Inauguracija CAS-ovih istraživača

petak, 10. ožujka 2017.

Povodom nove sezone istraživačkog rada Centra za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci u četvrtak, 16. ožujka s početkom u 11 sati u Akvariju Restorana ''Kampus'' Studenstkog centra Rijeka na Kampusu Sveučilišta u Rijeci bit će održana inauguracija pete i šeste generacije gostujućih istraživačica i istraživača koji će tijekom sljedećih 10 mjeseci, tijekom sezona proljeće/ljeto i jesen/zima 2017./2018. godine boraviti na Sveučilištu u Rijeci i prezentirati svoj istraživački rad predstavnicima Sveučilišta, akademskoj zajednici i široj javnosti.

Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci (CAS SEE) ima za cilj okupljati mlade istraživačice i istraživače koji unatoč doktorskim diplomama ne uspijevaju pronaći zaposlenja na sveučilištima i znanstvenim institucijama u regiji i u Europi.

Teme njihova istraživačkog rada relevantne su za suvremena društveno-humanistička i politička pitanja: (1) proizvodnja inkluzivnih društava i gradova te participativnih načina rukovođenja i (2) kritička društvena teorija. Postoji značajna i rastuća potreba društva za kritičkom raspravom i refleksijom o relevantnim regionalnim i globalnim fenomenima koji angažiraju znanstvenike, intelektualce, praktičare i širu zajednicu, a kako bi se pokrenulo regiju prema potpunoj integraciji u širi europski i globalni intelektualni i znanstveni prostor.

Istraživači(ce) CAS-a će za vrijeme boravka i rada u Rijeci, u skladu s odabranim temama istraživanja, biti uključeni u rad programskog pravca Slatko&Slano, nositelj kojeg je Centar za napredne studije jugoistočne Europe u sklopu projekta Rijeka - Europska prijestolnica kulture 2020.

Na inauguraciji prisutnu 5. generaciju gostujućih istraživača pozdravit će prorektorica za studije i studente i novoizabrana rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, izvršna direktorica CAS-a i prodekanica za međunarodne odnose Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci doc. dr. sc. Sanja Bojanić, i i direktora CAS-a prof. dr. sc. Petar Bojanić.

Gostujući istraživači 5. i 6. generacije CAS-a s temama istraživanja:

Mateja Kurir Borovči
ć (Ljubljana, Slovenija) Architecture as ideology: the perspectives of critical theory from modernism to the presenGruia Badescu (Sveučilište u Oxfordu, Velika Britanija) Spatializing Cultural Policies and Activism in Croatia and Romania: A Comparative, Transnational Study

Marek Szilvasi (Budimpešta, Mađarska) Between Commodity and Common Public Good: Access to Water urban movement and its Relevance for Roma People in Europe

Natasha Sardjoska
(Skoplje, Makedonija) Mapping of spatial memory in limitrophe cities, landscapes, borders and bodies in Istria

Gregor Moder
(Sveučilište u Ljubljani, Slovenija) Critical Theory. Truth in Politics: Comedy, Sophistry and Critique

Marija Ott Franolić
(Zagreb, Hrvatska) Read, Think, Act

Milorad Kapetanović
(London, Velika Britanija) Regulation of Informal Construction in Rijeka in the Anticipation of European Capital of Culture Rijeka

Mónica Cano Abadía
(Zaragoza, Španjolska) The Re-Radicalization of Critical Thinking: Toward a Global Social Justice

Chiara Destri
(Sveučilište u Milanu, Italija) No Democracy For Devils: Democratic Authority, Citizenship and Parties

Caterina Bonora
(Sveučilište u Bremenu; Jacobs University Bremen, Njemačka) Ne da(vi)mo Beograd and the “new wave” activism in the post-Yugoslav space

Tom Whyman
(Sveučilište u Essexu, Velika Britanija) Research Proposal: Adorno’s Concept of Natural-History: Crisis and Critical Theory

Davide Pala
(Sveučilište u Torinu, Italija) World Poverty, Radical Inequalities and Neo-Republicanism: What Does Non-Domination Normatively Demand and Institutionally Imply in regard to the Poorest?

Carlo Burelli
(Sveučilište u Milanu, Italija) A Theory of Order

Više informacija o CAS-u pronađite na službenoj mrežnoj stranici te Facebook stranici Centra.