Sveučilište u Rijeci (UNIRI) njeguje znatiželju, odvažnost, uključivost, različitost, participaciju i solidarnost kao nužne uvjete progresivnih i pravednih institucija, uz dostupnost obrazovanja, osiguravanje jednakih mogućnosti za sve, brigu za ranjive i podzastupljene skupine, promicanje različitosti, uključivosti i dostojanstva svake osobe, akademsku čestitost i javnu odgovornost koje povećavaju autentičnu kvalitetu istraživačkog i obrazovnog rada te doprinose pravednosti u društvu. Stvaranjem doprinosa postizanju jednog, Sveučilište u Rijeci istovremeno ostvaruje doprinos postizanju drugih ciljeva održivog razvoja, stoga je u određenim okolnostima uistinu zahtjevno odrediti, kategorizirati i napraviti distinkciju kojem cilju održivog razvoja određena aktivnost doprinosi. Svih 17 globalnih ciljeva održivog razvoja temelje se na tri ključne dimenzije održivog razvoja: društvu, okolišu i gospodarstvu, koji uz partnerstvo i mir, čine ishodište puta ka održivom razvoju.
Krene li se od pretpostavke kako pojedine aktivnosti ostvaruju višestruki doprinos, može se zaključiti kako aktivnosti Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica ostvaruju višestruki doprinos postizanju globalnih ciljeva održivog razvoja i dobrobiti društva u cjelini. U dijelu koji slijedi daje se osvrt na doprinose Sveučilišta u Rijeci održivom razvoju ostvarene tijekom 2021. godine, a koji nisu potkrijepljeni dokazima traženim THE Impact Rankings metodologijom.
SDG 1: Svijet bez siromaštva
Siromaštvo, kao nedostatak sredstava za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba i osiguravanje egzistencije, ograničen ili nedostupan pristup obrazovanju, beskućništvo te loši i neodgovarajući stambeni uvjeti, predstavlja stanje deprivacije prihoda te drugih materijalnih, socijalnih i kulturnih resursa. Takvo stanje ima značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje, mogućnosti zapošljavanja, učenje i dostojanstvo. Ključni faktori u borbi protiv siromaštva obuhvaćaju različite aspekte, koji se međusobno nadopunjuju i doprinose stvaranju pravednijeg i inkluzivnijeg društva.
Sveučilište u Rijeci objavljuje Natječaj za dodjelu stipendija/financijskih pomoći iz programa “Solidarnost” Fonda “Aleksandar Abramov”. Stipendije/financijske pomoći namijenjene su redovitim i izvanrednim studentima slabijeg socioekonomskog statusa. Pravo prijave na natječaj imaju studenti Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica. Pravilnikom o raspodjeli sredstava Sveučilišta u Rijeci iz Fonda „Aleksandar Abramov“ dodjeljuje se materijalna potpora studentima za programe Znanje i otkrića (unapređivanje obrazovnih i znanstvenih postignuća studenata), Solidarnost (pomoć studentima slabijeg imovnog stanja, posebice onima bez roditeljske skrbi, studenata iz socijalno ugroženih obitelji i obitelji s više djece, socijalno i zdravstveno ugroženim studentima), Studentski standard (program potpore izgradnji, obnovi i očuvanju materijalne infrastrukture i kapitalnih objekata koji utječu na povećanje kvalitete obrazovanja studenata na Sveučilištu), Studentski krediti (program potpore studentima Sveučilišta koji su korisnici bankovnih kredita u svrhu studiranja). S ciljem omogućavanja jednakih prilika za obrazovanje, Pomorski fakultet stipendira studente slabijeg imovinskog statusa putem Zaklade Predrag Stanković . Fakultet zdravstvenih studija osigurava sustavnu financijsku potporu kroz drugačije oblike financiranja školarina studentima s invaliditetom i studentima iz alternativne skrbi, kao i financijsku potporu u obliku stipendiranja studenata nižeg socioekonomskog statusa UNIRI natječaj „IZJEDNAČAVANJE MOGUĆNOSTI“ – Fakultet zdravstvenih studija.
Ukrajinski studenti pod privremenom zaštitom u Hrvatskoj imaju ista prava kao i hrvatski studenti. Sveučilište u Rijeci financira njihov studijski boravak putem Erasmus projekata, a Centar za međunarodnu mobilnost osigurao je upute Ukrajinskim studentima/icama za ostvarivanje prava na financijsku potporu u svrhu studijskog boravka na Sveučilištu u Rijeci. Riječka kroatistička škola koja djeluje u okviru Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta organizirala je besplatan tečaj hrvatskoga jezika za osobe iz Ukrajine pod privremenom zaštitom, olakšavajući njihovu integraciju i prilike za obrazovanje.
Sveučilište u Rijeci u suradnji sa Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci te kompanijom Essity pokrenulo je projekt UNIRI PERIOD koji je usmjeren smanjivanju ekonomske nejednakosti i podizanju razine osviještenosti i razine menstrualnog znanja. Projektom se osiguravaju besplatne menstrualne potrepštine na sastavnicama Sveučilišta u Rijeci, ali i drugih visokih učilišta u Rijeci i formiraju sigurna mjesta za preuzimanje besplatnih menstrualnih potrepština na mjesečnoj bazi za osobe koje zbog socio-ekonomskih ili drugih razloga nisu u mogućnosti priuštiti si potrepštine te koje su primorane koristiti alternativna sredstva.
Djelatnici Fakulteta dentalne medicine aktivni su suradnici na projektima Udruge Depaul Kuća utočišta, dnevni centar za beskućnike i osobe u riziku beskućništva te rehabilitacijskom programu podrške beskućnicima (dodati link – pdf potvrda). Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu dva puta godišnje, krajem zimskog i krajem ljetnog semestra provodi anketiranje studenata – ispitivanje zadovoljstva kvalitetom nastave. Za svaku ispunjenu anketu Fakultet donira 0,10 centi dječjem domu Ivana Brlić Mažuranić u Lovranu te nagrađuje učenike s ciljem postizanja izvrsnosti.
Kroz stručno mentorstvo, vođenje i podršku, Studentski poduzetnički inkubator Torpedo priprema studente Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci za prijavu na neki od natječaja za ulazak u poduzetnički ili startup inkubator, pokretanje vlastitog poduzeća, dobivanje financijske podrške ili poticaje, priprema za prijavu na razna natjecanja u poduzetničkim idejama, ali i za tržište rada kroz usvajanje novih vještina i znanja.
Pravna klinika djeluje na Pravnom fakultetu od 2021. godine te u okviru svog djelovanja pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć socijalno i ekonomski najugroženijim kategorijama građana koje zbog imovinskog stanja ili drugih razloga nisu u stanju učinkovito ostvarivati svoja prava. Pravna klinika je uspostavila suradnju s mnogobrojnim udrugama civilnog društva, a jedan od temeljnih ciljeva je i povezati studente s poslodavcima čime se povećava njihova zapošljivost i olakšava tranzicija u svijet rada.
Studenti Sveučilišta u Rijeci imaju pravo na besplatan upis u Sveučilišnu knjižnicu što je vidljivo putem Cjenika usluge. Svim studentima i zaposlenicima Knjižnice i dalje je omogućen besplatan bežični pristup internetu putem eduroam mreže.
Sveučilište u Rijeci u suradnji s Primorsko-goranskom županijom i lokalnom udrugom „Centar za kulturu dijaloga – CeKaDe” sudjeluje u kreiranju politika i akcija za okončanje siromaštva, posebno za djecu od 6 do 16 godina: https://www.pgz.hr/objave/moje-mjesto-podsuncem/. Za potrebe projekta „Moje mjesto pod suncem“ Sveučilište u Rijeci je osiguralo prostor u kojem se odvijaju aktivnosti programa, a u kojem prvenstveno vrijeme provode djeca koja se nalaze ispod ruba siromaštva. Učiteljski fakultet u Rijeci sudjeluje u projektu kroz poticanje afiniteta studenata i nastavnika prema različitim oblicima i sadržajima borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, uključivanju studenata u Program MMPS kroz volontiranje te u razmjeni iskustava i prijenosu znanja i informacija organiziranjem okruglih stolova, konferencija, predavanja, radionica, izložba radova djece, studenata i nastavnika, kao i sličnih aktivnosti.
SDG 2: Svijet bez gladi
Sveučilište u Rijeci svjesno kako je glad, usko povezana sa siromaštvom i neimaštinom, kroz povijest pratila ljudski rast i razvoj tehnologije, ovisna o vremenskim prilikama, prirodnim katastrofama i klimatskim promjenama te je pratilac ratova i nestabilne političke i ekonomske situacije. Stoga društveno odgovornim poslovanjem te dijalogom sa širom društvenom zajednicom, Sveučilište u Rijeci svojim studijskim programima koji u značajnim udjelom obuhvaćaju obrazovanje za održivi razvoj posredno doprinosi postizanju 2. cilja održivog razvoja kojim se nastoji iskorijeniti glad, podizanjem razine svijesti o nužnosti posizanja sigurnosti hrane i poboljšanja ishrane te promiče održivu privredu.
Sveučilište u Rijeci partner je na projektu “Moje mjesto pod suncem” koji provodi udruga Centar za kulturu dijaloga. Jedna od prvih inicijativa te platforme je povezivanje javnih i privatnih ugostiteljskih objekata s potrebitom djecom sa svrhom doniranja toplih obroka, čime se sprječava i prekomjerno bacanje hrane na lokalnoj razini. Važnu ulogu u tome imat će riječki srednjoškolci, koji će u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja učiti kako zagovarati, provesti i dugoročno promicati model doniranja toplih obroka.
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci partner je na projektu ECOFOODCYCLE koji prepoznaje izazove poput nedostatka koordiniranih politika i obrazovnih programa o sprječavanju rasipanja hrane. Cilj projekta je razviti lokalne strategije za smanjenje otpada i promicanje održivih praksi, smanjujući emisije stakleničkih plinova.
Katedra za Zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta suorganizator je tradicionalno nacionalnog okupljanja proizvođačke, stručne i znanstvene zajednice na temu sigurnosti i kakvoće pčelinjih proizvoda. 2023. godine moto Konferencije je glasilo “Propolis i zdravlje”.
Kroz studijski program Menadžment održivog razvoja kao i kroz kolegij Hrana i prehrana, Fakultet za menadžment i ugostiteljstvo nastoji podići svijest o važnosti pravilne prehrane i održivom gospodarstvu. Tako je objavljen novi e-udžbenik Hrana i prehrana. Fakultet je, u suradnji sa udrugom Žmergo, 7. lipnja 2023. obilježio Svjetski dan održive gastronomije kroz organizaciju raznih događaja kojima se željelo pružiti podršku lokalnim proizvođačima hrane, promovirati ekološke održive prakse i širiti znanje i svijest o održivim prehrambenim izborima. Na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu 27. studenog 2023. održana je Humanitarna akcija “Solidarnost na djelu 2023 – Ne dvoji za drugog izdvoji! ”. Studenti volonteri prikupili su novčana sredstva namijenjena najpotrebitijima te su sredstva donirana Socijalnoj samoposluzi GD Crveni Križ Opatija.
Pomorski fakultet je ustupio prostor za kantinu Studentskog centra koja pruža zdrav i pristupačan izbor hrane. Tehnički fakultet u Rijeci sudjeluje u upravljačkom odboru COST akcije „European Network for assuring food integrity using non-destructive spectral sensors“ (SENSORFINT).
SDG 3: Zdravlje i blagostanje
Studentima UNIRI na raspolaganju su zdravstvene usluge nadležnih školskih liječnika koje UNIRI u suradnji Nastavnim zavodom za Javno zdravstvo PGŽ, pruža u Studentskoj ambulanti na Kampusu (kampus.zdravlje@zzjzpgz.hr), među koje se ubrajaju sistematski pregledi studenata na prvoj godini studija, pregledi prije prijema u studentski dom, timski rad sa studentima s teškoćama vezano za kolegij tjelesne i zdravstvene kulture, savjetovališni rad i cijepljenja. U Studentskoj ambulanti na Kampusu, svim zaposlenicima Sveučilišta u Rijeci osigurani su redoviti sistematski zdravstveni pregledi, a na svim sastavnicama i na Kampusu Sveučililšta u Rijeci zabranjeno je pušenje.
Sveučilišni centar za sport, kao ustrojstvena jedinica Sveučilišta u Rijeci bez pravne osobnosti, posvećen je provedbi stručnih aktivnosti usmjerenih na unapređenje studentskog standarda, s naglaskom na razvoj sportskih i rekreativnih sadržaja te promicanje zdravog načina života. Projekt „UNIRI se giba“ nastao je u suradnji Ureda za sport Sveučilišta u Rijeci i Riječkog akademskog sportskog saveza s ciljem povećanja broja rekreativnih aktivnosti koje se nude kako studentima i djelatnicima Sveučilišta tako i građanima. Projekt se sastoji od četiri sportska događaja tijekom godine s ciljem promocije važnosti rekreacije među studentima i djelatnicima.
Djelatnici Fakulteta dentalne medicine unatrag sedam godina aktivni su u programu prevencije karcinoma usne šupljine koji je ostvaren u suradnji s Hrvatskim društvom za oralnu medicinu i patologiju Hrvatskog liječničkog zbora. Jednom godišnje, tijekom mjeseca travnja, organizira se Dan otvorenih vrata povodom obilježavanja Svjetskog tjedna svijesti o oralnom karcinomu i karcinomu glave i vrata (Oral, Head and Neck Cancer Awareness Week) pri čemu se svim građanima osigurava pregled usne šupljine bez narudžbe i uputnice.
Medicinski fakultet ostvaruje višegodišnju suradnju s privatnim sektorom. Posebice je izražena suradnja s tvrtkom „Jadran – galenski laboratorij“ na razvoju novog antivirusnog proizvoda „Rino sprej“ (https://www.jgl.hr/europska-unija/rino-sprej) te razvoj novog aplikativnog rješenja SARS-CoV-2 vakcine. Također je s biofarmaceutskom kompanijom „Omnix Medical Ltd.“ ostvarena suradnja na proizvodnji protutijela i testu antigeničnosti produkata, a temeljem prijavljenog projekta „RAIL: disRupting the monoclonal antibodies manufacturing paradigm with ionic liquids“ na Horizon Europe (Pathfinder Open). Dugogodišnja suradnja također je ostvarena s tvrtkom „Fidelta“, na području pretkliničkih faza razvoja lijekova. Centar za biomodeliranje i inovacije u medicini na Medicinskom fakultetu u Rijeci , usmjeren je prema implementaciji novih tehnologija u biomedicinskom području. Centar do sad bilježi veliki broj uspješno realiziranih suradnji prvenstveno s nastavnim bazama poput: KBC Rijeka, Thalassotherapia Opatija, Klinika za ortopediju Lovran te županijski domovi za starije i nemoćne. U području izrade edukacijskih materijala, uspješno je realizirana izrada CAD/CAM modela anatomske geometrije klavikule kao nastavnog pomagala. Osnivanjem Centra za istraživanja i edukaciju u podvodnoj, hiperbaričnoj i pomorskoj medicini osigurala se institucionalna potpora pomorskoj orijentaciji kroz okupljanje kadrova, ideja, projekata i znanja. Aktivnosti Centra su usmjerene prema unapređenju i popularizaciji edukacije na dodiplomskim i poslijediplomskim studijima medicine, edukaciji ronilaca i opće populacije, edukaciji liječnika, medicinskih sestara i tehničara. Aktivnosti Centra su usmjerene ka ostvarenju znanstveno-razvojnih projekata od strateških interesa za lokalnu zajednicu te integriranje istraživačke politike kojom se potiče ekonomski razvoj temeljen na znanju i održivom razvoju.
Studenti su uključeni u čitav niz akcija za promicanje zdravlja. Radi se o volontiranju naših studenata koji promiču higijenu, pravilnu prehranu, sport, vježbanje, zdravo starenje itd. Volonterski rad studenata Medicinskog fakulteta očituje se u brojim poduzetnim akcijama među ostalim Projekt Teddy bear Hospital, Cjepko zna, Čiste ručice i drugi projekti.
Djelatnici Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, kao svojevrsni nastavak projekta Urban Health Centres Europe – UHCE, već devetu godinu zaredom provode organizirane vježbe za osobe starije životne dobi 65+ na području grada Rijeke. Grupe vježbača vode studenti Preddiplomskog studija Fizioterapije koji su prošli edukaciju o vođenju vježbi s osobama starije životne dobi. U lipnju 2023. u parku Medicinskog fakulteta održano je obilježavanje završetka sedme sezone vježbanja, uključeno oko 80 vježbača, i organizirano je potpisivanje suradnje Hrvatske lige za hipertenziju i Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo. Tijekom 2023. godine u nekoliko navrata organizirano je cijepljenje studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci, kako cjepivom protiv gripe tako i protiv SARS-CoV-2 virusa, te hepatitisa. Tijekom 2023. godine Javnozdravstveni laboratorij na Katedri bio je mjesto provođenja znanstvenoistraživačkog rada u okviru projekta Value-based methodology for integrated care supported by ICT (ValueCare). Ispitanici uključeni u ValueCare projekt periodično su dolazili na mjerenja koja su uključivala sljedeće: antropometrijska mjerenja, mjerenje krvnog tlaka, mjerenje snage stiska šake ruku, spirometriju, EKG te mjerenje glukoze i kolesterola u krvi.
Centar za istraživanja i edukaciju u podvodnoj, hiperbaričnoj i pomorskoj medicini organizirao je ljetnu školu “Diving medicine summer school” za strane studente medicine, koja se tradicionalno održava tijekom srpnja u suradnji sa udrugom za razmjenu studenata medicine CroMSIC (do sada održano 6 ljetnih škola). Ljetna škola se sastoji od predavanja, seminara i vježbi iz područja podvodne i hiperbarične medicine i tečaja ronjenja. Do sada školu je pohađalo preko 70 studenata iz Singapura, Honkonga, Indonezije, Australije. Egipta i Europskih zemalja. Na Medicinskom fakultetu, 7. prosinca 2023., održana su predavanja i rasprava otvorena za građanstvo na temu “Zašto smo bolesni i kako da nam bude bolje?”
U okviru Javnozdravstvene kampanje “Rijeko, počeši se!” u organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke 29. studenog 2023. u 16:30h u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke prof. Markić i doc. Gršković pričali su o muškom zdravlju. Centar za proteomiku organizirao je radionice pipetiranja i mikroskopiranja u organizaciji. Radionice su namijenjene zainteresiranoj mlađoj publici koja se možda po prvi puta susreće s instrumentima koje znanstvenici svakodnevno koriste u radu- pipete I mikroskopi, a koje će posjetitelji imati priliku sami isprobati.
Javna tribina “Zdravstvena pismenost u Hrvatskoj: gdje smo i što dalje?” održana je 27. travnja 2023. godine na Ekonomskom fakultetu. Zdravstvena pismenost je sposobnost pojedinca da dođe do točnih i vjerodostojnih zdravstvenih informacija, razumije ih i koristi se njima. Sve više pozornosti obraća se na to koliko su zdravstveni sustavi prilagođeni i razumljivi građanima te kako zdravstveno osoblje komunicira s pacijentima. Od 2008. godine zabranjeno je pušenje u svim prostorijama Ekonomskog fakulteta i 20 metara od prostora Fakulteta.
Vesna Kovač, profesorica na Filozofskom fakultetu, jedna je od koordinatorica kurikuluma i jedna od urednica priručnika Zdravstveni odgoj i obrazovanje za učenike 5. i 6. te 7. i 8. razreda osnovnih škola kojima je osnivač Grad Rijeka. Ured za karijere Filozofskog fakulteta je u suradnji s Planinarskim društvom Kamenjak studentima/cama te djelatnicima/cama ponudio sudjelovanje na nekoliko planinarskih izleta. U suradnji s bezglutenskim restoranom Rica studentima/cama sa specifičnim prehrambenim potrebama je osigurana konzumacija određenih jela i pića po prihvatljivijim cijenama.
Djelatnici FIDIT-a sudjelovali su na Studentskoj Fiumanki, natjecanju u jedrenju koje organizira Sveučilište u Rijeci. Svoje studente FIDIT podržava u različitim sportskim natjecanjima, a za sudjelovanje i natjecanje na STEM games-ima im sufinancira troškove. Pokrenuta je inicijativa uključivanja u projekt Multisport kartica za djelatnike Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija.
Doprinos osiguranju i promicanju zdravog načina života Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu ostvaruje kroz brojne humanitarne akcije. Humanitarna akcija dobrovoljnog darivanja krvi u organizaciji Odjela za transfuzijsku medicinu KBC Rijeka, Crvenoga križa Opatija i Fakulteta održava se već tradicionalno svake godine. U 2023. godini održala se 18. listopada i 23. travnja. FMTU brine i za svoje djelatnike te već nekoliko godina zaredom osigurava sistematske preglede. Zaposlenici i studenti Fakulteta obilježili su 29. svibnja 2023. i Međunarodni dan tjelesne aktivnosti predavanjem specijalista kardiologije, Viktora Ivaniša, dr.med, na temu „Kako tjelesna aktivnost utječe na krvožilni sustav“. Dr. Ivaniš istaknuo je redovitu tjelesnu aktivnost kao jedan od najvažnijih preduvjeta dobrog zdravlja te naglasio da svaki pojedinac može odabrati aktivnost koja najbolje odgovara trenutku i dobi. Fakultet je u suradnji sa Crvenim križem Opatija, 25. travnja 2023. organizirao edukaciju – radionicu prve pomoći.
Inicijativom Odbora za znanost Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci, tijekom 2023. godine potaknut je niz znanstvenih aktivnosti u koji su uključeni nastavnici i studenti u zajednički znanstveno-istraživački rad. Katedre Fakulteta organizirale su znanstvene tribine koje su bile otvorene i za građanstvo. Osim tribina, organizirani su i dani Fakulteta, dvije međunarodne konferencije i dobilo se nekoliko važnih projekata. Fakultet zdravstvenih studija je prvi u Hrvatskoj uveo dva nova diplomska studija, Sestrinstvo – Javno zdravstvo i Sestrinstvo – Gerontologija i palijativna skrb starijih, čime dodatno ukazuje na značaj unaprjeđenja javnog zdravlja te brige za starije i teško bolesne građane. Tijekom 2023. godine Fakultet je zdravstvenih studija dobio je tri ERASMUS + sport projekta, EPIK, PAINFREE, NANO-THINK čiji je cilj unaprijediti sigurnost djece na takmičenjima te razviti program prevencije boli u leđima. FZSRI je suradnik na Erasmus+ projektu pod akronimom REMCO u sklopu ključne aktivnosti Suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse. Projekt je posvećen djelatnicima u području mentalnog zdravlja kako bi optimalno planirali i vodili online savjetovanje i terapiju. Povećati upotrebu IKT-a u području mentalnog zdravlja, potičući tako digitalnu transformaciju, povećavajući otpornost i promičući univerzalni pristup uslugama mentalnog zdravlja na daljinu. Podrška u nošenju s novim profesionalnim i zahtjevima u pogledu vještina povezanih s provedbom usluga savjetovanja na daljinu kroz pružanje suvremenih metode strukovnog osposobljavanja i usmjeravanja, upotrebu IKT-području mentalnog zdravlja, potičući tako digitalnu transformaciju, povećavajući otpornost i promičući univerzalni pristup uslugama. Planirani rezultati projekta su strukovni kurikulum, priručnik za osposobljavanje trenera, upute i materijali za učenje s ciljem kontinuiranog osposobljavanja djelatnika mentalnog zdravlja u savjetovanju na daljinu te brojni drugi alati uključujući Otvoren online tečaj (MOOC) kao samostojeći, besplatni internetski tečaj s ciljem razvoja digitalnih, komunikacijskih i organizacijskih vještina. REMCO – Fakultet zdravstvenih studija (uniri.hr). Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci organizirao je tribinu tribinu pod nazivom »Utjecaj kvantitete i kvalitete osoblja JIL-a na ishode liječenja«.
Građevinski fakultet kontinuirano potiče i provodi informiranje djelatnika i studenata na zdrav život GRADRI živi zdravo.
Pomorski fakultet ima funkcionalnu sportsku dvoranu koju koriste studenti i djelatnici fakulteta, a u popodnevnim satima iznajmljuje se građanstvu za sportsku rekreaciju. Također, dvorana će u dijelu vremena biti ustupljena Sveučilištu za potrebe održavanja raznih oblika sporta i rekreacije.
Tehnički fakultet ostvaruje suradnju na kompetitivnim projektima i kroz programe umrežavanja (poboljšanje standarda zdravlja i sl.) s brojnim zdravstvenim institucijama u RH i u inozemstvu. Neki od njih su Program Digitalna Europa, projekt Umjetna inteligencija za pametno zdravstvo i medicinu – AI4Health.Cro, HRZZ hrvatsko-slovenski istraživački projekt Optička dijagnostika infekcija kože – OPTIDERM, UNIRI INOVA projekt Razvoj naprednog rehabilitacijskog uređaja upotrebom metoda strojnog učenja, COST akcija Network for implementing multiomics approaches in atherosclerotic cardiovascular disease prevention and research – AtheroNET.
Učiteljski fakultet također usko surađuje sa Studentskim savjetovališnim centrom, posebno u prijemu brucoša, kao i kroz druge edukativne programe i savjetovanja namijenjene studentima i nastavnicima. Djelatnicima UFRI-a redovito su omogućeni sistematski zdravstveni pregledi, uključujući i jedan specijalistički pregled.
SDG 4: Kvalitetno obrazovanje
Kvalitetno obrazovanje je temelj za poboljšanje života ljudi i održivi razvoj. Sveučilište u Rijeci veliki naglasak stavlja i na cjeloživotno obrazovanje te kroz različite programe u kojima sudjeluju sastavnice Sveučilišta i njezini zaposlenici omogućava pristup neformalnim oblicima obrazovanja. Sveučilište za treću dob nudi neformalni oblik obrazovanja osobama treće životne dobi te im omogućava stjecanje novih spoznaja i povezivanje stečenog znanja s osobnim životnim iskustvom. Tijekom 2022./2023. godine održani su ciklusi radionica slikarstva, informatike i pčelarstva i raznovrsna predavanja.
Na FMTU djeluje Odbor za osiguravanje i unapređivanje kvalitete koji periodično provodi evaluaciju studentskog zadovoljstva kvalitetom nastave te temeljem odgovora poboljšava istu. Cjeloživotno obrazovanje postalo je neizostavno u svakoj profesiji te se na FMTU provode brojni programi cjeloživotnog obrazovanja i usavršavanja koji su usmjereni prema svim građanima, a prije svega prema diplomantima i studentima svih razina sveučilišnoga obrazovanja, studentima sastavnica Sveučilišta u Rijeci, članovima strukovnih udruga, zaposlenicima u javnom i privatnom sektoru gdje postoji potreba za obrazovanjem te čitavoj društvenoj zajednici. Fakultet sudjeluje kao partner u projektu ON-IT, Online Internship in Tourism koji je financiran iz programa Erasmus +, Ključna mjera 2. – Suradnja za inovacije i razmjena dobre prakse. Projekt ima za cilj osmisliti smjernice i resurse za provedbu prakse na daljinu, tj. stažiranja i pripravništva kroz koje bi pružili studentima usvajanje i razvoj vještina te povećali svoj profesionalni uspjeh na tržištu rada oblikovanom digitalnom transformacijom. Glavni rezultat projekta su smjernice i vodiči, odnosno razni alati koji će olakšati usvajanje novih načina učenja na daljinu kao bolju pripremu za tržište rada, odnosno stažiranje i pripravništvo. Također u cilju stjecanja dodatnog znanja Centar za karijere i stručnu praksu FMTU provodi brojne edukacije za svoje djelatnike. Povodom Međunarodnog dana obrazovanja 24. siječnja 2023. studenti i nastavnici FMTU-a održali su raspravu o važnoj ulozi obrazovanja za društveni razvoj. Studenti su diskutirali o održivom razvoju turizma, o čemu najviše uče tokom studija, ali su donijeli i generalne zaključke kako obrazovanje treba biti ključna tekovina dostupna svima te da bez inkluzivnog i pravednog kvalitetnog obrazovanja i cjeloživotnih mogućnosti za sve, neće se postići ravnopravnost spolova i razbiti ciklus siromaštva. Na diplomskom studiju uveden je novi kolegij, „ESG investiranje“. Cilj kolegija je upoznati studente s principima i praksom implementiranja okolišnih, društvenih i upravljačkih kriterija (engl. environmental, social and governance – ESG) prilikom donošenja investicijskih odluka. Budući da su danas ESG kriteriji sastavni dio investicijskog menadžmenta studenti imaju priliku upoznati se s izazovima vezanim uz ESG analizu, te integraciju istih u svakodnevno donošenje poslovnih odluka.
Na Medicinskom fakultetu od akademske godine 2022./2023. u upotrebi je aplikacija „INP“ koja je namijenjena studentima i nastavnicima s ciljem olakšanja praćenja nastavnih obaveza, kontrole dolazaka i održavanja nastave. INP je jedinstvena aplikacija koja omogućava kontrolu nastavnog procesa, planiranje obaveza, pohranjivanje nastavnih planova. Poseban dodatak je eKnjižica kliničkih vještina koja omogućava dinamički unos i praćenje praktičnih znanja koje studenti stječu tijekom cjelokupnog studiranja. Od 2022. godine aplikacija se uvodila postepeno u sve studijske programe.
Konferencija First International Conference on Teaching and Learning in Medical Education with First International Student Symposium on Future Doctors Educating the World je održana u Lovranu od 31. ožujka do 02. travnja. 2023. U periodu od 13. – 19. ožujka 2023., održan je Tjedan mozga, 22. put u Rijeci.
Na Medicinskom fakultetu odvija se nekoliko programa Cjeloživotnog učenja, a od 2022. godine i „Moderna i praktična medicinska edukacija“ koja je jedinstveni i inovativni program cjeloživotnog obrazovanja koji čini konstruktivni sustav potpore nastavnicima u savladavanju strukturnog okvira i primjeni pravila dobre prakse medicinske edukacije kako bi u svojem nastavnom djelovanju mogli doseći najvišu razinu kreativne slobode. Uz postojeće programe u 2023. godini akreditirana su još tri programa: Napredna anatomska, fiziološka i patofiziološka saznanja u sportskoj medicini i sportskoj kardiologiji, Prevencija, dijagnostika, liječenje i rehabilitacija te slikovne metode u prikazu sportskih ozljeda i Multidisciplinarni pristup u sportskoj medicini.
„Regional Training Course on Justification and Optimization in Computed Tomography in Clinical Hospital Center Rijeka“ održao se u Rijeci 3. – 7. travnja 2023 g. na Fakultetu zdravstvenih studija.
Cilj radionice je edukacija o opravdanosti i optimizaciji u izvođenju procedure kompjutorizirane tomografije.
Centar za genetičku edukaciju koji djeluje na Medicinskom fakultetu organizira radionice za opću populaciju kako bi približili kako skrbiti o pacijentima s (mogućim) genetičkim poremećajima, ali i opće populacije, prvenstveno pacijenata i njihovih obitelji.
Održana je radionica „Slagalica nasljeđa“ koji je novoosmišljeni projekt Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci i CroMSIC-a – Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska. Radionica je namijenjena djeci predškolske i rane školske dobi (1.-4. razredi), a ciljevi su upoznati djecu s hijerarhijskom građom ljudskog tijela, kao i osnovnim pojmovima genetike i principima nasljeđivanja, te osvijestiti djecu o važnosti poštivanja različitosti između ljudi i drugih živih bića, koje su proizašle iz procesa nasljeđivanja.
Centar za proteomiku, Medicinski fakultet u Rijeci sudjelovao je na Noći istraživača s postajom “Protutijela u borbi protiv tumora”.
U Opatiji su održani Dani srca 29.09. – 30.09.2023. Thalassotherapia Opatija je nastavna baza Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te je tom prigodom otvoren novi Edukacijski centar Katedre za rehabilitacijsku i sportsku medicinu. Održala se i promocija sveučilišnog udžbenika pod naslovom RITAM (Rehabilitacija kardiovaskularnih bolesnika, Individualizirani pristup, Tjelesna aktivnost, Ateroskleroza, Modifikacija čimbenika rizika, Motivacija).
Mnoge edukacijske aktivnosti obavljaju se izvan fakulteta pa u to možemo ubrojiti dobrovoljne programe studenata koji se odvijaju npr. na Korzu prilikom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja – vađenje krvi, mjerenje šećera u krvi, mjerenje krvnog tlaka, posjete osnovnim i srednjim školama itd.
Npr. studenti u sklopu međunarodnog projekta Teddy Bear Hospital („Bolnica za medvjediće“) organiziraju edukativne radionice za djecu gdje, kroz igru, zabavu i mnogo interaktivnog sadržaja, nastoje približiti medicinsku okolinu djeci, otklanjajući eventualne nelagodnosti i strahove koje imaju prema doktorima, liječničkim pregledima i terapijama. Ideja se postiže kvalitetnim studentskim volonterskim radom s djecom koji se temelji na dobroj edukaciji i visokoj organiziranosti.
Projekt “Cjepko zna – najbitnije o cijepljenju” je projekt čiji je cilj podizanje svijesti i educiranje o cijepljenju. Projekt je započeo osmišljavanjem, pisanjem, dizajniranjem i izradom knjižica koje su kasnije raspoređene po pedijatrijskim ordinacijama. Uz to je organizirana i promocija projekta na korzu u sklopu svjetskog tjedna imunizacije.
Ekonomski fakultet je bio nositelj projekta čija je svrha povećanje zapošljivosti studenata kroz unapređenje Centra za karijere i razvoj stručne prakse – CEZAR. Projekt se provodio u razdoblju od 2020. – 2023. godine. Sveučilište u Rijeci i Ekonomski fakultet su od 2022. partneri na ERASMUS+ projektu Embracing rapid application development (RAD) skills opportunity as a catalyst for employability and innovation. Stručnjaci iz Oracle Akademije obučili su nastavnike sa svakog partnerskog sveučilišta, koji su posljedično na temelju postojećeg i stečenog znanja imali zajednički projektni zadatak kreirati predmete s 3 ECTS bodova, cilj kojih je podučavanje studenata osnovnim i naprednim znanjima vezanim uz sustave za upravljanje bazama podataka korištenjem Oracle APEX-a. Na UNIRI je takav predmet ponuđen studentima EFRI, ima naziv Poslovni aspekti sustava za upravljanje bazama podataka. Budući da su spomenuti predmeti razvijeni i u bliskoj suradnji s poduzećima, cilj je da znanjima koje studenti steknu unutar istih, studenti lakše pronađu zaposlenje i/ili da ih iskoriste pri inoviranju poslovanja poslovnog subjekta u kojem rade, a sve kako bi što svrsishodnije usmjerili svoju sadašnju ili buduću poslovnu karijeru.
Studenti 2. godine prijediplomskog sveučilišnog studija pedagogije s Filozofskog fakulteta u Rijeci u okviru kolegija „Obrazovanje i izazovi suvremenog društva“ i u suradnji s Upravnim odjelom za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke proveli su istraživanje u svrhu uvođenja „Zdravstvenog odgoja i obrazovanja“ kao izvannastavne aktivnosti u školama.
Lektorica Agnieszka Rudkowska organizirala je i vodila program c.o. Suvremena Poljska: jezik i kultura na kojem su sudionici kroz dva semestra učili poljski jezik na 5 različitih razina poznavanja jezika (A1.1, A1.2, A2.1, A2.2, B2.1). S obzirom na to, da se program izvodi online, u programu mogle su aktivno sudjelovati osobe iz različitih dijelova Hrvatske te i izvan nje. Programom se promovira učenje stranog jezika uz elemente kulture bez obzira na to borave li polaznici u većim gradovima ili u manjim sredinama što doprinosi uključenosti u obrazovni proces.
Prof. Dr. Sc. Sanja Smojver-Ažić je voditeljica programa Sveučilište za treću dob, neformalni oblik edukacije za osobe starije dobi u okviru kojeg se godišnje realizira više ciklusa predavanja i radionica te oko dvadeset jednokratnih predavanja koja se održavaju u zgradi FIlozofskog fakulteta.
Kako bi studente/ice što kvalitetnije pripremio za tržište rada, ali im također pružio i vrijedna znanja i vještine neophodne u svakodnevnom životu, ujedno ih potičući i ohrabrujući da svojim djelovanjem pridonose dobrobiti cijele društvene zajednice, Ured za karijere Filozofskoga fakulteta je u suradnji s raznim dionicima iz gospodarstva kao i udrugama civilnoga društva proveo niz edukativnih aktivnosti: radionica Priprema za zapošljavanje – metode i tehnike aktivnog traženja posla (u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje), Filozofiraj kao poduzetnik (u suradnji sa Znanstveno – tehnologijskim parkom Sveučilišta u Rijeci Step Ri), Tips and Tricks razredništva – radionice za buduće nastavnike i stručne suradnike (održala ih je doktorandica Odsjeka za pedagogiju Ena Stevović), predavanje Chat GPT & AI2.0 – The Future is Coming (održao ga je počasni predsjednik Microsofta), predavanje Tržište rada u eri promjena: Analiza suvremenih trendova i važnost jezičnih vještina za zaposlenje (održano u suradnji s tvrtkom Assist Digital), Meet & Greet – Dan stručne prakse, karijera i volontiranja FFRI (okupio je tridesetak organizacija i udruga), radionica Usvajanje novinarskih vještina i izgradnja karijere u medijima (održana u suradnji s Kanalom Ri) te predavanje Projekti Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade Grada Rijeke – kako mogu participirati? (održano u suradnji s Gradom Rijekom).
Djelatnici Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija sudjelovali su u projektu Erasmus+ RAPIDE – Relevant assessment and pedagogies for inclusive digital education (projekt je završen krajem veljače 2023.). Koordinator je bio Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, a Sveučilište u Rijeci partner. Cilj projekta bio je izrada i implementacija inovativnih pedagogija (metoda učenja i poučavanja) usklađenih s vrednovanjem studenata. Fakultet informatike i digitalnih tehnologija (FIDIT) partner je na projektu Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET iz programa Erasmus+ Key Activity 2 u području strukovnog obrazovanja i obučavanja, a čiji je koordinator Hrvatska obrtnička komora. Opći cilj projekta je povećati kvalitetu strukovnog obrazovanja i obuke. FIDIT također sudjeluje kao partner na projektu Upskilling and certification scheme for virtual educators – VirtualEdu (2022-1-RO01-KA220-000086331) koji je sufinanciran Erasmus+ programom u okviru Ključne aktivnosti 2, Strateška partnerstva za područje visokog obrazovanja. Projekt VirtualEdu želi uspostaviti sustav usavršavanja i certificiranja polaznika za edukaciju i rad na daljinu. Laboratorij EduLab koji djeluje na FIDIT-u okuplja istraživače koji provode interdisciplinarna istraživanja u području e-učenja odnosno razvoja i primjene naprednih informacijskih tehnologija za unaprjeđenje kvalitete učenja i poučavanja. Razvijaju se modeli e-učenja temeljeni na obrazovnim igrama, igrifikaciji i obrazovnim sustavima preporučivanja te suvremeni pedagoško-tehnološki okviri za unaprjeđenje kvalitete učenja, poučavanja i vrednovanja pomoću IKT. Članovi laboratorija suradnici su na UNIRI projektu Digitalne igre u kontekstu učenja, poučavanja i promicanja inkluzivnog obrazovanja.
U 2023. godini djelatnici Fakulteta za matematiku radili su na nekoliko projekata kojima je cilj povećati kvalitetu nastave. Erasmus+ projekt InAmath – An interdisciplinary approach to mathematical education | Fun with math (1.9.2020. – 28.2.2023.) Cilj je projekta osmisliti i učiniti dostupnim paket različitih mjera koje će nakon završetka projekta rezultirati većom zastupljenošću interdisciplinarnosti u nastavi matematike. Mjere uključuju osmišljavanje i provedbu interdisciplinarnih aktivnosti s učenicima koristeći interdisciplinarne metode rada, izradu scenarija koji će biti dostupni edukatorima i edukaciju učitelja kojom će steći potrebne kompetencije za osmišljavanje i provedbu takvih aktivnosti. Projekt EnLeMaH (1.4.2021. – 31.3.2023.) ima za cilj promicanje aktivnog rada učenika u području funkcija. U tu svrhu razvija se stručno usavršavanje u kojem se razvijaju kompetencije nastavnika za omogućavanje aktivnog rada na daljinu ili nastave kod kuće. Fakultet za matematiku sudjeluje u radu projekta STEM(AJMO) (1.7.2021. – 30.6.2023.) kojeg financira Europski socijalni fond. Ideja projekta je edukacija edukatora iz STEM područja, čime projekt doprinosi podizanju kvalitete obrazovanja u području STEM-a. Zadaća Fakulteta u projektu je osmisliti i provesti edukaciju članova udruga na temu popularizacije STEM-a, posebno matematike, te voditi edukatore iz udruga u osmišljavanju i provedbi aktivnosti koje za cilj imaju popularizaciju STEM-a. Za Fakultet sudjelovanje u projektu predstavlja priliku da se kroz suradnju osmisle novi kreativni načini popularizacije STEM-a, a posebno matematike, te na taj način poveća matematička pismenost mladih. Fakultet za matematiku sudjeluje u projektu SciMaG (1.9.2023. – 31.8.2026.) Glavni cilj projekta naziva je osmisliti i kreirati obrazovne igre od predškolske do sveučilišne dobi koje razvijaju matematičku, znanstvenu i digitalnu pismenost. Erasmus+ projekt „DiToM: Diagnostic Tool in Mathematics“ (31.12.2022.-30.12.2025.) pokrenut je s prioritetnim ciljem da se razvije nekoliko koordiniranih dijagnostičkih testova putem kojih će se provjeravati matematičko znanje i vještine učenika od 1. do 8. razreda osnovnih škola. Fakultet za matematiku također sudjeluje u dijelu projekta e-Sveučilište vezanom za primjenu digitalnih tehnologija u nastavi.
Na Fakultetu zdravstvenih studija se izvodi 7 prijediplomskih redovnih i izvanrednih studija: Sestrinstvo – redovni i izvanredni te dislocirani stručni studij Karlovcu sestrinstva. Pored toga imamo prijediplomski stručni studij Fizioterapija i Radiološka tehnologija te smo pokrenuli redovni i izvanredni prijediplomski stručni studij Primaljstva kao prvi u RH. Podizanje vertikale u obrazovanju omogućeno je pokretanjem sveučilišnih diplomskih studija Sestrinstvo – menadžment u sestrinstvu, Sestrinstvo – promicanje i zaštita mentalnog zdravlja, kao jedinstven studij u RH. https://fzsri.uniri.hr/studiji/diplomski-sveucilisni-studiji/ Fakultet zdravstvenih studija je prvi u Hrvatskoj uveo dva nova diplomska studija, Sestrinstvo – Javno zdravstvo i Sestrinstvo – Gerontologija i palijativna skrb starijih, čime dodatno ukazuje na značaj unaprjeđenja javnog zdravlja te brige za starije i teško bolesne građane. Novi studiji u Rijeci. Kreće upis prve generacije sestara gerontologije i javnog zdravstva – Novi list Riječki fakultet već ove godine počinje upis prvih magistara sestrinstva javnog zdravstva i gerontologije – Novi list. Fakultet zdravstvenih studija je prvi u RH pokrenuo i sveučilišni diplomski studij Fizioterapije, Primaljstva i Kliničkog nutricionizma. Fakultet zdravstvenih studija je u 2023. započeo s programom specijalističkog usavršavanja prvostupnika hitne medicine Specijalističko usavršavanje prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine – Fakultet zdravstvenih studija (uniri.hr) U suradnji s PGŽ uređen je najmoderniji Kabinet za primaljstvo, https://www.pgz.hr/objave/otvoren-novouredeni-kabinet-za-primaljstvo-fakulteta-zdravstvenih-studija-u-rijeci/.
Građevinski fakultet izvodi nekoliko programa cjeloživotnog obrazovanja: Razlikovni program za upis na diplomski sveučilišni studij građevinarstva, Pripremni tečaj za brucoše prijediplomskih studija u STEM području, Primijenjena mehanika u suvremenoj inženjerskoj praksi (mikrokvalifikacija. Pomorski fakultet izvodi programe cjeloživotnog učenja i tečajeve za pomorce po STCW konvenciji.
Na Tehničkom fakultetu ostvarena je suradnja na kompetitivnim projektima i kroz programe umrežavanja i mobilnosti s brojnim institucijama u RH i u inozemstvu. Tehnički fakultet sudjeluje u sljedećim projektima; ERASMUS+ projekt Promocija održivosti kao ključnog pokretača u obrazovanju za razvoj programske podrške – SUSTRAINABLE; ERASMUS+ projekt Uvođenje zajedničkih kratkih ICT tečajeva za bolju zapošljivost studenata i diplomanata – WICT; ERASMUS+ projekt Digital Empowering Trough HPC Education – HiPowerEd; ERASMUS+ projekt Implementacija kombiniranog učenja za robusno, širokodostupno i učinkovito visoko obrazovanje – BLISS; ERASMUS+ projekt New energy competence system and technology for WB energy stability system curriculum reform – NEST4WB; ERASMUS+ projekt An artificial intelligent platform to support students by assessing their performance skills through predictive models created from their writing skills – AISE
Tehnički fakultet je održao besplatne pripreme za državnu maturu te Ljetnu školu CAD modeliranja.
Na Učiteljskom fakultetu se odvijaju projekti usmjereni na kvalitetnije obrazovanje: Eduskills+sel s ciljem poticanja socijalnog i emocionalnog učenja u dječjim vrtićima (Erasmus+) s ciljem razviti efikasan program i materijale za unapređenje socijalno-emocionalnih kompetencija u dječjim vrtićima, te time pridonijeti kvalitetnijem predškolskom odgoju i obrazovanju koje je usmjereno na holistički pristup djeci poticanjem svih njihovih razvojnih domena. ALGOLITTLE – Vještine algoritamskog razmišljanja učenjem kroz igru za programersku pismenost budućih naraštaja (Erasmus+), s ciljem poticanja uključivanja kodiranja i algoritamskog razmišljanja u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. GREENCODE– Stvaranje ekološki prihvatljive budućnosti s robotima (Erasmus+) posvećen jačanju kapaciteta studenata, budućih odgajatelja za razvijanje ekološki prihvatljivih tema u skladu s dječjom prirodom i algoritamskog razmišljanja primjenom robotike u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju u svim partnerskim zemljama.
SDG 5: Rodna ravnopravnost
Sveučilište u Rijeci prvo je sveučilište u Republici Hrvatskoj koje je 2021. usvojilo Plan Rodne ravnopravnosti koji osigurava mehanizme za postizanje institucijske kulture rodne ravnopravnosti i različitosti, integraciju rodne perspektive u studijske programe i transfer znanja o rodnoj ravnopravnosti u zajednicu, za unaprjeđenje kvalitete života i rada na Sveučilištu, ali i za osnaživanje rodne ravnopravnosti u razvoju karijera – u znanstvenom i umjetničkom istraživanju. Planom rodne ravnopravnosti Sveučilište u Rijeci želi se profilirati kao mjesto jednakih mogućnosti, mjesto koje uvažava različitost i uključivost te koje je sigurno i s nultom stopom tolerancije prema diskriminaciji, uznemiravanju i svim oblicima neravnopravnosti. Dokument je izrađen u sklopu projekta Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima, akronim SPEAR (eng. Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research), financiranom iz programa Obzor 2020. Sudjelovanjem u projektu Sveučilište u Rijeci potvrđuje svoju stratešku opredijeljenost i dužnost odgovornog i socijalno osjetljivog javnog dionika, stvarajući poticajno okruženje protiv bilo kojih oblika neravnopravnosti u akademskoj zajednici.
U sklopu projekta, na treningu Europske komisije u kojem su sudjelovale predstavnice Sveučilišta u Rijeci, predstavljen je Plan rodne ravnopravnosti. Na zahtjev Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Rektorski zbor Republike Hrvatske imenovao je izv. prof. dr. sc. Dalidu Rittossa s Pravnog fakulteta u Rijeci za predstavnicu akademske zajednice u Radnoj skupini za izradu Nacionalnog plana za suzbijanje nasilja i seksualnog uznemiravanja za razdoblje 2022. do 2027. godine. Članice UNIRI teama sudjelovale su na konferencije u organizaciji triju EU projekata, CHAlleNging Gender (In)Equality in science and research – CHANGE, Leading Towards Sustainable Gender Equality Plans in research institutions – LeTSGEPs i Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research – SPEAR.
U srpnju 2022. godine Vijeće za rodnu ravnopravnost donijelo je Smjernice o rodno uključivoj komunikaciji: Uporaba rodno osjetljiva jezika na Sveučilištu u Rijeci sa svrhom predstavljanja temeljnih odrednica rodno osjetljive i/ili rodno neutralne komunikacije te poticanja zajednice Sveučilišta u Rijeci na pronalaženje novih primjerenih komunikacijskih rješenja.
Sveučilište u Rijeci postalo je član odabrane Zajednice prakse (engl. Community of Practice) pod nazivom The Next Step of Diversity and Gender Equality Efforts in Europe and Beyond u sklopu projekta Obzor Europa INSPIRE (Europe’s Centre of Excellence on inclusive gender equality in research and innovation), koja će trajati do svibnja 2026. godine.
Sveučilište u Rijeci sudjeluje u novoj kampanji protiv menstrualnog siromaštva. Kampanja je usmjerena na prevenciju poteškoća u nabavci higijenskih proizvoda i negativnog utjecaja takvih posljedica na obrazovanje. Ciljevi projekta UNIRI PERIOD su:
smanjivanje ekonomske nejednakosti i podizanje razine osviještenosti i razine menstrualnog znanja kod osoba koje menstruiraju (ali i kod osoba koje ne menstruiraju), kako bi se uklonila stigma oko pojma menstruacije te uklonio menstrualni sram; osiguravanje besplatnih menstrualnih potrepština na sastavnicama Sveučilišta u Rijeci, ali i drugih visokih učilišta u Rijeci; formiranje sigurnih mjesta za preuzimanje besplatnih menstrualnih potrepština na mjesečnoj bazi za osobe koje zbog socio-ekonomskih ili drugih razloga nisu u mogućnosti priuštiti si potrepštine te koje su primorane koristiti alternativna sredstva umjesto higijenskih potrepština. Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci 15. studenog 2023 održana je tribina povodom obilježavanja Europskog dana jednakih plaća naziva ”Rodna ravnopravnost i borba protiv diskriminacije u Primorsko-goranskoj županiji i kako nam EU projekti u tome mogu pomoći?”.
U povodu obilježavanja 10 godina od potpisivanja i 5 godina od ratifikacije Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Istanbulske konvencije) u Republici Hrvatskoj, u okviru globalne kampanje ”16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja”, na Kampusu Sveučilišta u Rijeci 30. studenog 2023. održan je javni razgovor pod nazivom ”Sprječavanje i borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”. U cilju promicanja različitosti, uključivosti i dostojanstva svake osobe te osiguravanja jednakih mogućnosti za sve, Sveučilište u Rijeci raspisuje Natječaj za dodjelu godišnje nagrade studenticama i studentima Sveučilišta u Rijeci „Izjednačavanje mogućnosti“. U ”Akvariju” Studentskog centra Rijeka na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, 3. srpnja 2023. održano je otvorenje konferencije pod nazivom Međunarodni ljetni institut: Prevencija seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju – Međunarodni pristup teoriji i učinkovitoj praksi.
Fakultet zdravstvenih studija Sveučilište u Rijeci ima svoj Plan Rodne ravnopravnosti FZSRI Plan rodne ravnopravnosti 2022.-2026. final.pdf (uniri.hr) koji osigurava mehanizme za postizanje institucijske kulture rodne ravnopravnosti i različitosti u svim područjima djelovanja Fakulteta, te redovito sudjeluje u aktivnostima promicanja rodne ravnopravnosti.
U sklopu izbornog kolegija Uvod u analizu diskursa (izvoditeljica nastave dr. sc. Martina Podboj), studentice i studenti 2. i 3. godine prijediplomskog studija Engleski jezik i književnost Filozofskog fakulteta analizirali su primjere rodne reprezentacije u medijskom diskursu (analiza reklama u različitim medijima, analiza govora mržnje u komentarima na internetskim portalima, analiza diskursa društvenih mreža itd.) te su usvajali različite metode prepoznavanja, osvješćivanja i dekonstrukcije seksističkog jezika i problematičnih narativa o rodnim ulogama i rodno utemeljenom nasilju u javnom diskursu.
S ciljem promicanja rodne ravnopravnosti, studenti i djelatnici Fakulteta 22. veljače 2023. obilježili su Dan ružičastih majica. Ovim obilježavanjem naglasila se borba protiv vršnjačkog nasilja s naznakom da je Fakultet mjesto nulte tolerancije na nasilje. Također što se tiče studenata veća je zastupljenost studentica te kod zaposlenika veća je zastupljenost osoba ženskog roda.
Filozofski fakultet je pokrenuo mikrokvalifikaciju “Rod u suvremenim kontekstima i prijeporima” u trajanju od tri semestra. Odsjek za pedagogiju realizira kolegij Feministička pedagogija na trećoj godini prijediplomskog jednopredmetnog studija pedagogije. Plan i program sveučilišnog jednopredmetnog preddiplomskog studija pedagogije.
Na Tehničkom fakultetu ostvarena je suradnja na kompetitivnim projektima i kroz programe umrežavanja i mobilnosti s institucijama u RH i u inozemstvu. Djelatnici Tehničkog fakulteta članovi su projektnog tima na ERASMUS+ projektu Girls go STEM, čija je vizija društvo u kojem djevojke samouvjereno vode STEM poduzetništvo i doprinose svojoj zajednici i gospodarstvu.
Učiteljski fakultet u Rijeci bio je domaćin simpozija naziva „Rodni stereotipi i ravnopravnost u kontekstu odgoja i obrazovanja“. Simpozij je održan održan je na Svjetski dan učitelja, 5. listopada 2023., a organizatori simpozija bili su Učiteljski fakultet u Rijeci i Vijeće za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci. Predavanja su bila podijeljena u dvije tematske sekcije: Rodni stereotipi i ravnopravnost u nastavi materinskog i stranog jezika i Izazovi rodnih stereotipa i ravnopravnost u odgoju i obrazovanju.
SDG 6: Čista, pitka voda i higijenski uvjeti
Na diplomskom sveučilišnom studiju Građevinskog fakulteta, smjer Hidrotehnika i Urbano inženjerstvo, izvode se kolegiji vezani uz upravljanje, zaštitu i očuvanje voda: Vodoopskrba i kondicioniranje voda, Odvodnja i pročišćavanje voda i Gospodarenje vodama. Članovi Eko odbora Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u sklopu svojih aktivnosti organiziraju edukacije o pravilnom gospodarenju vodom i otpadom. U sklopu Eko odbora studenti su izradili plakat sa savjetima za uspješnu uštedu energije i vode.
Redovito se jednogodišnje provjerava sanitarna ispravnost pitke vode prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN 47/2008) te je dostupna svim djelatnicima i studentima. U 2023. godini je pokrenut postupak procjene rizika vodoopskrbne mreže na Građevinskom fakultetu. Ispitivanja od strane Zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a je provedeno u siječnju 2024. godine, te je dokazano da voda za piće na izljevnim mjestima zadovoljava svim sanitarnim propisima ispravnosti vode za piće.
Medicinski fakultet (Katedra za zdravstvenu ekologiju) provodi i sudjeluje u projektima koji se odnose na zaštitu i očuvanje okoliša uključujući i voda te na taj način razvija osviještenost i promiče kulturu očuvanja okoliša.
- “Osjetljivost komercijalno važnih školjkaša u akvakulturi istočnog dijela Jadrana na promjene okolišnih uvjeta” (“Hrvatska zaklada za znanost IP-2019-04-1956”).
- EUROBATH – Ususret novoj direktivi Europske unije o upravljanju kvalitetom vode za kupanje (Towards the New European Union Bathing Water Directive)
- Modeliranje krša s javno-zdravstvenim i socio-ekonomskim implikacijama (Karst modeling with public and socio-economic implications)
- Prilagodba novoj EU Direktivi o kvaliteti vode za kupanje (Adaptation to the New EU Bathing Water Quality Directive)
- KLIMOD – Računalni model strujanja, poplavljivanja i širenja onečišćenja u rijekama i obalnim morskim područjima (Computer model of pollution, flooding and spreading of pollution in rivers and coastal sea areas) – KK.05.1.1.02.0017 https://klimod.uniri.hr/o-projektu/
- “Karakterizacija zdravstvenih rizika uslijed izloženosti populacije tradicionalnim zagađivalima i zagađivalima novog doba radi konzumacije morskih proizvoda”.
SDG 7: Pristupačna i čista energija
UNIRI kroz studijske programe koji se odnose na zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost razvija osviještenost i promiče tehnološki napredak, štednju energije, potiče uporabu obnovljivih prirodnih resursa i veću energetsku učinkovitost. Tehnički fakultet nudi program cjeloživotnog obrazovanja “Izobrazba za energetsko certificiranje zgrada” te i sam raspolaže projektom obnove i nadogradnje sjeverne zgrade kojim bi se povećala energetska učinkovitost objekta. Tehnički fakultet je i u 2023. godini provodio brojne (komercijalne) stručne projekte za gospodarstvo kojima je cilj povećanje energetske učinkovitosti i čiste energije. Na Ekonomskom fakultetu izvodi se MBA studij Ekonomija Energetskog Sektora, jedinstven interdisciplinaran, međunarodni poslijediplomski studij koji predstavlja spoj međunarodne menadžerske prakse i najnovijih znanstvenih dostignuća u domeni energetike. Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu kroz kolegij Gospodarenje energijom u turizmu promiče štednju energije, potiče uporabu obnovljivih prirodnih resursa i veću energetsku učinkovitost. UNIRI istraživački projekt Financijski izazovi energetske tranzicije prema niskougljičnoj i održivoj ekonomiji provodio se u 2023. godini na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.
Senat Sveučilišta u Rijeci na svojoj 83. sjednici održanoj 20. lipnja 2023. godine donio je Odluku o sufinanciranju izrade glavnih projekata za povećanje energentske učinkovitosti zgrada sastavnica Sveučilišta u okviru prioriteta II. Razvoj infrastrukture kojima se povećava energetska učinkovitost kroz obnovljive izvore energije, točke A. Uvođenje čišćih i ekonomičnijih izvora energije i točke B. Resursna učinkovitost. Temeljem ove Odluke odobreno je sufinanciranje projekata energetske učinkovitosti za osam sastavnica Sveučilišta.
Povodom Svjetskog dana očuvanja energije 08. ožujka 2023. održano je predavanje na temu „Digitalizacija i automatizacija te očuvanje energije na Fakultetu“. Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu je, u suradnji s Ericsson Nikola Tesla, ugradio senzore u dvorane koji mjere potrošnju energenata i prate emisije CO2, a izvještaj se objavljuje na web stranici Fakulteta. Dugoročni ciljevi su stvaranje “pametne” zgrade kroz značajne uštede energije i financijskih sredstava te smanjenje ugljičnog otiska koji stvaraju aktivnosti FMTU. Članovi Eko odbora FMTU-a u suradnji sa ostalim studentima izradili su plakat – preporuke za smanjenje potrošnje energije.
SDG 8: Dostojanstven rad i gospodarski rast
Smjernice za usklađivanje privatnog i poslovnog života zaposlenih rodtelja/skrbnika koje je donijelo Sveučilište u Rijeci, podrazumijevaju niz mjera i praksi usmjerenih na postizanje ravnoteže između profesionalnog života i obiteljskih obveza. Ovo je važan korak prema osiguravanju dostojanstvenog rada i inkluzivnog ekonomskog rasta, jer doprinosi zdravlju i dobrobiti zaposlenika, kao i njihovoj produktivnosti.
Sveučilište, uz podršku Alumni UNIRI mreže, Ureda za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra te Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci organizira UNIRI Career Days s ciljem jačanja kompetencija za upravljanje karijerom kod studenata, studentica i alumna svih sastavnica riječkog Sveučilišta, informiranja o potrebama na tržištu rada, povezivanja s poslodavcima te međusobnog umrežavanja. Drugi po redu Dani karijera Sveučilišta u Rijeci – UNIRI Career Days održali su se od 23. do 26. listopada 2023. godine. na Građevinskom fakultetu.
Fakultet informatike i digitalnih tehnologija omogućava rad od kuće za majke s djecom prilikom prilagodbi na vrtić i školu te slične situacije. Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu ima dobru suradnju s gospodarstvom te kroz gostujuća predavanja gospodarstvenika želi pružiti studentima informacije o aktualnom stanju i razvoju gospodarstva. Od 08.-10.11.2023. studenti i djelatnici FMTU-a sudjelovali su na tradicionalnom skupu ekonomista „Ekonomska politika Hrvatske“ gdje se raspravljalo o budućoj ekonomskoj politici, novim tehnologijama, energetici i izazovima građevinskog sektora. U suradnji s Ministarstvom turizma i sporta na fakultetu je održano predavanje na temu: „Klasifikacija održivog poslovanja, financiranje i izvješćivanje o održivosti (ESG) kao pokretač poduzetništva u turizmu“. Građevinski fakultet Odlukom o imenovanju ovlaštenika poslodavca za primanje i rješavanje pritužbi vezanih za zaštitu dostojanstva radnika osigurava svojim djelatnicima pristup mehanizmima koji omogućuju prijavu i rješavanje pritužbi u vezi s bilo kakvim oblicima diskriminacije, uznemiravanja ili drugih povreda njihovog dostojanstva na radnom mjestu. Ova odluka usmjeren je na osiguranje zaštite radnih prava, što uključuje transparentne postupke za prijavu neprimjerenog ponašanja i osiguranje da se zaposlenici osjećaju sigurno i poštovano na radnom mjestu. Pravilnik o načinu korištenja i raspodjeli prihoda ostvarenih na tržištu od obavljanja djelatnosti fakulteta omogućuje djelatnicima pravednu raspodjelu prihoda koji fakultet ostvaruje kroz tržišne aktivnosti. Ovim pravilnikom se nastoji osigurati da svi zaposlenici imaju koristi od financijskih resursa koji nastaju iz vanjskih izvora prihoda, čime se poboljšava financijska stabilnost fakulteta i doprinosi motivaciji, zadovoljstvu i općem blagostanju zaposlenika. Na Građevinskom fakultetu djeluje podružnica Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO). Knjižnica svojim zaposlenicima jamči siguran oblik zaposlenja i uvjete rada u skladu s Pravilnikom o radu kao i svim relevantnim propisima i internim aktima. Također, svi zaposlenici mogu se slobodno pridružiti sindikatu ili bilo kojoj drugoj organizaciji. Najveći broj zaposlenika su članovi Nezavisnog sindikata za znanost i visoko obrazovanje.
UNIRI je već 2003., donijevši Etički kodeks (revidirana verzija iz 2018. godine) te Etički kodeks za studente/studentice 2019. godine, uspostavilo mehanizme i institucijska postupanja koja osiguravaju uživanje zajamčenih ljudskih prava i uvjete za ostvarenje načela jednakosti i pravednosti. UNIRI je potpisnik Europske povelje za istraživače i Kodeksa ponašanja za zapošljavanje istraživača, koji utvrđuje nediskriminaciju kao jedno od općih načela i zahtjeva za poslodavce; poslodavci i/ili financijeri istraživača neće diskriminirati istraživača na bilo koji način na temelju spola, dobi, etničke, nacionalne ili društveno podrijetlo, vjera ili uvjerenje, seksualna orijentacija, jezik, invaliditet, političko mišljenje, društveno ili ekonomsko stanje.
SDG 9: Industrija, inovacije i infrastruktura
Sveučilište u Rijeci angažirano je u niz europskih projekata iz područja inovacija, valorizacije i transfera znanja i tehnologije te kontinuirano radi na jačanju institucijskih kapaciteta u navedenim područjima.
Kako bi podigao svijest o važnosti zaštite i gospodarenja intelektualnim vlasništvom nastalom na Sveučilištu i pospješio proces njegove komercijalizacije, UNIRI Uredom za transfer tehnologije potiče stvaranje intelektualnog vlasništva na Sveučilištu, identificira, evaluira i štiti intelektualno vlasništvo Sveučilišta, komercijalizira intelektualno vlasništvo Sveučilišta te potiče suradnju akademske zajednice i gospodarstva. Usluge koje Ured za transfer tehnologije pruža znanstvenicima pri prijenosu rezultata istraživačkog i stručnog rada Sveučilišta u gospodarstvo jesu: edukacija znanstvenika i studenata Sveučilišta o važnosti transfera tehnologije i intelektualnog vlasništva, stručna procjena (evaluacija) komercijalnog potencijala rezultata istraživanja, savjetovanje o mogućnostima zaštite intelektualnog vlasništva i načina komercijalizacije, pronalaženje partnera za komercijalizaciju i izvora financiranja te predstavljanje i promoviranje rezultata znanstveno-istraživačkog i stručnog rada znanstvenoj, stručnoj i široj javnosti.
Središnja točka za pitanja iz područja inovacija i transfera znanja na Sveučilištu u Rijeci je Odjel za inovacije i valorizaciju znanja koji djeluje u okviru Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije. U suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko-goranske županije (PRIGODA), Sveučilište u Rijeci razvilo je RIMAP – regionalnu digitalnu inovacijsku platformu za prijenos znanja između akademske zajednice i gospodarstva u Primorsko-goranskoj županiji i šire s ciljem razvoja inovacijskog ekosustava u regiji. Platforma omogućuje umrežavanje gospodarskih subjekata, poduzetnika, istraživača, znanstvenika, javnog i nevladinog sektora te ostalih zainteresiranih sudionika s ciljem transfera znanja temeljenog na rezultatima istraživanja i razvojnih djelatnosti. Step Ri znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci potiče poduzetništvo temeljeno na znanju i nastoji biti nabolje mjesto za razvoj ideja do tržišta. U organizaciji Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Alumni UNIRI mreže, Ureda za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra te Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci, u listopadu 2023. održani su drugi po redu Dani karijera Sveučilišta u Rijeci – UNIRI Career Days UNIRI Career Days organiziraju se s ciljem jačanja kompetencija za upravljanje karijerom kod studenata, studentica i alumna svih sastavnica riječkog Sveučilišta, informiranja o potrebama na tržištu rada, povezivanja s poslodavcima te međusobnog umrežavanja. Na središnjoj aktivnosti UNIRI Career Days-a, UNIRI Job Fairu-u osim predstavnika iz gospodarskog sektora, svoje aktivnosti i priliku za profesionalni razvoj predstavile su i različite studentske udruge i organizacije civilnog društva.
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu provodi inovacije u nastavi te je krenuo s korištenjem VR sustava. U suradnji s agencijom Prilika Grupa, fakultet je nabavio nekoliko MetaQuest2 uređaja – naočala za virtualnu stvarnost i jednu VR 360 kameru, a sve u cilju osuvremenjivanja nastavnih procesa i razvijanja digitalnih vještina studenata. U sklopu projekta InCompEdu koji se bavi inovativnim kompetencijama u visokom obrazovanju, kreirani su inovativni video webinari pod nazivom “Filmoteka”, a koji prikazuju tehničke i praktične aspekte online podučavanja, sa savjetima i najboljim primjerima iz prakse o tome kako koristiti multimedijsku tehnologiju za lakši prijelaz na online ili hibridne obrazovne programe. Nadalje, povodom Svjetskog dana digitalnog čišćenja otpada 29. ožujka 2023., u suradnji sa udrugom Žmergo Opatija, održana je radionica o digitalnom otpadu i digitalnom otisku. Po završetku radionice, studenti su proveli digitalno čišćenje svojih uređaja.
Sveučilište u Rijeci koordinator je projekta EDIH Adria. Djelatnici Fakulteta za informatiku i digitalne tehnologije aktivno su uključeni u ovaj projekt u kojem, između ostalog, vrlo uspješno organiziraju edukativne radionice s različitim temama u kojima su uključeni ljudi iz privrede. EDIH Adria pomaže poduzećima i javnom sektoru da odgovore na digitalne izazove i postanu kompetitivniji. Fakultetu zdravstvenih studija u okviru programa „UNIRI CLASS“ dodijeljena je potpora za istraživačko-razvojni projekt razvoja praktičnih kompetencija studenata fizioterapije za budućnost. Cilj projekta je povećati ključne fizioterapijske vještine s povećanjem broja sati prakse u domovima umirovljenika svakodnevnim radom . Ovim modelom razvija se dugotrajna povezanost između Fakulteta i domova za starije i nemoćne te također posljedično tome profiliranje studenata za ovaj sektor, a u 2023. godini projekt je proširen i na privatne domove za starije osobe. FZSRI radi na razvoju inovativnog koncepta u području zdravstva u svrhu olakšavanja rada kirurškom timu prilikom operacija. Razvoj ove inovacije temeljen je na Evidence-based smjernicama; nedostajuća literatura, pretraga patentnih i znanstvenih baza podataka i najviše iskustveno (utvrđeno iz prakse. Inovacijski doprinos ogleda se u povećanju kapaciteta znanstveno-istraživačkog sektora za provedbu vrhunskih istraživanja koja odgovaraju potrebama gospodarstva. Građevinski fakultet je suorganizator AdriaTech2023, međunarodne izložbe inovacija te organizator drugog Inovacijskog foruma u sklopu izložbe inovacija.
Građevinski fakultet je član i sudjeluje u radu Centra za digitalni razvoj Republike Hrvatske. U suradnji sa Centrom organiziraju se online radionice i tribine za studente i djelatnike fakulteta, te za članove Alumni zajednice. Djelatnici Građevinskog fakulteta sudjelovali su na DiGiDeck2023 međunarodnoj konferenciji u Zagrebu. U izmjenama Pravilnika o vrednovanju i ocjenjivanju studenata Građevinskog fakulteta u Rijeci uveden je kriterij za vrednovanje i ocjenjivanje završnih i diplomskih radova Inovativni pristup, koji nosi 15% ocjene, kako bi se prepoznao drugačiji pristup u rješavanju inženjerskih problema (laboratorijsko ispitivanje, programiranje, nove tehnologije i sl.) Građevinski fakultet je u 2023. godini provodio projekt GraDis u okviru kojeg su studenti diplomske radove izrađivali u suradnji s građevinskim tvrtkama i prijavio je nekoliko projekata u suradnji s industrijom (Interreg Italija – Hrvatska: RESONANCE – Improving landslide risk prevention and management in coastal areas; EFRR- Primjenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika (PRI-MJER); ESI fond- Zaštita cjelovitosti konstrukcija u energetici i transportu; ESI fond- Računalni model strujanja, poplavljivanja i širenja onečišćenja u rijekama i obalnim morskim područjima (KLIMOD)). Djelatnice Pravnog fakulteta, tijekom 2023. godine izlagale su na skupovima u okviru tema „Protecting Intellectual Property on Online Services: The Civil Society Perspective“ Digital Services Act Stakeholder Event, u organizaciji European Commission, i „Press publishers’ related right as a solution for the press publishing industry in the digital environment“, International Scientific Conference on International, EU and Comparative Law Issues “Law in the Age of Modern Technologies“, Università degli studi di Milano. Profesorica Ivana Kunda s Pravnog fakulteta sudjeluje u multidisciplinarnom projektu UNIRI „Institucionalni okvir djelovanja vinskog sektora u Republici Hrvatskoj“. U sklopu Sporazuma o suradnji s Gradom Kastvom, u studenom 2024. godine profesorica Pravnog fakulteta Ivana Kunda savjetovala je o patentiranju izuma iz područja računalstva i robotike mladog inovatora koji je korisnik kastavskog KASPI inkubatora potičući transfer znanja u zajednicu.
Djelatnici Tehničkog fakulteta sudjeluju na UNIRI-INOVA projektima: Lokalizacija gubitaka vode u vodoopskrbnim cjevovodima koristeći algoritme umjetne inteligencije, Uspostava okvira za primjenu reverznog inženjerstva i digitalnog blizanca za optimizaciju hidrokrila za jedrenje na dasci – FOILOPT i Primjena umjetne inteligencije u predviđanju genskog izražaja – ANTIGEN. UNIRI – INOVA program financira interdisciplinarne znanstveno-razvojne projekte koji uključuju dionike iz gospodarstva i/ili zajednice. Projekti Razvoj ekoloških proizvodnih procesa i novih proizvoda visoke kvalitete aktivnostima istraživanja i razvoja, ABsistemDCiCloud i Energetske obnove zgrade Tehničkog fakulteta rezultat su suradnje Tehničkog fakulteta s dionicima iz gospodarstva.
SDG 10: Smanjenje nejednakosti
SDG10 usmjeren je na smanjenje nejednakosti u dohotku (a najbolji rezultati postignuti su u zemljama koje ostvaruju kontinuirani ekonomski rast), ali i na nejednakosti koje se temelje na spolu, dobi, invaliditetu, rasi, klasi, etničkoj pripadnosti, vjeroispovijesti, itd., kako unutar tako i među zemljama.
Održivi rast prihoda, potreban za smanjenje nejednakosti i osiguranje zajedničkog prosperiteta, neizostavno je popraćen održivim ekonomskim rastom. UNIRI nastavnim programima koji se odnose na navedenu tematiku pruža studentima, sutrašnjim aktivnim društvenim akterima, znanja o stanju i razvoju gospodarstva, definiranog raspoloživošću prirodnih i proizvedenih resursa, ljudskim znanjima i sposobnostima njihove uporabe te organizacijskim oblicima i društvenim institucijama koje reguliraju i usmjeruju gospodarske aktivnosti.
Stoga, UNIRI djeluje sukladno odredbama Etičkog kodeksa, Pravilnika o stegovnoj odgovornosti nastavnika i suradnika koji artikulira nedopustivost bilo kakvog diskriminatornog postupanja i uznemiravanja, Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata koji artikulira nedopustivost bilo kakvog diskriminatornog postupanja i dokumenta Nacionalne skupine za unapređenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja „Podzastupljene i ranjive skupine u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj“ te kroz Sveučilišni savjetovališni centar u okviru kojeg djeluju Psihološko savjetovalište, Ured za studente s invaliditetom i Ured za karijere, pruža različite oblike besplatne podrške i pomoći studentima i djelatnicima riječkog Sveučilišta. SVKRI nastoji udovoljiti potrebama posebno osjetljivih skupina studenata, pa u cilju smanjenja nejednakosti u suradnji sa Uredom za studente s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci sudjeluje u projektu „Prilagodba literature slijepim i slabovidnim osobama V“ kojeg provodi udruga Zamisli u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci, uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Sveučilište u Rijeci svake godine raspisuje Natječaj za dodjelu stipendija/financijskih pomoći iz programa “Solidarnost” Fonda “Aleksandar Abramov”. Stipendije/financijske pomoći namijenjene su redovitim i izvanrednim studentima slabijeg socioekonomskog statusa. Pravo prijave na natječaj imaju studenti Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica.
Također, svake godine se studentima slabijeg socioekonomskog statusa dodjeljuju dodatne subvencije za smještaj u Studentskom naselju Trsat, a kako bi se olakšao pristup visokom obrazovanju za ove ranjive skupine.
U cilju smanjenja nejednakosti, na FMTU se provodi projekt Student mentor. Studentski zbor pokrenuo je ovu inicijativu vršnjačke potpore s ciljem da studenti starijih godina pomognu studentima 1. godine u prilagodbi na nove životne okolnosti. Od „studenta-mentora“ se očekuje da savjetuje studente, pomogne im u učenju, upoznaje ih s radom i organizacijom Fakulteta te ih uputi u aktivnosti i mogućnosti koje Fakultet pruža. FMTU pomaže i dječjem domu u Lovranu. Za svaku ispunjenu anketu studenata o zadovoljstvu kvalitetom nastave (anketa koja se provodi na svim sastavnicama UNIRI), FMTU daruje 0,50 lipa dječjem domu. Nadalje, studenti Fakulteta volontirali su na međunarodnom kongresu SKAL te su svojim angažmanom pokazali aktivizam i solidarnost.
Prof. dr. sc. Vesna Kovač i dr. sc. Ivana Miočić članice su projekta „Tematska mreža Cjeloživotno obrazovanje dostupno svima TEMCO čiji je nositelj Institut za razvoj obrazovanja. Izvor financiranja je Europski socijalni fond (3.542.852,64 HRK). Svrha projekta je jačanje kapaciteta udruga (koje se specifično bave obrazovanjem, razvojem djece ili javnim politikama) za postizanje učinkovitog dijaloga s javnom upravom i znanstvenom zajednicom u oblikovanju i provođenju javnih politika za osiguravanje svima dostupno cjeloživotno obrazovanje.
Na Pravnom fakultetu je instalirana nova rampa za studente u invalidskim kolicima kako bi im se olakšao pristup Knjižnici i Plavoj dvorani. Time je ostvarena namjera da se svim studentima omogući korištenje svih važnih prostora na fakultetu – od referade do biblioteke te svih predavaonica. U lipnju 2022. održana je međunarodna konferencija „ Terminology and Knowledge Representation: New Perspectives on User Needs“ na Pravnom fakultetu u Rijeci.
SDG 11: Održivi gradovi i zajednice
Kako bi doprinijelo smanjivanju rizika smanjene konkurentnosti pojedinih administrativnih jedinica u slučaju suzdržavanja od razvoja koncepcije pametnih i održivih gradova, te posljedično lošije kvalitete poslovnog okruženja, a time i življenja za vlastite građane, Sveučilište u Rijeci osnovalo je specijalizirani centar koji će svojim interdisciplinarnim istraživačkim i obrazovnim aktivnostima, suvremenim teorijskim i praktičnim rješenjima doprinijeti razvoju pametnog i održivog razvoja gradova u RH. Centar za podršku pametnim i održivim gradovima svojom interdisciplinarnom aktivnošću doprinosi većoj vrijednosti za novac građana te javnog i privatnog menadžmenta u području stvaranja, prikupljanja, obrade i korištenja podataka u realnom vremenu, različitih vrsta, u svrhu optimalnog upravljanja svim dimenzijama funkcioniranja života u gradu ili regiji.
Kako bi se učinkovito koristili resursi, smanjilo zagađenje i općenito potaknuo održivi razvoj gradova, u studenom 2022. Fakultet je organizirao predavanje na temu Lokalna samouprava – upravljanje gradom. Gradonačelnik grada Opatije analizirao je sadašnju i buduću poziciju grada Opatije te odgovarao na pitanja studenata. Fakultet sudjeluje i u raznim stručnim i znanstvenim projektima i istraživanjima čiji je cilj upravo osigurati održivost destinacija i lokalnih zajednica. Kroz projekt ODRŽIVI GRADOVI KAO NOSITELJI GOSPODARSKOG RAZVOJA analiziraju se urbani izazovi s kojima se gradovi suočavaju a cilj je pružiti rješenja za poboljšano korištenje resursa, smanjenje zagađenja i daljnji napredak i održivi rast. Fakultet je u suradnji s općinom Lovran organizirao predavanje na temu “Gdje se nalaze gradovi i općine u procesu provođenja lokalnoga ekonomskog razvoja? Analiza stavova gradonačelnika”. Cilj predavanja je bio upoznati lokalno stanovništvo sa konceptom lokalnog ekonomskog razvoja, s njegovom primjenom, a sve u cilju poboljšanja kvalitete života.
Građevinski fakultet je tijekom 2022. godine sudjelovanjem u projektima Razvoj modela predikcije ponašanja djece pješaka u urbanoj prometnoj mreži, Prometna infrastruktura u funkciji održive urbane mobilnosti i Koncept za podršku odlučivanju pri održivom upravljanju urbanih sredina ostvario značajan doprinos u stvaranju gradova i zajednice održivijim.
Nastavnice Pravnog Fakulteta (prof. dr. sc. Ivana Kunda i prof. dr. sc. Sandra Winkler) članice su projekta Sveučilišta u Camerinu (UNICAM) pod nazivom „Enabling Consumer to Become Prosumer in Energy Transition Era – ECPE / Omogućavanje potrošačima da postanu protrošači u eri energetske tranzicije – ECPE“.
SDG 12: Odgovorna potrošnja i proizvodnja
UNIRI u svim segmentima i poslovnim procesima primjenjuje odredbe važećeg zakonodavnog okvira koji uključuje odredbe Zakona o zaštiti okoliša (NN 80/13, 153/13, 78/15, 12/18, 118/18), Strategije održivog razvoja Republike Hrvatske (NN 30/09) i Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) te time pridonosi jednom od osam definiranih ključnih područja održivog razvoja – usmjeravanje na održivu proizvodnju i potrošnju koja ima za cilj „s manje raditi više i bolje“, odnosno podrazumijeva smanjenje upotrebe resursa, degradacije i onečišćenje okoliša te poboljšanje kvalitete življenja.
Održiva potrošnja i proizvodnja odnose se na promicanje djelotvornosti u korištenju resursa i energetske učinkovitosti, pomažu u postizanju ukupnih razvojnih planova, smanjenju budućih gospodarskih, okolišnih i društvenih troškova, jačanju konkurentnosti gospodarstva i smanjenju siromaštva. FMTU kroz kolegij Održivi razvoj promiče racionalno korištenje resursa, potiče kružno gospodarstvo i koncept bez otpada. Poticanje kružne ekonomije osnova je održive potrošnje i proizvodnje. Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu je 27. lipnja 2022. organizirao EKO SAJAM, kao primjer održive proizvodnje, gdje su svoje proizvode predstavili ekološki certificirani proizvođači (OPG). Građevniski fakultet potpisao je ugovor o nabavi i ugradnji dizalice topline i pripadajuće opreme te sudjeluje u projektu Sunčana elektrana. U ak. god. 2022./23. u okviru izbornog kolegija V. godine integriranog sveučilišnog studija Pravo, izborni kolegij Pravo zaštite potrošača sadrži i posebnu nastavnu jedinicu o održivom razvoju.
SDG 13: Odgovorni na klimatske promjene
SDG 13 odnosi se na sve ostale SDG-ove jer, ako se ništa ne poduzme, klimatske promjene mogu pogoršati oluje i prirodne katastrofe te uzrokovati prijetnje kao što su oskudijevanje hranom i vodom (SDG2 i SDG6). I u ovome slučaju, učinke negativnih klimatskih promjena najintenzivnije će zahvatiti one najsiromašnije (SDG1), utjecati će na živote i na kopnu (SDG15) i u moru (SDG14). Međutim, inovacije (SDG9) i rad na čistoj energiji (SDG7) mogu pomoći da se ublaži utjecaj klimatskih promjena na gospodarstvo i društvo u cjelini te smanji ranjivost ekosustava i društva na negativne utjecaje klimatskih promjena i poveća sposobnost oporavka nakon učinaka klimatskih promjena.
UNIRI potiče, aktivno podupire i provodi brojne inicijative kojima daje svoj doprinos osvješćivanju ozbiljnosti klimatskih promjena i njihovih posljedica, među kojima valja istaknuti još jednu u nizu sadnju stabala na Sveučilišnom kampusu, poticanje korištenja javnog gradskog prijevoza umjesto osobnih automobila s ciljem smanjenja zagađenja okoliša, EFRI kao član PRME (Principles for Responsible Management Education) inicijative koju podupiru Ujedinjeni narodi (UN) i kao partner u projektu „Upravljanje klimom: Provedba javnih politika za izračun i smanjenje ugljikova otiska poslovnih subjekata“ (Climate Governance: Implementing public policies to calculate and reduce organisations carbon footprint) kontinuirano prati i izvješćuje o vlastitom ekološkom otisku, OFRI je održao okrugli stol na temu klimatskih promjena, RITEH sudjeluje u projektu KLIMOD u sklopu sheme za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama, PFRI sudjeluje u projektu Development of system for control and protection ports from introduction of invasive species i Razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa stranih vrsta – ProtectAS
U okviru kolegija Ekonomika okoliša, na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu analizira se tematika nužnosti očuvanja klime za buduća gospodarska i društvena kretanja. Studente se obrazuje o učincima stakleničkih plinova, ugljičnom otisku te obnovljivim izvorima energije. Također, u cilju smanjenja utjecaja na okoliš FMTU potiče svoje zaposlenike na korištenje javnog prijevoza. Izv. prof. dr. sc. Zvonimira Šverko Grdić 03. svibnja 2022. održala je predavanje na temu Utjecaj klimatskih promjena na turizam. FMTU sudjeluje kao partner u projektu BOLSTER – Bridging Organizations and marginalized communities for Local Sustainablity Transitions in Europe. Europski zeleni plan (EGD) ima za cilj transformaciju EU u pravedno i prosperitetno društvo, s klimatskom neutralnošću do 2050. godine. Međutim, postoji neusklađenost između razumijevanja marginaliziranih zajednica, participativnog upravljanja i planova politike za postizanje pravedne tranzicije što može dovesti do društvenog i političkog nesklada. Cilj projekta BOLSTER je razumjeti kako na marginalizirane zajednice utječu politike povezane s EGD-om i povećava li njihovo uključivanje u procese donošenja odluka potporu tranzicijskim planovima. Projekt se financira iz europskog istraživačkog fonda Horizon Europe u iznosu od 3,8 milijuna eura. Fakultet između ostalih aktivnosti, predvodi razvoj okvira za praćenje procesa pravedne tranzicije u regijama. Fakultet je nositelj projekta „Financijski izazovi energetske tranzicije prema niskougljičnoj i održivoj ekonomiji“. Projekt analizira načine na koje ostvariti tranziciju prema niskougljičnoj i održivoj ekonomiji i na koji način financijski instrumenti doprinose ostvarenju navedenog cilja.
Fakultet za fiziku uz UNIRI+ projekt „Modeliranje krša s javno-zdravstvenim i socio-ekonomskim implikacijama“ provodi i projekt „Razvoj digitalnog oblika nastavnog procesa i uvođenje inovativnih oblika poučavanju nastavi fizike okoliša“ (UNIRI CLASS A2 Digitalno građanstvo – inovacije u učenju i poučavanju) te mikrokvalifikaciju „Prepoznavanje promjena u okolišu i upravljanje rizicima“ (UNIRI CLASS A1) voditeljice Diane Mance. Na Fakultetu za fiziku se održava nastava iz niza kolegija u kojima se dotiče tema klimatskih promjena: Fizika okoliša, Fizka tla, Fizika mora i Fizika atmosfere koje se odnose na preddiplomski smjer Znanost o okolišu te diplomski smjer Fizika i znanost o okolišu .
Građevinski fakultet u Rijeci provodi ili je provodio nekoliko znanstvenih projekata koji značajno pridonose zaštiti klime:
Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika (PRI-MJER)
Upravljanje krškim priobalnim vodonosnicima ugroženim klimatskim promjenama (UKV)
Održiva gradnja nasutih plaža – Gradnja novih i povećanje postojećih
Utjecaj otvorenih požara na kvalitetu tla i voda
Hidrologija vodnih resursa i identifikacija rizika od poplava i blatnih tokova na krškim područjima;
Ranjivost obala Kvarnera u odnosu na klimatske promjene i rast razine mora
Na Pomorskom fakultetu se izvode kolegiji „Održiva logistika“ i „Ekološki održive marine“ .
SDG 14: Očuvanje vodenog svijeta
UNIRI u svim segmentima i poslovnim procesima primjenjuje odredbe važećeg zakonodavnog okvira koji uključujući odredbe Zakona o zaštiti okoliša (NN 80/13, 153/13, 78/15, 12/18, 118/18) i Strategije održivog razvoja Republike Hrvatske (NN 30/2009) čime pridonosi jednom od osam definiranih ključnih područja održivog razvoja koji predstavljaju strateške razvojne pravce Republike Hrvatske – zaštiti Jadranskog mora, priobalja i otoka.
UNIRI svojim aktivnostima ostvaruje značajan doprinos zaštiti i održivom korištenju oceana, mora i morskih resursa. Kao rezultat projekta KLIMOD u sklopu sheme za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama, kojim se provode primijenjena znanstvena istraživanja i razvija se računalni model za učinkovito modeliranje strujanja i širenja onečišćenja u otvorenim vodotocima i obalnom morskom području, s prihvatom riječnih utoka, bujičnih utoka te industrijskih i kanalizacijskih ispusta u obalno morsko područje, uz istodobni razvoj predikcijskog modela mikrobiološkog onečišćenja baziranog na modelima umjetne inteligencije te integraciju modela širenja onečišćenja mikroplastikom u ukupni model. Računalni model prilagođen je superračunalnom okružju što omogućuje provođenje simulacija visoke rezolucije s ciljem provođenja mjera za ublažavanje posljedica klimatskih promjena na prioritetnim ranjivim i trasverzalnim područjima, kao jedan od rezultata valja istaknuti publikacije projektnog tima.
Medicinski fakultet nositelj je ili suradnik međunarodnih projekata koji se bave promicanjem očuvanja i održivog korištenja mora, rijeka i morskih resursa.
Projekt pod nazivom „”Karakterizacija zdravstvenih rizika uslijed izloženosti populacije tradicionalnim zagađivalima i zagađivalima novog doba radi konzumacije morskih proizvoda” koji za cilj ima utvrditi razinu potencijalno toksičnih spojeva u morskim organizmima od interesa, te karakterizirati zdravstvene rizike za pojedine kategorije spojeva.
Projekt pod nazivom „Port IoT for Environmental Leverage (PIXEL)“ bavi se razradom okološnog indeksa kojim se procjenjuju okolišne preformanse lučkih područja, a koji se temelji na mjerenju i prikazu rezultata putem senzora u realnom vremena.
Projekt pod nazivom „EUROBATH (https://www.researchgate.net/lab/Darija-Vukic-Lusic-Lab) – Ususret novoj direktivi Europske unije o upravljanju kvalitetom vode za kupanje (Towards the New European Union Bathing Water Directive)“ ima za cilj očuvanje, zaštita i poboljšanje kvalitete okoliša te zaštita zdravlja ljudi. Glavni cilj ovog projekta je dati temeljne smjernice za reviziju postojećeg hrvatskog nacionalnog propisa o upravljanju kakvoćom obalnih voda za kupanje. To će se postići korištenjem rezultata istraživanja provedenih u okviru ovog projekta i aktualnih znanstvenih spoznaja. Nova uredba pružit će bolji okvir za upravljanje obalnim vodama za kupanje i osigurati bolju zaštitu zdravlja ljudi i okoliša. Rezultati projekta mogli bi se primijeniti na druge zemlje i regije sa sličnim ekološkim uvjetima, poput mediteranskih zemalja.
Projekt pod nazivom “The establishment of a method for isolation RNA viruses in municipal wastewater for the purpose of future modelling method of surveillance of SARS-CoV-2 virus in population” https://medri.uniri.hr/fakultet/ustroj/zavodi-i-katedre/zdravstvena-ekologija/ bavi se izolacijom RNA virusa u komunalnim otpadnim vodama u svrhu budućeg modeliranja metode nadzora SARS-CoV-2 virusa u populaciji.
Fakultet za fiziku je u 2022. godini provodio UNIRI+ projekt „Modeliranje krša s javno-zdravstvenim i socio-ekonomskim implikacijama“ koji proučava kolebanja podzemne vode koje se koristi za piće i klimatske i antorpogene utjecaje na mikrobilošku kvalitetu mora za kupanje. Postaja Fakulteta za fiziku „Čudesni svijet vode“ na Noći istraživača ima naglasak na očuvanju vodnih resursa I doprinosi osvještavanju javnosti o tematici klimatskih promjena i s njima povezanih rizika.
Na Građevinskom fakultetu u Rijeci tijekom 2022. godine provodio je nekoliko znanstvenih projekata koji su usko povezani sa ciljemočuvanja vodenog svijeta:
Upravljanje krškim priobalnim vodonosnicima ugroženim klimatskim promjenama (UKV)
Ranjivost obala Kvarnera u odnosu na klimatske promjene i rast razine mora
Pomorski fakultet aktivno sudjeluje u EU projektima na temu podvodne robotike i senzora u svrhu očuvanja i održivog iskorištavanja mora.
SDG 15: Očuvanje života na kopnu
Cilj održivog razvoja „Očuvanje života na zemlji“ sagledava ekosustav sa šire perspektive, sukladno Zakonu o zaštiti okoliša (NN 80/13, 153/13, 78/15, 12/18, 118/18)) i Strategiji održivog razvoja Republike Hrvatske (NN NN 30/2009), čime UNIRI pridonosi jednom od osam definiranih ključnih područja održivog razvoja – zaštiti okoliša i prirodnih dobara.
U vrijeme kada bioraznolikost predstavlja veliki izazov, a život na kopnu dragocjeni resurs, valja poduzeti odgovarajuće napore koji će osigurati da ih sačuvamo za nadolazeće generacije. Od visokih učilišta u tom se segmentu očekuje odgovornost koja uključuje širi kontekst od samog lokalnog okruženja u kojem djeluje, u smislu stvaranja doprinosa održivom upravljanju šumama, borbe protiv dezertifikacije, zaustavljanja degradacije zemljišta i zaštite bioraznolikosti. Doprinosom ostvarivanju ovoga cilja istovremeno se doprinosi i drugim, komplementarnim ciljevima jer ekosustav i bioraznolikost predstavljaju ishodište prilagodbe klimatskim promjenama (SDG13). Nužna pretpostavka života na kopnu su čista voda (SDG6) i čista energija (SDG7), a život na kopnu i vodeni svijet (SDG14) međusobno su povezani te u sinergiji doprinose smanjivanju gladi (SDG2) i siromaštva (SDG1).
U cilju integracije sa prirodom, studenti i djelatnici Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, te predstavnici udruge Žmergo proveli su akciju Zelena čistka. Očistili su veliku površinu pokraj Fakulteta te će ta lokacija služiti za Učionicu na otvorenom. Nakon čistke, predstavnice udruge Žmergo su održale edukaciju o pravilnom razvrstavanju otpada i važnosti gospodarenja otpadom. Studenti su proveli i brojne druge aktivnosti u cilju zaštite prirode: Eko kviz, Zelena knjižnica, obilježavanje Dana planeta Zemlje kroz promociju plakata 17 Ciljeva održivog razvoja te obilježavanje Međunarodnog dana biološke raznolikosti. Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu je u lipnju 2022. godine dobio međunarodno priznanje – Zelenu zastavu i stekao status međunarodnog FEE EcoCampus-a. Riječ je o priznanju koje se dodjeljuje za postignuća na području zaštite okoliša te je Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu prva sastavnica na Sveučilištu u Rijeci koja je primila ovo priznanje. Glavna zadaća je odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti. Fakultet sudjeluje u projektu Određivanje utjecaja turizma na okoliš izdvajanjem ugljikovog otiska velikih objekata cestovne infrastrukture u prirodnim zaštićenim područjima. Cilj projekta je mjerenje lokalnog utjecaja na okoliš odnosno želi se istražiti povezanost utjecaja turizma na ugljikov otisak prometa.
Građevinski fakultet u Rijeci tijekom 2022. godine provodio je znanstveni projekt ˝Utjecaj otvorenih požara na kvalitetu tla i voda˝ . Na Tehničkom fakultetu izvodi se poslijediplomski doktorski studij smjer „Ekološko inženjerstvo i zaštita okoliša“.
SDG 16: Mir, pravda i snažne institucije
SDG16 i SDG17 predstavljaju ključne preduvjete ostvarivanja ostalih SDG-jeva. Stoga su snažne, uključive i učinkovite institucije, među koje spadaju i visoka učilišta koja pružaju kvalitetno visoko obrazovanje (SDG4), uz zdravstvo (SDG3), pravedne ekonomske politike (SDG8) i zaštita okoliša (SDG13, SDG14 i SDG15), ključne za ostvarivanje ostalih ciljeva održivog razvoja.
Aktivnosti kojima UNIRI kao snažna institucija podupire mir i pravdu te doprinosi promicanju miroljubivog, inkluzivnog i pravednog društva očituju se u na svim razinama svih poslovnih aspekata, među kojima valja spomenuti Statut Sveučilišta u Rijeci (čl. 60.) kojim se osigurava zastupljenost svih znanstveno-nastavnih i umjetničko-nastavnih sastavnica Sveučilišta i različitih područja znanosti i umjetnosti, podrška radu Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci i ostalim studentskim udrugama na svim sastavnicama, Sveučilišno Vijeće Sveučilišta u Rijeci koje predstavlja tijelo koje brine o razvoju Sveučilišta i njegovoj interakciji s društvom u kojemu djeluje te raspravlja i potvrđuje strateške i razvojne odluke Senata, nadzire izvršavanje zadaća sveučilišta, zakonitost njegova rada, racionalnu uporabu kadrovskih i materijalnih resursa te ostvarivanje odluka Senata, a sastoji se od predstavnika sveučilišnih znanstvenika ili nastavnika, studenata, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Hrvatske gospodarske komore i tijela jedinica lokalne samouprave.
UNIRI je prvo od sveučilišta u Republici Hrvatskoj potpisalo Deklaraciju o pristupanju Europskoj povelji za istraživače i Kodeksu o zapošljavanju istraživača (“ The European Charter for Researchers“, ” The Code of Conduct for the Recruitment of Researchers“) i time prihvatilo inicijativu Europske komisije koja je 2005. godine usvojila ove dokumente s ciljem unapređenja mogućnosti zapošljavanja i povećanja vrijednosti istraživačke karijere kao vitalnih elemenata strategije poticanja rasta ekonomije i zapošljavanja te uspostave europskog istraživačkog prostora. Također, prvi smo potpisnici Deklaracije o sudjelovanju u “Skupini za provedbu strategije ljudskih resursa” Europske komisije.
Na Pravnom fakultetu u Rijeci održana je YUFE LAW RIJEKA Conference “Sustainability as a Legal Principle“, 23. i 24. lipnja 2022. godine. U suorganizaciji Pravnog fakulteta u Rijeci i Grada Novog Vinodolskog 4. studenog 2022. održana je Panel rasprava povodom obilježavanja 25 godina od stupanja na snagu Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u Republici Hrvatskoj.
Pravni fakultet u Rijeci, Studentski zbor Pravnog fakulteta u Rijeci, Savjet mladih Grada Opatije (Youth Council of Opatija) i Savjet Mladih Grada Rijeke organizirali su 7. prosinca 2022. godine tribinu „Alkemija mladih i ljudskih prava: prema pravnoj pismenosti“ U sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici 6. lipnja 2022. godine održana je istraživačka radionica: „Kako razumjeti jedno od nas? Znano i neznano o fenomenu spolnog zlostavljanja djece i reakcijama okoline“, namijenjena srednjoškolcima, studentima, udrugama koje pružaju potporu djeci i obiteljima koje su iskusile spolno zlostavljanje i iskorištavanje djece, građane, znanstvenike i istraživače
Pravni fakultet u Rijeci u suorganizaciji s Riječkom razvojnom agencijom PORIN d.o.o. i Europskim dokumentacijskim centrom Rijeka, i u sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici, HRRZ projekta Život u doba bolesti COVID-19 19. svibnja 2022., održao je predstavljanje aplikacije Safecity kojoj je svrha prikupiti podatke o uličnom uznemiravanju. Na Pravnom fakultetu u Rijeci održan je „Sjevernojadranski znanstveni kolokvij – aktualne pravne teme/Giornata di studio del Nord Adriatico – temi giuridici di attualità“, Rijeka, 29. rujna 2022. (na talijanskom jeziku).
U organizaciji Pravnog fakulteta u Rijeci održana je međunarodna znanstvena konferencija „Sense and Sensibility in Cross-Border Cases: Couples’ Property“, u interuniverzitetskom centru izvrnosti u Opatiji, 30. lipnja 2022.
Prof. dr. sc. Sanja Barić zamjenska je članica iz RH u Venecijanskoj komisiji, izvjestiteljica za Andoru i koizvjestiteljica za Kirgistan.
Prof. dr. sc. Sanja Barić vanjska je članica Odbora za Ustav, Poslovnik i političku sustav Hrvatskog sabora.
FMTU kao snažna institucija koja podupire mir i pravdu pruža podršku radu studentskog zbora Fakulteta te udruzi volontera koja djeluje u sklopu SZ. Studenti su uključeni u rad raznih odbora i povjerenstava koji djeluju na Fakultetu (npr. Etičko povjerenstvo), kao i u donošenje odluka. U okviru SZ djeluje Studentski pravobranitelj. Također, Fakultet je u suradnji s Uredom pravobraniteljice organizirao predavanje na temu “Pristupačnost turističkih proizvoda i usluga osobama s invaliditetom”.
Na Medicinskom fakultetu djeluju dvije studentske organizacije, FOSS MEDRI i CroMSIC. Medicinski fakultet i grad Rijeka surađuju u području vezanom uz translacijska istraživanja u cilju pronalaženja novih biomarkera za target terapiju, u cilju proučavanja sljedećih bolesti: tumora dojke, karcinoma debelog crijeva, melanoma, tumora glave i vrat, tumora plu6a, ginekoloških tumora, tumora urotrakta i muškog spolnog sustava te biouzoraka u sklopu istraživanja spontanih i medicinskih indiciranih pobačaja.
Tehnički fakultet ima Gospodarski savjet koji čine predstavnici utjecajnih privrednih subjekata. Djelatnice Filozofskog fakulteta su koautorice publikacije Can the Forests be Xenophobic? Migrant Pathways through Croatia and the Forest as Cover.
SDG 17: Partnerstvom do ciljeva
Kao odgovor na sve veće zahtjeve da se sveučilišta otvore prema društvu i pokažu svoj utjecaj na društvo te time učvrsti globalno partnerstvo za održivi razvoj, UNIRI kao partner sudjeluje u projektu Upravljanje visokim obrazovanjem za angažman u zajednici (Steering Higher Education for Community Engagement – SHEFCE), koji predstavlja nastavak projekta TEFCE. Dugoročni cilj projekta SHEFCE je doprinijeti povećanju angažmana u zajednici europskih sveučilišta, u obliku partnerstva s lokalnim i regionalnim dionicima u rješavanju društvenih izazova. Specifični cilj projekta je izgraditi kapacitete sveučilišta, kreatora politika i dionika za uključivanje zajedničkog angažmana u visoko obrazovanje u Europi. Kao partner u projektu Sveučilište u Rijeci sudjelovalo je u stvaranju okvira za promišljanje o sadašnjem i budućem radu na pokretanju, promicanju i jačanju angažmana visokoškolske institucije u zajednici. TEFCE institucionalnom izvješću može se pristupiti ovdje.
Izv.prof.dr.sc. Dunja Anđić sa Učiteljskog fakulteta voditeljica je UNIRI projekta koji se odnosi na održivost – „Istraživačke aktivnosti u nastavi prirode i društva“ (PROVIDIT). Cilj projekta je utvrđivanje smjernica namijenjenih razvoju značajnije povezanosti s prirodom, kvalitetnijoj provedbi organiziranog slobodnog vremena učenika, odgovornom korištenju digitalne tehnologije te unaprjeđivanju kvalitete života učenika, učitelja, škole i održivog razvoja zajednice. Alumni klub Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci je klub bivših studenata Učiteljskog fakulteta u Rijeci osnovan 25. veljače 2022. godine s ciljem: poticanja i jačanja veza i suradnje bivših studenata s Učiteljskim fakultetom u Rijeci; povezivanja i suradnje s ALUMNI mrežom Sveučilišta u Rijeci; promicanja obrazovanja, znanosti i cjeloživotnog učenja u primarnom obrazovanju i ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju.
U sklopu jačanja suradnje unutar Saveza YUFE, na Pravnom fakultetu u Rijeci održan je YUFE LAW RIJEKA Meeting 23. i 24. lipnja 2022. godine. U akademskoj godini 2021./2022. Pravni fakultet u Rijeci je imao 77 zaključenih Erasmus+ ugovora u 23 europske zemlje. Pravni fakultet u Rijeci potpisao je Memorandum of Understanding s Anglia Law School Legal Clinic, Anglia Ruskin University te sporazume o suradnji s Veleučilištem ,,Lavoslav Ružička” u Vukovaru, Udrugom umirovljenika Pazinštine te Udrugom Depaul Hrvatska. Druga od četiri sesije prestižnog programa edukacije pravnika u nogometu koju Pravni fakultet u Rijeci odnosno njegov Centar za sportsko pravo, politike u sportu i sportsku diplomaciju provodi zajedno s UEFA-om započela je 21. veljače 2022. godine.
Osim već postojećih projektnih suradnji u različitim programima EK (Hirozon2020, Justice, Erasmus+, COST), tijekom 2022. godine Pravni fakultet u Rijeci je u svojstvu partnera dobio 3 projekta:
- U sklopu EU programa Justice sudjeluje u projektu DIGI-GUARD – Digital communication and safeguarding the parties’ rights: challenges for European civil procedure, gdje je koordinator Pravni fakultet Sveučilišta u Mariboru;
- U sklopu programa Erasmus+ ima Jean Monnet Katedru: Jean Monnet Chair „EU Sports Law, Policy & Diplomacy Jean Monnet Chair“
- „Assessing, Evaluating, and Implementing Athletes’ Social Protection in Olympic Sports“ (SOPROS) čiji je koordinator Deutsche Sporthohlschule Köln.
Na Fakultetu zdravstvenih studija, uz dva ERASMUS projekta (https://fzsri.uniri.hr/medunarodna-suradnja/projekti/ahead-in-vet/ , https://fzsri.uniri.hr/medunarodna-suradnja/projekti/remco/ ) zaposlenici fakulteta aktivno sudjeluju u društvenim aktivnostima zajednice u gradskom vijeću, županijskoj skupštini, uredu Predsjednika RH ( https://www.rijeka.hr/gradska-uprava/gradsko-vijece/gradski-vijecnici/, https://www.pgz.hr/ustroj/skupstina/clanovi-zs-pgz/, https://www.predsjednik.hr/ured-predsjednika/duznosnici/ ) te time doprinose sudjelovanje u društvenom partnerskom rješavanju životnih problema zajednice. Osim toga djelatnici FZSRI volonterski pomažu rad Klubova starijih osoba, sportaša s invaliditetom i djece u sportskim klubovima ( https://fzsri.uniri.hr/svjetski-dan-osteoporoze/ , https://fzsri.uniri.hr/dogadjanja/svjetski-dan-osoba-s-invaliditetom/).