Zeleno, kreativno i zdravo
Četvrtak, 03.08.2017.

četvrtak, 3. kolovoza 2017.

Irene Woelle, akterka i autorica u brojnim projektima kreativnog urbanog ozelenjivanja Ljubljane – grada koji je ponio titulu Zelene prijestolnice Europe 2016., bila je u kratkom radnom posjetu Rektoratu.

Ova poznata slovenska dizajnerica specijalizirana za vizualne komunikacije i aktivistica koja je do sada sudjelovala u nizu uspješnih projekata različitih slovenskih nacionalnih i međunarodnih institucija te brojnih nevladinih organizacija, u posljednje je vrijeme česta gošća Rijeke.

Pored brojnih aktivnosti posvećenih ljudskim pravima i skretanju pažnje na istinske osobne i društvene vrijednosti, kao jedan od najvećih osobnih uspjeha ističe pokretanje urbanih vrtova u Ljubljani i okolici. Ovim višegodišnjim projektom uspješno je implementiran biološki uzgoj voća i povrća na brojnim za to prikladnim, a ranije zanemarenim urbanim lokacijama. Naglašava kako je Mariborski EPK sličnim, ali bitno više holističnim, pristupom uspio postići da se ovako uzgojena hrana koristi u institucijskoj prehrani i to u prvome redu za pripremu obroka u vrtićima i školama.

Projekti čiji su konačni ishodi pokazali značajne utjecaje na izgled grada, ali i na navike stanovnika, zaokružila je nedavno uspješno okončanom javnom borbom protiv primjene kontroverznog herbicida – gliflosata u Sloveniji. Tako je Ljubljana u ovoj godini, umjesto potencijalno vrlo štetne kemikalije uvela metodu odstranjivanja korova korištenjem posebnih strojeva koji pod visokim tlakom izbacuju vodenu paru pa su istodobno učinkoviti i potpuno ekološki prihvatljivi.

alt

Osim suradnje s Gradom Rijekom i Komunalnim društvom ''Čistoća'' na ozelenjivanju najužeg centra grada, Irene Woelle priprema još niz brojnih projekata u Rijeci. Umjesto ranije prakse korištenja jednogodišnjih biljaka za ukrašavanje centra grada, savjetovala je da se, gdje je to moguće, one zamijene trajnicama. Tako će u rujnu biti održana akcija njihovog poklanjanja građanima, kako bi se potaklo ozelenjivanje prozora i balkona. Kako bi potakla što bolju biološku ravnotežu urbanog okružja u Rijeci, uz komercijalne partnere i nadležne gradske institucije, gđa Woelle namjerava uskoro pokrenuti i projekt zelenih krovova grada.

Cijenjena gošća tijekom posjeta sa zanimanjem je obišla zgradu Rektorata i njegovu okućnicu te prikupila brojne korisne informacije za buduću implementaciju ove vrijedne gradske mikrolokacije u ekološke projekte na kojima je suradnica.

Javni poziv

Sveučilište u Rijeci objavljuje Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu sredstava iz Fonda za potpicanje poduzetništva i partnersko povezivanje s gospodarstvom. Javni poziv je trajno otvoren, do iskorištenja sredstava. Prijave, kao i dodatni upiti šalju se na fonduniri@uniri.hr, a rokovi za podnošenje prijava su 15. rujna i 1. prosinca 2017.

KRITERIJI ZA OCJENJIVANJE          ZAHTJEV - ULAGANJE          ZAHTJEV - KREDIT

UNIRI Web Shop