Plan rodne ravnopravnosti
Sveučilište u Rijeci prvo je sveučilište u Republici Hrvatskoj koje je usvojilo institucijski Plan rodne ravnopravnosti, strateško-akcijski dokument koji osigurava mehanizme za postizanje institucijske kulture rodne ravnopravnosti i različitosti, integraciju rodne perspektive u studijske programe i transfer znanja o rodnoj ravnopravnosti u zajednicu, za unaprjeđenje kvalitete života i rada na Sveučilištu, ali i za osnaživanje rodne ravnopravnosti u razvoju karijera – u znanstvenom i umjetničkom istraživanju.
Planom rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci 2021. – 2025. riječko sveučilište želi se profilirati kao mjesto jednakih mogućnosti, mjesto koje uvažava različitost i uključivost te koje je sigurno i s nultom stopom tolerancije prema diskriminaciji, uznemiravanju i svim oblicima neravnopravnosti. Mjere Plana rodne ravnopravnosti odnose se na sve znanstveno/umjetničko-nastavne i sve ostale sastavnice Sveučilišta u Rijeci. Provedba aktivnosti za ostvarenje ciljeva Plana, osim na središnjoj, sveučilišnoj razini, odvija se i prati i pojedinačno na sastavnicama Sveučilišta u okviru rada Sveučilišnog Vijeća za rodnu ravnopravnost i drugih nadležnih tijela.
Dokument je izrađen u sklopu projekta Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima, akronim SPEAR (engl. Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research), financiranom iz programa Obzor 2020.
Više o projektu SPEAR pročitajte OVDJE.
Vijeće za rodnu ravnopravnost
Na svojoj sjednici u srpnju 2021. godine Senat Sveučilišta u Rijeci, započeo je s aktivnostima Plana te osnovao sveučilišno Vijeće za rodnu ravnopravnost kao sveučilišno reprezentacijsko tijelo kojemu je svrha institucijsko praćenje i doprinos rodnoj ravnopravnosti na Sveučilištu u Rijeci i u široj zajednici.
Senat je u srpnju 2021. donio i Izjavu o uporabi rodno osjetljivog jezika kojim je podržana uporaba nediskriminirajućeg i uključivog jezika u svim pisanim dokumentima te pisanoj i usmenoj komunikaciji na Sveučilištu, Preporuku o unaprjeđenju rodne ravnoteže pri imenovanjima s ciljem osiguravanja raznolikosti perspektiva, talenata i vještina, a posljedično i povećanja kvalitete upravljanja, odlučivanja i rezultata te Odluku o prikupljanju, evidentiranju i obradi podataka razlučenih po spolu koji će takvi biti valjana empirijska podloga za institucijsku analizu i provedbu Plana rodne ravnopravnosti, izvještavanje i izradu rodno osviještenih politika.
U srpnju 2022. godine Vijeće za rodnu ravnopravnost donijelo je Smjernice o rodno uključivoj komunikaciji: Uporaba rodno osjetljiva jezika na Sveučilištu u Rijeci sa svrhom predstavljanja temeljnih odrednica rodno osjetljive i/ili rodno neutralne komunikacije te poticanja zajednice Sveučilišta u Rijeci na pronalaženje novih primjerenih komunikacijskih
rješenja.
Na prijedlog Vijeća za rodnu ravnopravnost Senat Sveučilišta u siječnju 2023. godine usvojio je Pravilnik o dodjeli nagrada i priznanja za razvoj i promicanje rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci te njegove izmjene u prosincu iste godine (pročišćeni tekst od 8. siječnja 2024.). Na temelju Pravilnika dodjeljuju se godišnje nagrade i priznanja osoblju i studentima/cama (pojedincima/kama ili grupama) te sastavnicama Sveučilišta u Rijeci (fakultetima, akademijama, odjelima, centrima, knjižnici i dr.) i Studentskom zboru Sveučilišta u Rijeci, odnosno studentskim zborovima sastavnica Sveučilišta u Rijeci, koji/e su predani/e provedbi planova za daljnje unapređenje rodne ravnopravnosti na Sveučilištu u Rijeci te doprinose poboljšanju rodne ravnopravnosti na Sveučilištu u Rijeci i/ili u društvu, izvođenjem određenog projekta ili inicijative i/ili aktivnim rodno osviještenim i uključivim djelovanjem.