeci
Pravilnik o intelektualnom vlasništvu Sveučilišta u Rijeci
Politika gospodarenja intelektualnim vlasništvom na Sveučilištu u Rijeci
Predložak Ugovora o licenciji
Predložak Sporazuma o povjerljivosti
Predložak Ugovora o reguliranju međusobnih odnosa
Kontakt
Odjel za inovacije i valorizaciju znanja
Sveučilište u Rijeci, Rektorat (treći kat)
inovacije@uniri.hrLea Perinić
lea.perinic@uniri.hr+ 385 51 406 555
Martina Vižintin
martina.vizintin@uniri.hr+ 385 51 406 583